AKP’nin bu yasa teklifi, özellikle saldırgan ve kuduz riski taşıyan hayvanların uyutulmasını öngörüyor. Soylu, bu tür bir yaklaşımın ülke toplumunda büyük yaralar ve geri dönüşü olmayan travmalara yol açacağını ifade etti.

Soylu, Avrupa’nın bu konuda uyguladığı yöntemlerin Türk halkının merhametli örf ve adetlerine uygun olmadığını ifade ederek, “Köpeklerin uyutulması, yok edilmesi böyle pervasızca kabul edilmesine gönlüm razı değildir. Yapılacak olan belediyelerin sistemli bir biçimde bu sorunu çözmesidir. Canların hayatı polemik yapılacak konu değildir. Onlar Allah’ın bize emanet ettiği sessiz kullarıdır. Yaratılanı severiz yaratandan ötürü” şeklinde konuştu.

CHP'li Murat Emir: AKP söz verdi, "Etki Ajanlığı" düzenlemesi 9. Yargı Paketi’nden çıkarılacak CHP'li Murat Emir: AKP söz verdi, "Etki Ajanlığı" düzenlemesi 9. Yargı Paketi’nden çıkarılacak

Soylu'nun bu açıklamaları, AK Parti içindeki bazı görüş ayrılıklarını ve sokak hayvanları konusunda toplumun farklı kesimlerinden gelen tepkileri yansıtıyor. Benzer şekilde, Fatih Erbakan da AKP’nin sokak hayvanlarının uyutulmasını içeren tasarısına karşı çıkmıştı. Bu durum, konunun toplum ve politika içinde ne kadar hassas bir yere sahip olduğunu gösteriyor.

Editör: Selda Manduz