İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, The Financial Times'a (FT) verdiği röportajda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "mesajı almaması ve aynı şeyleri yapmaya devam etmesi" halinde "siyasi ömrünün kısalacağı" uyarısında bulundu.

Sinan Ateş'in arkadaşı Ömer Zengin saldırıya uğradı! Sinan Ateş'in arkadaşı Ömer Zengin saldırıya uğradı!

31 Mart yerel seçimlerinde yeniden seçilen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, The Financial Times'a röportaj verdi.

FT haberinde, "Ekrem İmamoğlu'nun geçtiğimiz hafta sonu yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesi, Türkiye'nin canlanan muhalefetinde güçlü bir coşku dalgası yarattı ve 52 yaşındaki İmamoğlu'nu Erdoğan'ın baş muhalifi haline getirdi" ifadeleri kullanıldı.

İMAMOĞLU'NDAN ERDOĞAN'A: MESAJI ALMAZSA SİYASİ ÖMRÜ KISALIR

Financial Times'a verdiği röportajda İmamoğlu, Erdoğan'ın "mesajı almaması ve aynı şeyleri yapmaya devam etmesi" halinde "siyasi ömrünün kısalacağı" uyarısında bulundu. İmamoğlu, "Her şey onun elinde" diye ekledi.

İBB Başkanı, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partisinin ülke genelinde zemin kaybettiği yerel seçimlerin, seçmenlerin cumhurbaşkanının Türk devlet kurumları üzerindeki sıkılaşan kontrolünü reddettiğinin açık bir göstergesi" olduğunu söyledi.

"BU SEÇİM 'OTORİTER REJİMİ' MAHKÛM ETTİ VE REDDETTİ"

İmamoğlu, "İstanbul'daki bir kurum müdürünün bile siyasi bir talimat olmadan mevcut yetkisini kullanamadığı bir rejime, bir sisteme dönüştü. Tek bir kişinin iradesini yansıtan bir devlet yapısı ortaya çıkıyor" dedi. İmamoğlu, "Tırnak içinde otoriter rejim diyebiliriz. Ama bence bu seçim nihayetinde tüm bu yöntemi, tüm bu uygulamayı mahkûm etti ve reddetti" diye konuştu.

"BU ASLA SADECE İSTANBUL SEÇİMİ DEĞİLDİ"

"Bu asla sadece İstanbul seçimi değildi" diyen İmamoğlu, "Cumhurbaşkanının [kendisini] muhatap ilan ettiği bir seçime dönüştü" dedi.

Hakkındaki davalardan endişe duyup duymadığının sorulması üzerine İmamoğlu, "Korkacak olan kişi Erdoğan olabilir" yanıtını verdi.

Editör: Selda Manduz