Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da düzenlene Kudüs Platformu Konferansı'nda açıklamalarda bulundu.

Yerel seçim öncesi Kürecik Radar Üssü'nün kapatılması ve İsrail'le ilişkilerin tümden kesilmesi çağrısı yapan Yeniden Refah Partisi'ni hedef alan Erdoğan, hükümetine yönelik iddiaların 'iftira' olduğunu öne sürdü.

Kürecik Radar Üssü'nün de Türkiye'nin güvenliğinden başka bir amacı olmadığını, İsrail'e buradan bilgi aktarılmadığını öne sürdü.

"Nazi zihniyeti Gazze'de 35 bin insanı katletti" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in Gazze'yi toplu mezarların olduğu kabristana dönüştürdüğünü söyledi. Erdoğan, "Modern firavunları görmek isteyen, Gazze'yi bombalayanlara baksın" ifadesini kullandı.

Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:

“FİLİSTİNİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ”

Haçlı seferleriyle yakılıp yıkılan Kudüs'ü tekrar ayağa kaldıran ecdadın torunları olarak Filistin'de yaşananları takip ediyoruz. Kudüs'e sahip çıkmayı bir görev biliyoruz. Kudüs'ü savunmanın farklı inançların özgürlüğünü savunmak olduğunu bilerek çabamızı sürdürüyoruz

Ahmet Türk: Mardin kayyımı kendi memleketinin belediyesine 15 milyon TL aktardı Ahmet Türk: Mardin kayyımı kendi memleketinin belediyesine 15 milyon TL aktardı

GAZZE KASABI

Netanyahu, kendinden önceki katiller gibi adını 'Gazze kasabı' olarak utançla tarihe yazdırmıştır. Ellerindeki lobiyle Gazze'de işledikleri cinayetlerin üstünü örtebileceklerini düşünüyorlar ama ne yaparsanız boş. Tayyip Erdoğan'ın kalbine zincir vuramazsınız. Sizin baskılarınıza asla boyun eğmeyiz.

“SİYONİSTLERİ KAHR-U PERİŞAN EYLE”

Ey Netanyahu duam şu, 'Allahım, "Ya Kahhar" ismiyle bu siyonistleri kahr-u perişan eyle' Biz şartlara göre, konjonktüre göre politikasını belirleyen tatlı su siyasetçilerinden değiliz. Biz bu yola kefenimizi giyerek çıktık. Yarım asır boyunca bedel ödemekten asla çekinmedik.

“HAMAS FİLİSTİN'İN KUVA-YI MİLLİYESİ”

Hiç kimse bizden soykırıma sessiz kalmamızı beklemesin. Sırf Avrupa öyle istedi diye Hamas'a terör örgütü iftirası atanlardan olamayız. Filistinli direnişçilere terörist yaftası vuramayız. Biz Hamas'ı Filistin'in Kuva-yı Milliye'si olarak görmeye devam edeceğiz. Bunu da her platformda dillendirmekten geri durmayacağız.

“İSRAİL'LE İLİŞKİLERİMİZİ KESİYORUZ”

203 gündür Gazze'de devam eden soykırımı hiçbir şey haklı gösteremez. 7 Ekim'de yaşananları tasvip edebilirsiniz ya da etmezsiniz. Bu sizin bakış açınız. Ama bebekleri öldürmeyi, camileri, kiliseleri, okulları bilerek hedef almayı, Gazze'yi büyük bir kabristana dönüştürmeyi haklı çıkaramazsınız. Çocuğunun doğum gününü Gazzelileri öldürerek kutlayan bir anlayışın insanlıkla bağı kalmamış demektir. İsrail'le artık ilişkilerimizi ticaret başta olmak üzere kestik, kesiyoruz.

“TÜRKİYE 2 BİN YILLIK TARİHİNDE SOYKIRIM YAPMADI”

Türkiye 2 bin yıllık tarihinin hiçbir döneminde soykırım yapmamıştır. Başı düşen herkese kapımızı açtık. Engizisyondan kaçan Musevilere de, Nazilerden kaçan Musevilere de biz sahip çıktık ey Netanyahu. Suriye'den kaçan kardeşlerimize biz yardımcı olduk. Bölgemizde barışın, huzurun, refahın hakim olması için samimiyetle gayret gösteriyoruz.

“ERDOĞAN VE ARKADAŞLARI BÖYLE BİR ŞEY YAPAR MI?”

İsrail'in savunma sanayiinde kullanılacak şeylerin ihracını zaten daha önce durdurmuştur. 9 Nisan kararlarıyla bunu pekiştirdik. Ancak birileri Filistin'e verdiğimiz desteği gölgelemeye çalıştı. Hatta 'İsrail'e jet satışı yapıldı' iftirasını atacak kadar ileri gittiler. Sizin vicdanınız var mı? Tayyip Erdoğan ve arkadaşları böyle bir şey yapar mı?

“KÜRECİK'LE İLGİLİ YALAN SÖYLÜYORLAR”

Bu iftiralar yabancı basın tarafından köpürtülerek ülkemize karşı kullanıldı. Üç kuruşluk siyasi çıkar uğruna iftira attılar. Birileri, Filistin'e verdiğimiz desteği gölgelemeye çalıştı. Şimdi aynı çevrelerin Kürecik'teki radar üssüyle ilgili benzer yalanlara sarıldığını görüyoruz. Bu meseleyi istismar etmeye çalışıyorlar. Kürecik'teki radar merkezinin ülkemizin ve ittifakımızın güvenliği dışında hiçbir devletle ilişkisi, bağı, irtibatı yoktur ve olamaz. Türkiye böyle bir şeye zaten izin vermez. Bir müslüman olarak her şeyden önce yalan Allah'ın en çok nefret ettiği şeydir. Varsa elinizde belgeniz, çıkar ispat edersiniz. Ama bunu yapmıyorsanız müfterisiniz.

“FİLİSTİN'İN BM'YE TAM ÜYE KABUL EDİLMEMESİ AYIP”

Filistin'in daha çok ülke tarafından tanınması noktasında çabalarımızı yoğunlaştırdık. Filistin'i tanıma hazırlığında olan İspanya'yı tebrik ediyorum. Filistin halkının BM'ye tam üye devletlerinin olmaması hem büyük bir ayıp hem de ciddi bir haksızlıktır. Geçen hafta Güvenlik Konseyi'nde bu yönde atılan adım ABD'nin vetosu ile karşılaşmış ve engellenmiştir. ABD bu kararı ile Güvenlik Konseyi üyesi diğer devletlerin iradesini de yok saymıştır. Bu kararı kabul etmiyoruz.

“ABD SORUNUN BÜYÜMESİNE NEDEN OLUYOR”

Amerikan yönetimi İsrail'e verdiği koşulsuz askeri ve diplomatik destekle çözüme katkı sunmuyor. Sorunun daha da büyümesine sebep oluyor. İsrail'e 25 milyar dolarlık askeri paketi onaylaması bunun en net göstergesidir. 1915 Olayları üzerinden Türkiye'ye yönelik asılsız ithamları tekrarlamak yerine Amerikan yönetimi Gazze'ye bakmalı, İsrail'in Gazze'deki soykırım girişimlerini engellemelidir. Batılı ülkelerin sabır taşımızı çatlatan tutumlarını reddediyoruz. Gazze krizinde siyonizmin Amerika ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere küresel ölçekteki tahakkümünü bir kez daha görmüş olduk. Netanyahu denilen bu kasabın hukuk önünde hesap vermesi için gayretimizi artırmalıyız. Türkiye olarak elimizdeki tüm imkanlarla Gazze'ye yardım etmeye devam edeceğiz

Editör: Selda Manduz