CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 1 Mayıs'ta Taksim Meydanı'nı emekçilere yasaklamasına tepki gösterirken, iktidara "Taksim'i kapatmak Anayasa tanımamaktır. Can Atalay'ı bırakmamak anayasayı tanımamaktır. Gezi tutuklularını Silivri'de tutmak anayasayı tanımamaktır" diye seslendi.

İYİ PARTİLİ ATABAY, CHP'YE KATILDI

Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş ile 'anayasa' konulu görüşmesi sonrası partisinin Meclis grubu toplantısına katılan, Özel, ilk önce, geçmişte İYİ Parti Eğitim Politikaları Başkanı olarak görev yapmış olan Sevinç Atabay'ın CHP'ye katıldığını duyurdu.

AMEDSPOR'U KUTLADI

Özel, daha sonra Diyarbakır’da Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 2. Lig Kırmızı grupta şampiyonluk mücadelesi veren Amedspor’un Soma deplasmanındaki galibiyetini kutladı.

Yeni anayasa tartışmalarını değerlendirirken "Anayasalar her doğan için yapılır, Erdoğan için yapılmaz" ifadesini kullanan Özel, Taksim’in 1 Mayıs kutlamalarına açılması için bu sabah İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile yeniden görüştüğünü açıkladı. Özel, Yerlikaya’nın, öneri ve taleplerini yerine getiremeyeceğini söylediğini anlattı.

Özel'in konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

"Türkiye'de bundan sonraki süreçte de futbolun hepimizin dostluğuna katkı sağlamasını ümit ederek Amedspor'u tebrik ediyorum.

Bahçeli: Elinde ülkücü kanı olan alçaklarla hesaplaşmak için hazırız Bahçeli: Elinde ülkücü kanı olan alçaklarla hesaplaşmak için hazırız

Meral hanıma bir kez daha sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum. Sayın Müsavat Dervişoğlu'na bir kez daha hayırlı ve uğurlu olsun diyorum.

Sayın İçişleri Bakanı'nı aradım. Bu konuda işbirliği teklif ettim. Kendisi bana görevi gereği, yasadışı örgütlerin çağrılarını da ileterek bunun mümkün olmayacağını söyledi. Biz orayı açmayız, açamayız diyordu.

Geçtiğimiz hafta 1 Mayıs'ta Taksim'in kapatılması kararından dönülmesini talep etmiştim. Sorumluluk almaya hazır olduğumuzu, meydandaki kutlamalara izin verilmesini talep etmiştik. Dün Sayın İçişleri Bakanı'nı aradım, talebimi, taahhüdümü ifade ettim. İşbirliği teklif ettim. Kendisi bana bir takım mahsurları, istihbaratları gerekçelendirerek buna izin vermeyeceklerini tekrar etti. Olumlu bir yaklaşım içindeydi.

Taksim, Gezi Parkı birileri tarafından kendi egemenlik sancaklarıymış da egemenliklerini kaybedeceklerini sanıyorlar. Siz bir yasaklamayla egemenlik korumaya başladıysanız orada iktidardan bahsedilemez. İktidarın güçlüsü rızayla tesis edilen, demokrasiyle korunandır. Buradan çağrımı tekrar ediyorum.

'ELBET MÜZAKERE EDECEĞİZ'

Buradan çağrımı yinelemek istiyorum. Bugün sayın Kurtulmuş ile görüştük. Anayasalar her doğan için yapılır, Erdoğan için anayasa yapılmaz. Anayasalar aşkın zamanlı metinlerdir.

Anayasa bir demokrasinin elbisesiyse sen mevcut Anayasa'ya uymuyorsan yenisini alsan ne olur eskisinde kalsan ne olur?

Bu karara bugün uymayan birisi yarın, yarından sonra kendisi ile görüşeceğiz. Elbette müzakere edeceğiz. İş anayasa....

Taksim'i kapatmak anayasa tanımamaktır. Can Atalay'ı bırakmamak anayasayı tanımamaktır. Gezi tutuklularını Silivri'de tutmak anayasayı tanımamaktır. İktidar ortağınızın Anayasa Mahkemesi kapatılsın çağrıları anayasa tanımamaktır.

Hak-İş'in yaptığı kutlamaya da gideceğiz, Türk-İş'in kutlamasına da gideceğiz. Zaman zaman farklı düşünsek de her şehirdeki kutlamalara gideceğiz. Yarın Beşiktaş'tan, Saraçhane'den Taksim'e yürünecekse Cumhuriyet Halk Partisi de orada olacaktır.

Bu ülkenin askeri de polisi de emekçidir. Onlara kanunsuz emirler verenler yüzünden uygulamak zorunda oldukları kararlar o kardeşlerimizin kişisel kararları değildir. 1 Mayıs'ta güvenlik güçleri ile çatışma görüntüleri görmek istemediğimizi belirterek tüm kamu görevlilere sorumluluğa davet ediyorum.

ODTÜ'de Devrim Stadı'nda mezuniyet yapılmasına izin vermeyenlerin, ABD'deki eylemleri övmesi ikiyüzlülükten başka bir şey değildir. ODTÜ'deki Devrim Stadı'na silinemez 'Devrim' yazısını yazan, Filistin Davası'nda hepimizin önderi Deniz Gezmiş'tir. Aklınızı başınıza alın.

MÜFREDAT TEPKİSİ

Eğitimde reform yapılmasına ihtiyaç var. En çok değiştirilen bakan Kültür Bakanından sonra Milli Eğitim Bakanı. Eğitim yazboz tahtasına döndü. Her gelen reform yapıyor. Ya bu reforma milleti muhtaç hale getireni kim atadı? Aynı dolma kalem atadı, aynı mürekkep atadı, aynı kişi atadı. Mesele 'kindar bir nesil yetiştirelim, değerleri bize bağlı olsun, potansiyel seçmen olsun' bakış açısı eğitim bakış açısı değildir.

Geçen mayısta seçimi Tayyip Bey'in değil de CHP'nin Kemal Bey'in kazandığını düşünün. CHP'nin hepimizin evlatlarının okuyacağı müfredatın adını, kendi partisinin adını koyduğunu düşünün. Hepimizin evlatlarının okuyacağı müfredatını, kendi partisinin sloganını koyduğunu düşünün. Ne hissedersiniz? Türkiye Yüzyılı, AK Parti'nin bakanlıkları da alet ettiği bir seçim kampanyasının adıdır.

On yılda hazırladık, 7 günde görüş verin diyor. Bu ülke haftalar süren Milli Eğitim şuralarını biliyor. Bu müfredatı elbette çalışacağız, eleştireceğiz. Ancak bir oldu bittiyle, müfredat yapılması son derece sakıncalıdır. İlgilileri uyarıyorum.

'BUGÜNE KADAR 7 KEZ KAMUDA TASARRUF GENELGESİ YAYINLADILAR'

Bugüne kadar yedi tane kamuda tasarruf genelgesi yayınladılar. Sekizincisi gelecek. Türkiye’deki nüfusun yüzde 65’ini yönetiriz. Verginin yüzde 85’i bizim yönettiğimiz kentlerde olduğu bir durumda tasarruf çalışmalarının dışında kalamayız.

Tasarruf genelgesi ile israfı bitiren kötüye harcamanın ortadan kalktığı, paranın gerçek hak edenlere harcandığı bir süreci başlatıyoruz."

Editör: Selda Manduz