Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018’de eski AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaretten dava açıldı.

Urfa'da adliye binası önünde 846 gün Adalet Nöbeti tuttuktan sonra eylemini Ankara'da Adalet Bakanlığı önüne taşıyan ve buradaki eylemini 84'üncü gününde sürdüren Şenyaşar hakkında, Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlandı.

ERDOĞAN 'MAĞDUR' OLARAK YER ALDI

Urfa Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, Cumhurbaşkanı Erdoğan “mağdur” olarak yer aldı. Urfa Adliyesi önünde Adalet Nöbeti'nin 579’uncu gününde (8 Ekim 2022) sarf ettiği sözler nedeniyle hakkında dava açılan Şenyaşar'ın TCK 53 (Kasti suç gerekçesi ile belli haklardan yoksun bırakma) ve 63 (Hapis cezasından mahsup) maddelerinden cezalandırılması talep edildi.

Ailesi katledilen Şenyaşar'ın ağıt yakarken sarf ettiği sözleri nedeniyle açılan davanın ilk duruşması 31 Ekim 2024 tarihinde görülecek.

Can Atalay'dan Galatasaray Meydanı'na: Merhaba yılmak bilmeyen anneler Can Atalay'dan Galatasaray Meydanı'na: Merhaba yılmak bilmeyen anneler

HAKKINDA 31 SORUŞTURMA, 11 DAVA AÇILDI

Emine Şenyaşar hakkında katledilen eşi ve çocukları için Adalet Nöbeti tutmaya başladığı 9 Mart 2021 tarihinden bu yana benzer suçlamalarla tam 31 soruşturma başlatıldı, bunlardan 11'i davaya dönüştü.

Kaynak: Mezoptamya Ajansı

Editör: Selda Manduz