Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP) genel başkan değişiminin yaşandığı 38. Olağan Kurultayı'nın ardından partinin yeni Merkez Yönetim Kurulu (MYK) belli oldu.

ÖZEL: İSTANBUL, ANKARA VE AYDIN BELEDİYE BAŞKANLARINI YENİDEN ADAYLAŞTIRACAĞIZ

Toplantının ardından açıklama yapan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, kurultayda verdikleri tüm sözleri tutacaklarını ifade etti. Yerel seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulunanÖzel, yarın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte Hatay’ı ziyaret edecek. Ama yaptıkları hizmet halkta teveccüh görmüyorsa o zaman durumları yeniden değerlendirilecek” dedi.

Özel, “Hiçbir belediye başkanını değişim karşıtı diye cezalandırmak ve hak ettiği görevi kendisine vermemek niyetinde değilim. Hiçbir belediye başkanı da bize destek verdi diye hak etmediği göreve gelmeyecek” diye konuştu.

Önceki genel başkan Kılıçdaroğlu’nun İstanbul ve Ankara belediye başkanlarının adaylığını, haklarındaki yüksek memnuniyet oranlarını dikkate alarak dillendirdiğini ancak hiçbir isme adaylık sözü vermediğini hatırlatan Özel, “Biz de PM’nin önüne üç belediye başkanıyla geleceğiz” dedi ve Ankara, İstanbul, Aydın belediye başkanlarının yeniden aday olacağının sinyalini verdi.

Açıklamasında “Parti Meclisi Yönetim Yapılanması” başlıklı bir sunum yapan Özel, MYK’da iki kompartıman olduğunu belirtti. Bunlardan ilkinin “Gölge Kabine olduğunu söyleyen Özel, Gölge Kabine’nin yaş ortalamasının 46 olduğunu ve içerisinde 9 kadın gölge bakan olduğunu ifade etti.

Davutoğlu’ndan, 'Cuma namazını Şam'da kılacağım' açıklaması Davutoğlu’ndan, 'Cuma namazını Şam'da kılacağım' açıklaması

CHP’NİN GÖLGE KABİNESİ

Özel, Gölge Kabine’deki isimleri şöyle sıraladı:

İçişleri Bakanlığı – Murat Bakan

Adalet Bakanlığı – Gökçe Gökçen

Sağlık Bakanlığı – Zeliha Şahbaz

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı - Aylin Nazlıaka

Milli Eğitim Bakanlığı – Suat Özçağdaş

Enerji Bakanlığı – Deniz Yavuzyılmaz

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı - Gülşah Deniz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı – Gamze Taşçıer

Dışişleri Bakanlığı – İlhan Uzgel

Gençlik ve Spor Bakanlığı – Sevgi Kılıç

Hazine ve Maliye Bakanlığı – Yalçın Karatepe

Kültür ve Turizm Bakanlığı – Koza Yardımcı

Milli Savunma Bakanlığı – Yankı Bağcıoğlu

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı - Pınar Uzun

Ticaret Bakanlığı – Volkan Demir

Ulaştırma Bakanlığı – Ulaş Karasu

Tarım Bakanlığı – Erhan Adem

GENEL BAŞKAN YARDIMCILARI

Gölge Kabine dışındaki genel başkan yardımcılıklarını da açıklayan özel, bu isimleri şöyle sıraladı:

Genel Sekreter – Selin Sayek Böke

Yurt içi Yurt dışı Örgütlenme – Ensar Aytekin

Sayman – Özgür Karabat

Yerel Yönetimler – Gökan Zeybek

Halkla İlişkiler ve Medya – Burhanettin Bulut

Seçim ve Parti Hukuk İşleri – Gül Çiftçi

Parti Sözcüsü – Deniz Yücel

DANIŞMANLARLA YOLLAR AYRILDI

CHP’de şimdiye kadar görev yapan danışmanlarla yollarının ayrıldığını belirten Özel, kurultayda ifade ettiği gibi Parti Meclisi üyeleri ve il başkanlarının genel merkez içinde odaları, sekreterleri olacağını ifade etti.

ÖZEL KAMERALARIN ÖNÜNDE GÜVEN OYU ALDI

Parti Meclisi üyelerine listeyi sunarak güven oyu aldığını anlatan Özel, kameraların önünde de MYK’yi güven oyuna sundu ve oy birliği ile MYK kabul edildi.

‘TÜZÜK KURULTAYI İLAN EDİLEN TARİHTE YAPILAMAYACAK’

Gazetecilerin “Tüzük değişikliği tarihinde değişiklik olacak mı?” sorusu üzerine Özel, tüzük kurultayının kararının alınmadığını söyledi ve “Tavsiye kararı olarak alındığı söylendi. O tavsiye kararı alındı ancak 1 ay önceden başvurmak, gazete ilanı vermek gibi işlemler yapılmadığından şu anda belirlenen tarihler, 25-26 Kasım mümkün değil” diye açıkladı.

Çarşamba günü olağanüstü il başkanları toplantısı konulduğunu, bu toplantıda belediye başkan adaylarının konuşulacağını ifade eden Özel, aynı zamanda tüzük kurultayının 26-27 Aralık’ta yapılıp yapılmayacağına dair de il başkanlarının fikrinin alınacağını belirtti.

ÖN SEÇİM YETİŞMİYOR, SONUCUNA UYGUN TEMAYÜL YOKLAMASI

Ön seçim yapılıp yapılmayacağına dair soruyu da yanıtlayan Özel, ön seçim konusunda takvim kısıtlaması olduğunu anlatan Özel, ön seçim yerine “Sonucuna uyulacak temayül yoklamaları” yapacaklarını ifade etti.

100’ÜNCÜ YIL AFFI İLK MYK’DA GÜNDEME GELECEK

Parti ile yolları ayrılan partililere 100’üncü yıl affı getirilmesinin ilk MYK toplantısında gündeme geleceğini belirten Özel, kapsamı doğru belirlenmiş bir aftan yana olduğunu ifade etti.

Özel, yarın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte Hatay’ı ziyaret edecek.

Editör: Selda Manduz