Bakırhan: Beka dedikleri şey bu çete düzeninin bekasıdır Bakırhan: Beka dedikleri şey bu çete düzeninin bekasıdır

MHP'li Gülnar Belediye Başkanı Fatih Önge, belediye meclisi toplantısında meclis üyelerinin video çekmesini yasaklayan bir önerge sundu.

Önge, "Meclisin saygınlığı için, meclis üyelerimizin video çekimi yapmasının yasaklanmasını oylarınıza sunuyorum" dedi. Bunun üzerine MHP ve AKP'li dokuz meclis üyesi 'evet' oyu kullanırken, CHP ve İYİ Partili altı üye ret oyu kullandı.

'YASALARI, YÖNETMELİKLERİ BİR TEK SİZ BİLİYORSUNUZ'

İYİ Partili Meclis Üyesi Ahmet Bal, gündeme sonradan eklenen maddelerin sözlü olarak önerilemeyeceğini, yazılı önerge verilmesi gerektiğini vurguladı. Bal’ın bu çıkışına sinirlenen Belediye Başkanı Fatih Önge, "Yasaları, yönetmelikleri bir tek siz biliyorsunuz zaten. Biz bilmiyoruz" dedi ve yumruğunu masaya vurdu. Başkan Önge, toplantıya 10 dakika ara verdi.

AKP VE MHP'NİN OYLARIYLA KABUL EDİLDİ

Artı Gerçek’ten Abidin Yağmur’un haberine göre, aranın ardından yazılı önergeyi okuyan Belediye Başkanı Fatih Önge, basın mensupları ve belediye basın bürosu dışında kalan kişilerin belediye meclisi toplantısı sırasında görüntü alamayacağına dair önergeyi oylamaya sundu. Oyla sonucunda dokuz 'evet', altı 'hayır' oyu çıktı.

'GÜLNAR BELEDİYESİ TİKTOK'TA GEZİYOR'

Ancak İYİ Partili Ahmet Bal, meclis oturumları sırasında görüntü çeken, sosyal medyadan canlı yayın açan tek meclis üyesinin kendisinin olduğunu, bunu Gülnar halkının haber alma hakkı için yaptığını belirterek yasak kararını anlamsız bulduğunu söyledi.

Bunun üzerine MHP’li Gülnar Belediye Başkanı Fatih Önge, "Her vatandaşımızın başımızın üzerinde yeri var. Gelir burada çalışmaları izler. Ama bir katılımcı gelir, burada görüntü alır, onu da Tiktok’ta paylaşırsa ne yapacağız? Gülnar Belediyesi Tiktok’ta geziyor" dedi

'GÖRÜNTÜLERİ HANGİ ÖRGÜTLERE GÖNDERİYORSUNUZ?'

MHP'li Başkan Önge, İYİ Partili Meclis üyesi Ahmet Bal’a "Görüntülerimizi ne yapıyorsun? Nereye gönderiyorsun? Hangi ellere, hangi örgütlere gönderiyorsun?" diye sordu. Bal’ın “Bize terörist diyemezsiniz" diye tepki göstermesi üzerine Önge, "Terörist demedim ya. Yardım örgütleri de var. Google’dan bakalım, örgüt ne demek? İyi niyetli olalım. Bu meclis çalışmalarının görüntülerini çekerek ifşa etmeyelim" yanıtını verdi.

Belediye Başkanı Fatih Önge, belediye meclisi toplantılarının belediyeye ait kameralarca kayda alındığını belirterek isteyen meclis üyelerine o görüntülerin verileceğini söyledi.

Editör: Selda Manduz