Ukrayna barışını ele almak üzere Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile biraraya gelen Orban, AB ve NATO'nun eleştirilerine maruz kaldı.

Pazartesi günü AB'nin altı aylık dönem başkanlığını Macaristan'ın devralmasının ardından atağa kalkan Orban, Avrupa Parlamentosu'nda diğer sağcı milliyetçilerle "Avrupa için Yurtseverler" ittifakını kurup Kiev-Moskova diplomasisine soyundu. Batı savunma ittifakının Rusya'nın "kışkırtılmamış saldırganlık savaşı" olarak adlandırdığı duruma karşı Ukrayna'ya daha fazla askeri yardımı ele alacağı NATO zirvesinden birkaç gün önce Kremlin'i ziyaret eden Macaristan Başbakanı'nı, AB ve NATO yetkilileri topa tuttu.

'AB'Yİ TEMSİL ETMİYOR'

Ukrayna'nın sıkı destekçisi, Rusya'nın keskin karşıtı AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "Ukrayna'da adil ve kalıcı barışa giden yolu, yalnızca 27 ülkeden oluşan AB içindeki birlik ve kararlılığın açabileceği" paylaşımını yaparak ekledi: "Yatıştırma politikası, Putin'i durdurmayacak."

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, "Macaristan'ın AB adına Rusya ile muhatap olma yetkisi yok. AB Konseyi net: Rusya saldırgan, Ukrayna ise mağdur. Ukrayna olmadan Ukrayna ile ilgili hiçbir görüşme yapılamaz" diye çıkıştı.

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Orban'ın Moskova'da "hiçbir şekilde AB'yi temsil etmediğini" vurgularken, Putin hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin yakalama kararını hatırlattı.

'KANLI BİR DİKTATÖRLE EL SIKIŞAMAZSINIZ'

Almanya Başbakanı Olaf Scholz'dan da benzer açıklama gelirken, AB Dış Politika Yüksek Temsilciliğini Borrell'den devralacak Estonya Başbakanı Kaja Kallas, Orban'ı "AB dönem başkanlığını istismar ederek kargaşa tohumları ektiğini" iddia etti. Litvanya Devlet Başkanı Gitanas Nauseda, "Gerçekten barış arıyorsanız, kanlı bir diktatörle el sıkışmazsınız, tüm çabanızı Ukrayna'yı desteklemek için kullanırsınız" diye çattı.

'NATOYU TEMSİL ETMİYOR'

Macaristan Başbakanı'nın Moskova ziyaretini NATO'ya önceden bildirdiğini söyleyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Orban'ın Macaristan Başbakanı sıfatıyla ziyarette bulunduğunu ve Macaristan'ın da üyesi olduğu NATO'yu temsil etmediğini belirtti.

"Rusya'nın Ukrayna'daki savaşa ilişkin tavrını önemli ölçüde değiştirmediğini ve Putin'in barış için müzakere etmeye hazır olduğuna dair hiçbir işaret bulunmadığını" söyleyen Stoltenberg, "Barış görüşmeleri ve müzakere yoluyla çözüm için kabul edilebilir koşulların neler olduğuna karar vermek Ukrayna'nın işidir" dedi.

Geçen ay İsviçre'de Rusya'sız barış konferansı düzenletmiş Zelenskiy yönetimi adına Ukrayna Dışişleri, "Devletimiz açısından 'Ukrayna olmadan Ukrayna konusunda anlaşma yapılmaması' ilkesinin sarsılmaz olduğunu hatırlatıyor ve tüm devletleri bu ilkeye titizlikle uymaya çağırıyoruz" açıklamasını yaptı.

'BRÜKSEL'DE RAHAT KOLTUKLARDA OTURARAK BARIŞ SAĞLANMAZ'

Orban ise "Barış misyonu devam ediyor. İkinci durak Moskova" paylaşımını yaptı. Moskova ziyareti için AB'den herhangi bir yetki almasına gerek olmadığını, barışın "Brüksel'de rahat bir koltukta" sağlanamayacağını belirten Macaristan Başbakanı, "Arkamıza yaslanıp savaşın mucizevi şekilde sona ermesini bekleyemeyiz" dedi.

'AYNI ZAMANDA AB DÖNEM BAŞKANI OLARAK DA GELDİĞİNİZİ ANLIYORUM'

Görüşmenin basına açık kısmında Rusya Devlet Başkanı, Macaristan Başbakanı'na "Bu sefer sadece uzun süreli ortağımız olarak değil, aynı zamanda AB dönem başkanı olarak da geldiğinizi anlıyorum" diye hitap etti.

Bakan Şimşek'ten enflasyon vaatleri: Gelecek ay 60'lara, diğer ay 50'lere inecek Bakan Şimşek'ten enflasyon vaatleri: Gelecek ay 60'lara, diğer ay 50'lere inecek

"Avrupalı ​​ortakların Ukrayna konusundaki konumunu" özetlemesini beklediği Orban'la Ukrayna çatışmaları ve barış önerileri konusunda "gelişen nüansları tartışmak" istediğini dile getiren Putin, geçen ayki açıklamasında, Kiev'in NATO üyeliği hedefinden vazgeçmesi ve 2.5 yıldır süren savaşta Rusya'ya geçen dört bölgenin tamamını teslim etmesi şartıyla savaşı derhal bitireceğini söylemişti.

'HERKESLE KONUŞABİLEN SON AVRUPA ÜLKESİYİZ'

Orban da AB'de Rusya ile konuşan kimse kalmadığına dikkat çekerek "Macaristan yavaş yavaş herkesle konuşabilen son Avrupa ülkesi haline gelecek" dedi.

ORTAK BASIN TOPLANTISINDA VERİLEN MESAJLAR

Ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

Orban'ın anlattıklarına bakılırsa Kiev'in Rusya ile sonuna kadar savaşmayı planladığını ve bu tutumundan vazgeçmeye hazır olmadığını söyleyen Putin, barış için Ukrayna'da sıkıyönetimin sona ermesini ve seçim düzenlenmesi gerektiğini, Kiev'deki mevcut liderliğin seçimi kaybedeceğine kesin gözüyle baktığını belirtti.

'DONDURULMASINI DEĞİL, TAM ÇÖZÜME KAVUŞMASINI İSTİYORUZ'

Rusya'nın çatışmanın dondurulmasını değil, tam çözüm istediğini, zira dondurulmasının sadece Kiev'in ordusunu yeniden silahlandırmasına ve yeniden inşa etmesine olanak sağlayacağını vurgulayan Putin, "Rusya'nın barış önerilerinin çatışmanın çözülmesinin anahtarı olduğunu" dile getirdi. Rusya'nın AB ile ilişkilerinin on yıllardır en düşük seviyede olduğunu, Orban'la Rusya ile Batı arasındaki gerilimin bu yönünü de ele aldıklarını aktardı.

'AB DÖNEM BAŞKANLIĞINI BARIŞ MİSYONU OLARAK GÖRÜYORUZ'

Macaristan'ın AB dönem başkanlığını "bir barış misyonu olarak gördüğünü" söyleyen Orban, "Savaşı sona erdirmek için birçok adıma ihtiyaç var, ancak diyaloğu yeniden tesis etmek için ilk adımı attık" dedi. Ancak "Kiev ile Moskova'daki bakış açılarının birbirinden çok uzak kaldığını" belirtti.

'DOĞRUDAN PUTİN'DEN DİNLEMEK İSTEDİM'

Macaristan Başbakanı, "Rusya'nın çeşitli barış girişimlerini nasıl algıladığını doğrudan Putin'den dinlemek istediğini, her ne kadar açık sözlü tartışma, çatışan taraflar arasında büyük bir çatlak olduğunu doğrulasa da bunun önemli bir adım olduğunu" dile getirdi.

Zelenskiy'le yaptığı görüşmelerin içeriğini açıklamayı reddeden Orban, Kiev ziyaretiyle ilgili izlenimlerini Putin'e aktardığını belirtti.

Editör: Selda Manduz