31 Mart Pazar günü yapılan seçimlerde DEM Parti'nin kazandığı Urfa'nın Halfeti ilçesinde, seçimlerin tekrarlanmasına karar verildi. Karar, il Seçim Kurulu tarafından alındı.

Talimatı Erdoğan verdi: Ali Yerlikaya, MHP lideri Devlet Bahçeli’yi ziyaret etti Talimatı Erdoğan verdi: Ali Yerlikaya, MHP lideri Devlet Bahçeli’yi ziyaret etti

SEÇİM 2 HAZİRAN'DA

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM Parti) 906 oy farkı ile birinci parti olduğu Halfeti’de, AKP'nin itirazı üzerine seçimlerin yenilenmesi kararı verildi. AKP usulsüz oy kullanımı ve geçersiz sayılan oyları gerekçe göstererek ilçe seçim kuruluna başvuru yaptı. İlçe seçim kurulu itirazı usülden reddetti. AKP itirazını İl Seçim Kurulu'na taşıdı. İl Seçim Kurulu itirazı kabul ederek seçimlerin yenilenmesine karar verdi.

Duvar’dan Fatma Keber’in haberine göre, İl Seçim Kurulu, ilçe belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ile yeni mahallelerin muhtarlık ve ihtiyar heyeti seçimlerinin iptaline karar verdi. İlçe Belediye Başkanlığı seçimi, 2 Haziran’da yenilenecek.

DEM Parti konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "AKP’nin arka bahçesi haline gelen seçim kurulu, skandal bir kararla bu defa Halfeti seçimlerini iptal etmiştir. İktidarın sandıkta yapamadığını YSK eliyle yapmaya çalıştığı ve halk iradesini hiçe saydığı aşikardır. Verilen kararların halkımız nezdinde bir karşılığı olmayacaktır. Toplumsal gerilimi arttırmaya yönelik bu hukuk dışı hamleleri kabul etmiyoruz. Herkesi halkın kararına saygı duymaya davet ediyoruz" denildi.

Editör: Selda Manduz