CHP'nin KYK yurtlarındaki sağlık ve can güvenliği sorunlarının araştırılmasına ilişkin TBMM'ye verdiği Meclis araştırma önergesinin, diğer önergelerin önüne alınarak Genel Kurul'da bugün görüşülmesi için getirdiği grup önerisi AKP ve MHP'li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Grup önerisi üzerinde söz alan CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, "Üniversitelerde evlatlarımız ya intihar ederek ya da bu adına 'kaza' denen ama aslında cinayet olan bu tür olayların sonucunda hayatını kaybediyor. Sadece Aydın KYK yurdunda değil. Başka yurtlarda da hemen onun arkasından haberler düşmeye başladı. Sivas'ta KYK yurdunda asansör arızalandı, Çorum'da asansör arızalandı. Ordu'da çocuklarımız kurtuldu, halat koptu. Bunlar yurtlarda oluyor. Bu çocuklar devlete emanet. Bunlar Kredi Yurtlar Kurumu'nun yurtları, bunlar bizim çocuklarımız, bunlar siyasetin malzemesi değil; geleceğimiz." dedi.

Saadet Partisi Samsun Milletvekili Mehmet Karaman, "Sorumluluğu, ihmali, hatası olanlarda öncelikle bu dünyada hesabını verebilsin. Bu ülkede çocuklarımıza yönelik şiddetten, tacizden, tecavüzden, canlarına kasttan korkar hale geldik. Bu acı herkes için bir dönüm noktası olsun" dedi.

Aydın'da KYK yurdunda asansör cinayetinde hayatını kaybeden Zeren Ertaş'ın babasının, "Ben devlete inancımı kaybettim. Çocuğumu ilk defa devlete emanet ettim ancak devlete benim çocuğuma bakamadı" sözlerini hatırlatan İYİ Parti Aydın Milletvekili Ömer Karakaş da "Devleti, milletin gözünde bu hale düşürmeye hiç utanmıyor musunuz? Liyakatsız kadrolarınız sayesinde maalesef Türk milleti, devlete olan güvenini kaybetmiş durumda" diye konuştu.

"ÖĞRENCİLER CEMAATLERE YÖNLENDİRİLİYOR"

HEDEP Dersim Milletvekili Ayten Kordu, "Bu sorunu açıklayan sorumlu kişiler ihmal sanki öğrencilerdeymiş gibi yapıldığı için bu zihniyeti kınıyorum. Bunlar ihmal değildir, bu bir cinayettir. Bu cinayetler politik cinayetlerdir. Öğrenciler yoksul, öğrenciler yurtlarda yaşamak için kendilerine yer bulamıyorlar. Ev kiralamak istiyorlar kiralar çok yüksek. Yaşayamıyorlar ve çoğu öğretimden çekilerek ve işçi sınıfına dahil oluyor. Bu ülkenin çoğunluğunu açlığa, yoksulluğa mahkum eden burada oturan ve her şeye elini 'hayır' diye kaldıran AKP-MHP hükümetinin ve ona bu konuda destek veren tüm faşist yapılanma blokunun kendisidir. Öğrenciler yurt bulamadıkları için bulundukları yerlerde cemaatlere ve tarikatlara yönlendiriliyorlar" dedi.

Görüşmelerin tamamlanmasının ardından yapılan oylamada, CHP’nin grup önerisi AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

"GERÇEKLER KARANLIKTA KALMAYACAK"

EMEP İstanbul Milletvekili İskender Bayhan önerinin reddedilmesinin ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Az önce Meclis’te, Aydın Güzelhisar KYK yurdunda Zeren Ertaş’ın ölümüne neden olan asansör cinayetinin araştırılmasına ilişkin önerge oylandı. Ve her zamanki gibi Cumhur İttifakı’nın oylarıyla reddedildi. Tek adam yönetimi suçlu olduğunu biliyor ve gerçeklerin açığa çıkmasından korkuyor. Her şeyin zamanın karanlığında kaybolmasından besleniyor. Ama bilsinler ki binlerce-on binlerce gencin kampüslerden, yurtlardan yükselen öfkesi Zerenleri yaşatacak. Gerçekler karanlıkta kalmayacak…" dedi.

Kaynak: Evrensel

Editör: Selda Manduz