Oy kulanmadan önce Ekrem İmamoğlu “Hayırlı olsun. Şehrimiz, ülkemiz, ilçemiz, bütün beldeler, bütün ilçeler, bütün iller, bütün büyük şehirler milletimizin huzuru, barışı, bir arada yaşama mutluluğuna,  inşallah bolluğa, berekete vesile olur” dedi. Küçük oğlu Semih’ ilk kez oy kullanmasıyla ilgili de İmamoğlu “Semih ilk oyunu kullanıyor. Biraz heyecanlıydı. Sanırım kime oy vereceği konusunda düşünceliydi biraz. Ondan heyecanı vardı galiba” diye espri yaptı. Ardından İmamoğlu ailesiyle birlikte “hadi bismillah” diyerek oy kulandı.

Oy kulandıktan sonra açıklamalarda bulunan İmamoğlu  “Türkiyemizin her yerinde, İstanbul'da yerel seçim yaşıyoruz. Ramazan ayındayız. Dilerim ve isterim ki bugün Ramazan ayının o bütün güzel duygularının yaşandığı ve hem oy kullanma esnasında hem sonrasında hiçbir sorunun, hiçbir sıkıntının olmadığı, sandık iradesinin kimsenin hakkına sıkıntı gelmeden sonuç neyse vatandaşımız kime oy kullanmışsa onun en doğru şekliyle sonucun ilanıyla göreve başlamasının ülkemiz demokrasisi, ülkemizin birlik ve beraberliği açısından çok önemlidir. Bu duygularla seçimin problemsiz geçmesini elbette diliyoruz” dedi.  

Dilan Polat'ın tahliye talebi reddedildi, Bakırköy'de 3 ay tedavi görecek Dilan Polat'ın tahliye talebi reddedildi, Bakırköy'de 3 ay tedavi görecek

Sandık güvenliği konusunda uyarıda bulunan İmamoğlu,  “Bu hakkın sandığa atıldığı an itibariyle korunması da şarttır. Elbette bunun korunması ve bunun muhafaza edilmesiyle ilgili kurumlar bellidir ama Türkiye'mizde ne yazık ki bazı konulardaki eksiklikler giderilmediği için sandığın muhafaza edilmesi, şahitliğin ötesinde görev alan vatandaşlarımızla birlikte yürütülmekte. Umarım çağdaş bir seviyeye ulaşır. Ülkemizde oy kullanma biçiminin oy sayım ve tasnif biçiminin ve sonuca dönüşmesinin hiçbir sorun yaşanmayacağı şekilde var olmasını da ilerleyen seçimlerde ve yıllarda hep birlikte yaşarız” diye konuştu.

İmamoğlu son olarak da vatandaşlara şu çağrıyı yaptı:

“Bu akşam seçimi İl Başkanlığımızda seçimi takip edeceğim. Sandık başında görev alan her arkadaşımızın; hangi siyasi parti mensubu olursa olsun kimsenin hakkının hukukunun çiğnenmemesi için mücadele vermelerini, sandık başkanı olan yetkililerin de en doğru şekilde süreci yönetmelerinin hiçbir manipülasyonun olmadığı Türkiye Cumhuriyeti demokrasisine yakışır şekilde sonuçlandıktan sonra son ıslak imzalı tutanağı alana kadar sandıkların başında kalmalarını diliyorum. Vatandaşlarımızın en değerli hakkı olan, oy hakkının sonuca nasıl yansıdığını görmek için de bu güzel ramazan ayında sonuçları beklemek adına okulların bahçelerini tercih edebilirler. Yakın alanlarda bekleyebilirler. Ve sonuçları öğrenirler. Herkesin gönlü hoş ve rahat olur. Bu bağlamda başta Yüksek Seçim Kurulu olmak üzere il seçim kurulu, ilçe seçim kurullarının da gereken hassasiyeti göstermelerini 21. yüzyıla yakışan, ülkemizin geleceğini belirleyen bu tür seçimlerde de en ufak sorunun yaşanmadığı bir şekilde sonucun bağlanması konusunda kurallara, kanuna uygun, hassas bir dönemi yönetmelerini dilerim. Günümüz güzel olsun. Yarın sabah Türkiye'nin, İstanbul'umuzun çok güzel bir bahar sabahına uyanmasını dilerim.”

Editör: Kemal Ural