Kobanê Davası avukatları: Kumpası ifşa etmeyi sürdüreceğiz Kobanê Davası avukatları: Kumpası ifşa etmeyi sürdüreceğiz

Yüzde 55 oyla Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı seçilen Abdullah Zeydan'ın seçilme hakkının Adalet Bakanığı'nın talebiyle 31 Mart Yerel Seçimlerine iki gün kala mesai bitiminden beş dakika önce geri alınması büyük tepki çekti.

Kararla ilgili yol haritası belirlemek için toplantı yapan DEM Parti Van İl Örgütü saat 14.00'te parti binasında açıklama yapılacağını duyurdu.

YÜRÜYÜŞE GEÇİLDİ

Artı Gerçek'ten Şenol Balı’nın haberine göre, açıklama öncesi polis, parti binasının çevresini ablukaya aldı.

Halk, DEM Parti İl Binası önünde 'Direne direne kazanacağız', 'Van halkı uyuma iradene sahip çık', 'Baskılar bizi yıldıramaz', 'AKP halka hesap verecek' sloganlarıyla toplandı. Polis, Cumhuriyet Caddesi'de gaz bombası ve plastik mermilerle yürüyüşe geçenlere müdahale etti. Polisin yoğun olarak kullandığı gazdan çok sayıda kişi etkilendi.

Vanlılar, TOMA'lardan basınçlı suyla yapılan müdahaleyi zafer işareti yaparak protesto etti. Müdahale sırasında esnafın dükkanlarının önündeki malzemeleri de zarar gördü.

UÇAR: BU KENTİ SİZ BU HALE GETİRDİNİZ

DEM Parti Van Milletvekili Zülküf Uçar,müdahale sırasında bir polis yetkilisine , "İl Seçim Kuruluna başvurup mazbatayı isteyen de sizin bağlı olduklarınızdır. Özgür iradeniz yok sizin. Bu kenti de siz bu hale getirdiniz" diye tepki gösterdi. Bu sırada Van halkı da 'baskılar bizi yıldıramaz' sloganları attı.

Van'da protestolar ve polis müdahalesi birçok sokak ve caddede sürüyor.

Editör: Selda Manduz