Ankara'da dün akşam oynanan ve 1-1 sona eren Çaykur Rizespor- Ankaragücü maçının ardından sahaya giren Ankaragücü Kulüp Başkanı Faruk Koca, hakem Halil Umut Meler'i yumrukladı.

UEFA'dan Merih Demiral'a 2 maç ceza UEFA'dan Merih Demiral'a 2 maç ceza

Yere düşen Meler, Koca'nın yanındakiler tarafından teklemelendi. Saldırı spor ve siyaset dünyasını ayağa kaldırdı.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, tüm liglerdeki maçların süresiz olarak ertelendiğini açıkladı.

TUTUKLANAN KOCA, AKP'DEN İHRAÇ EDİLDİ

Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca'nın da aralarında bulunduğu üç kişi 'kamu görevlisini yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle yaralamak” suçundan tutuklandı. AKP'nin kurucusu, 22 ve 23'üncü dönem milletvekili olan Koca, partisi tarafından ihraç edildi.

2016'DA AMEDSPOR YÖNETİCİLERİNE SALDIRI

Yaşananlar 2016'da Ankaragücü maçında beş Amedspor yöneticisine yönelik tahta ve demir çubuklu saldırıyı ve Amedsporlu bir yöneticinin merdiven boşluğundan aşağı atılmasını akıllara getirdi.

'UMARIZ BİR DAHA BU TÜR OLAYLAR YAŞANMAZ'

Artı Gerçek'ten Rojhat Abi’ye konuşan Amedspor Başkanı Aziz Elaldı, "Kulüp yöneticilerine ceza verilmesi iyi bir gelişme olacaktır. Zira geçmişte Amedspor’a karşı yapılan saldırılara ilişkin gerekenler yapılsaydı bu insanlar bugün bu şiddet olaylarına tekrar cesaret edip yapamazlardı. Bu olaylar da yaşanmazdı. Bu cezanın verilmesi de kendilerine geldiğini gösterir. Umarız bir daha bu tür olaylar spor camiasında yaşanmaz” dedi.

NE OLMUŞTU?

Ankara’da 24 Nisan 2016'da oynanan Ankaragücü-Amedspor maçı boyunca, Ankaragücü tribünlerinden Amedspor aleyhine küfürlü tezahüratlar yapılmıştı. Aralarında Ankaragücü yöneticilerinin de bulunduğu saldırganlar, Amedporlu beş yöneticiyi dakikalarca tahta ve demir çubuklarla dövmüştü. Amedspor yöneticisi Haldi Soran Mızrak saldırganlar tarafından iki buçuk metre yükseklikten aşağı atılmıştıç Saldırıda Amedspor'un üç yöneticinin burnu kırılmış, bir yönetici ise beyin sarsıntısı geçirmişti.

DÖRT MAÇ SEYİRCİSİZ OYNAMA CEZASI VERİLMİŞTİ

Olayın ardından Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), MKE Ankaragücü’ne iki maç sahasında, iki maç da tarafsız sahada seyircisiz oynama cezası ile 25 bin TL para cezası vermişti.

Editör: Selda Manduz