Kürt siyasetçi Leyla Zana hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla açılan davada savcı, 'örgüt üyeliği'nden cezalandırılması yönünde mütalaa verdi.

Leyla Zana'ya Ankara 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın dördüncü duruşması görüldü. Zana duruşmaya avukatı ile birlikte duruşmaya Silvan Adliyesi’nden Sesli Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.

Ahmet Türk: Mardin kayyımı kendi memleketinin belediyesine 15 milyon TL aktardı Ahmet Türk: Mardin kayyımı kendi memleketinin belediyesine 15 milyon TL aktardı

KONUŞMALARI VE SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARI

Zana'nın 2014-15 yıllarında seçim çalışmaları sırasında yaptığı dört konuşma ve üç sosyal medya paylaşımı nedeniyle açılan davada savcı bir önceki duruşmada her ne kadar örgüt propagandası davası açılmışsa da Yargıtay’ın "örgüt üyeliği" suçlarında aradığı yoğunluk, çeşitlilik ve süreklilik koşulunun karşılandığını belirten "örgüt üyesi olmak” iddiasıyla cezalandırılması yönünde mütalaa verdi.

Savcı bu duruşmada ise bir önceki mütalaasını tekrarladı. Zana’nın avukatı İbrahim Çeliker’de mütalaaya karşı süre talebinde bulundu.

Mahkeme, Zana ve avukatının talebini kabul ederek duruşmayı 2 Temmuz’a erteledi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Editör: Selda Manduz