Seçimleri yüzde 55 oy oranıyla kazanmasına rağmen, DEM Parti Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Abdullah Zeydan'ın adaylığının il seçim kurulu tarafından iptali ve mazbatasının ikinci sıradaki AKP adayına verilmesinin ardından DEM Parti bugünkü MYK toplantısını Van'da gerçekleştirdi.

MYK toplantısının ardından DEM Parti heyeti, kente gelen EMEP, TİP ve CHP heyetleriyle birlikte yürüyüş yapmak istedi.

Artı Gerçek’ten Şenol Bali’nin haberine göre, polis ilk olarak yürüyüşe izin vermedi ve gazla müdahale etti. Ancak yapılan görüşmelerin ardından heyet yürüyüşü gerçekleştirdi.

DEM PARTİ MYK'SI VAN'DA TOPLANDI

KESK binasına Aziz Vural toplantı salonunda yapılan MYK toplantısına DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, MYK üyeleri, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, eski Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın eşi Aslı Kaya, Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Neslihan Şedal katıldı.

Basına kapalı yapılan MYK toplantısının ardından DEM Partililer, Perihanoğlu Alışveriş Merkezi'ndeki bir kafede CHP, TİP ve EMEP heyetleriyle bir araya geldi. CHP İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu ve İl Örgütü de buluşmaya katıldı.

Sinan Ateş cinayeti: Ömer Şanlı ve Tolgahan Demirbaş'ın kullandığı iddia edilen araçların PTS kayıtları ortaya çıktı Sinan Ateş cinayeti: Ömer Şanlı ve Tolgahan Demirbaş'ın kullandığı iddia edilen araçların PTS kayıtları ortaya çıktı

POLİS ABLUKASI

Valiliğin eylem ve etkinlik yasağını gerekçe gösteren polis, Perihanoğlu Alışveriş Merkezi'ni ablukaya aldı.

BİBER GAZLI MÜDAHALE

DEM Parti, CHP, TİP ve EMEP heyetlerinin AVM'den çıkmasına izin verilmiyor. Yürüyüşe izin vermeyen polis gazla müdahale etti ve DEM Parti, CHP, TİP ve EMEP yetkililerini AVM'nin içine sürükledi. AVM'nin kapısı kapatılırken birçok kişi biber gazlı müdahaleye tepki gösterdi.

ORTAK YÜRÜYÜŞ

Yapılan müzakerelerin sonrasında heyet yürüyüşe geçti. Yürüyüşte DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları, Tuncer Bakırhan, DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit,DEM Parti milletvekilleri ve MYK üyeleri , DEM Parti Kadın Meclisi Sözcüsü Halide Türkoğlu, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Gençlik Meclisi Eşsözcüsü Edanur İbrahimoğlu, Van Belediye Eşbaşkanları Neslihan Şedal ve Abdullah Zeydan, Leyla Zana, Başak Demirtaş, CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve CHP heyeti, TİP Genel Başakanı Erkan Baş ve milletvekili Ahmet Şık, SYKP Eşbaşkanı Mertcan Titiz, EHP Başkanı Hakan Öztürk yer aldı.

HAYET HALKLA BULUŞTU

Yürüyüşün ardından heyet Feqiyê Teyran Parkı halkla buluştu. Binlerce kişi 'hak hukuk adalet', 'Abdullah Zeydan onurumuzdur' sloganları atıyor.

Editör: Selda Manduz