AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Partisinin MYK toplantısı sonrası açıklama yaptı.

‘Batı’ ülkelerini eleştirerek “İsrail karşısında neredeyse köle gibi davranıyorlar” diyen Çelik ayrıca Cumhur İttİfakı’nda sorun olmadığını da söyledi.

Ömer Çelik, şu açıklamalarda bulundu:

‘TÜM TEŞKİLATLARIMIZ SEÇİME HAZIR’

“Çalışmalar cumhurbaşkanımıza sunuldu. Yatay mimariden şehir siyasetine, insan şehir ilişkisine kadar konuların ele alındığı bir çalıştay oldu.

İkinci sunum, Ali İhsan bey tarafından yapıldı. Zonguldak hariç her yerde temayüllerimiz gerçekleşti. Zonguldak’ta sel felaketinden dolayı yapamadık. Seçim işleri başkanlığımızın yoğun mesaisi var. Tüm teşkilatlarımız seçime hazır. Hür ve demokratik şekilde paylaşmış oldular.”

Erdoğan ABD'den döndü: Artık bütün yelkenleri barışa açmamız lazım Erdoğan ABD'den döndü: Artık bütün yelkenleri barışa açmamız lazım

‘BUGÜN GAZZE’DEKİ SOYKIRIM İLE YAHUDİLER’E YAPILANIN FARKI YOK’

“Filistin’deki katliamın fotoğraflarını vererek yeni ne yapıyorsunuz denebilir. Buraya bugün niçin koyduğumuzu sorabilirsiniz. İki fotoğraf da Gazze’den değil bunlar Nazi’nin soykırımı Netanyahu’nun da yaptığı soykırımı gösteriyor. Her iki soykırım da birbirine benziyor ve bu benzerlik net biçimde görünsün diye koyduk. Bu fotoğrafların hepsi birbirine benziyor. Tarih kitaplarına koysanız Yahudilere yapılan soykırım sanılabilir. Bugün Gazze’deki soykırım ile Yahudiler’e yapılanın farkı yok. 15 bin insan hayatını kaybetti. Bu bir katliam ve bu bir soykırım.

İlk defa bir meselede Batı toplumu ile batılı yönetimler arasında mesafe var. Batılı yönetimler İsrail’i adeta katliamlara teşvik eden üslup sergilerken halkları onurlu asil hepimiz insanız söylemi etrafında toplanan tutum ortaya koyuyorlar. Batıda birçok yönetici evrensel vicdanın sesine kulak vermiyor.“

‘ATEŞKES DEVAM ETSİN DİYE ÇAĞRI YAPILIYOR’

“Ateşkes devam etsin diye çağrı yapılıyor. Netanyahu bunu uzatmaktan yana görünmüyor. Bunu insani mesele olarak değil savaşın taktiği olarak görüyor. Sayın cumhurbaşkanımızın Almanya’daki konuşmasında bundan sonra insanlık vicdanında yankılanmaya devam edecektir.”

‘REHİNE AİLELERİ CUMHURBAŞKANIMIZA MEKTUP YAZDILAR’

“İsrailli rehine aileleri Cumhurbaşkanımıza mektup yazdılar. İlk günden itibaren herkes cümlenin bir kısmını söylerken cumhurbaşkanımız cümlenin tamamını söyledi. Doğru olanın bu olduğu giderek dillendirilmeye başlandı.

Umarız insani ara denilen durum kalıcı ateşkese dönüşür. Bu arada gazeteciler hayatını kaybetti. İsrail’in karartması altında gerçeğin küçük bölümünü yansıttığı görüldü. Bu fotoğraflarda olduğu gibi ikinci dünya savaşındaki gibi Nazilerin yaptığının benzeri Netanyahu tarafından gazellilere karşı gerçekleştiriliyor.”

‘İSPANYA DAHA İNSANİ BİR TUTUM SERGİLEMİŞTİR’

“Tamamı yıkılmış ve hastaneler bile İsrail ordusunun bombardımanında tahrip edilmiş durumda. Gazellilerin durumu ile yakından ilgileniyoruz. Türkiye dünyanın vicdanı olduğunu göstermiştir. Türkiye’de tedavi altına alınan hastalar bunun örneğidir. Batını temsil ettiğini söylediği değerler tamamen yok oldu. Utanmadan bu iki yüzlülüğü sürdürüyor. İsrail karşısında neredeyse köle gibi davranıyorlar.

İki itiraz eden ses kayda geçmiştir. Biri İspanya başbakanı olmuştur. İspanya daha insani bir tutum sergilemiştir. İsrail’in kendini savunma hakkı var dediğinizde bu daha çok öldür anlamına gelmektedir. İkide bir birileri çıkıp İsrail’in var olma hakkı bizim için mutlaktır dedi. Bir devlet var olurken hukuka göre hareket eder örgüt gibi hareket etmez.”

‘CHP’NİN DEMEK Kİ KÜRT SEÇMENİ İSTİSMAR SEZONU SEÇİMLER YAKLAŞIRKEN BAŞLAMIŞ’

Çelik, “CHP lideri Özgür Özel’in ‘Türkiye’de herkes eşittir fakat Kürtler daha az eşittir” sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna, ”CHP’nin demek ki Kürt seçmeni istismar sezonu seçimler yaklaşırken başlamış. Yeni bir şey daha çıktı; en son gördük ki bu son seçimlerde imzaladıkları protokollerle aslında Kürt seçmene nasıl yalan söylemişler” diye yanıt verdi.

CUMHUR İTTİFAKI’NIN ANA OMURGASINI ZEDELEMEZ’

Çelik, “MHP ile bir süreç devam ettiriyorsunuz. Geçtiğimiz haftalarda Sayın Cumhurbaşkanının Sayın Bahçeli ile bir görüşme yapacağı kamuoyuna yansımıştı. Ancak bu görüşme gerçekleşmedi. Bu konuda bir sorun olduğuna dair iddialar var. Buna ilişkin yorumunuz ne olur?’’ sorusuna, “Tabi ‘Cumhur İttifakı ile ilgili olarak bir sorun var’ yorumları Cumhur İttifakı’nın dışında ortaya çıkıyor. Cumhur İttifakı’nda hiçbir sorun yok. Cumhur İttifakı en güçlü şekilde yerel seçimlere, en güçlü dayanışmasıyla hazırlanmaya devam ediyor. AK Parti ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) heyetleri arasındaki görüşmeler gayet tempolu bir şekilde devam etti. Arkadaşlarımız geçtiğimiz 1-2 gün içerisinde de bir araya geldiler. Tabii ki ittifakta her zaman söylüyorum; bütün partiler burada kendi kimliklerini, kişiliklerini koruyarak ilkeler temelinde bir araya geliyorlar. Kendi kimliklerinden kişiliklerinden boşanarak tek bir partiye dönüşmüyorlar. İttifakın esas ilkeler temelinde bir araya geldiğini ve bu ilkelerin de neler olduğunu defalarca ben de ifade ettim. MHP‘deki arkadaşlarımız da gayet açık bir biçimde ifade ettiler. Herhangi bir sorun yok. En güçlü bir şekilde seçime hazırlanıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız ile Sayın Bahçeli kendileri ihtiyaç gördükleri her durumda zaten bir araya geliyor. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Sayın Bahçeli’nin evinde bugüne bu görüşme trafiği şimdiye kadar devam etti. Bundan sonrasında da aynı şekilde devam edecek. Taktik meseleler tartışılır. Değişik siyasi konularda farklı yaklaşımlar olabilir ama bu Cumhur İttifakı’nın ana omurgasını zedelemez” diye yanıt verdi.

Çelik, ‘İYİ Parti ile belediye başkanlığı adaylığı konusunda bir süreç yürütecek misiniz?’ sorusunu ise “Onlar, kendileri her ilde ayrı aday çıkaracaklarını ifade ettiler. Kendilerine bir yol çizdiler. O yolda ilerliyorlar” diye cevapladı.

Editör: Selda Manduz