Talimatı Erdoğan verdi: Ali Yerlikaya, MHP lideri Devlet Bahçeli’yi ziyaret etti Talimatı Erdoğan verdi: Ali Yerlikaya, MHP lideri Devlet Bahçeli’yi ziyaret etti

İliç Maden Kazası Araştırma Komisyonu toplantısında dönemin Çevre Bakanı Murat Kurum’un verdiği iznin harlatılmasına AKP ve MHP milletvekillerinden tepki gelince tartışma çıktı.

CHP Milletvekili Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, "Murat Kurum'un adı geçtiği zaman hep beraber zıplamaya başlıyorsunuz” diyerek tepkisini dile getirdi.

TBMM'de kurulan İliç Maden Kazası Araştırma Komisyonu ikinci toplantısı bugün yapıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz'ın konuşması esnasında AKP ve MHP'li milletvekilleri tepki gösterince tartışma çıktı.

CHP’li Yavuzyılmaz, “Bu felaket bir doğal afet değil. Bu felaket siyanür içerikli milyonlarca ton yığın liç malzemesinden oluşan yapay bir dağın kayması. Yığın liç sahasının yüksekliği yaklaşık 264 metreye ulaşmış, bu alanda da bu yükseklikle liç sahası konusunda bir dünya rekoru kırılmıştır. Dünyanın en tehlikeli ve en yüksek yoğun liç sahası. Yığın liç sahasının bu yüksekliğe çıkmasının sorumlularının başında dönemin Çevre Bakanı Murat Kurum geliyor. Yığın liç sahasının bu yüksekliğe çıkmasına neden olan artışı 07 Ekim 2021 tarihinde Murat Kurum adına imzalanarak şirkete verilen izinle yapılmıştır” diye konuştu.

Bunun üzerine MHP Gümüşhane Milletvekili Musa Küçük, “Şov yapma, slogan atıyorsun. Gelip burada ahkam kesme orada ben ağladım” ifadelerini kullandı.

CHP’li Yavuzyılmaz ise, "Siz vatandaştan neyi saklıyorsunuz? Baskı ve zorbalıkla beni susturmazsınız. Arkadaş sinirlerini kontrol edemiyorsa, kontrol edip gelsin. Murat Kurum'un adı geçtiği zaman hep beraber zıplamaya başlıyorsunuz” dedi.

Editör: Selda Manduz