Avrupa Parlamentosu’nun 6-9 Haziran’da gerçekleştirilen seçimlerinin ardından Macaristan Başbakanı Victor Orban, yeni bir aşırı sağcı ittifakın kurulduğunu duyurdu. Viyana’da “Vatansever Manifesto” ilanıyla kurulan ittifakta Avusturya ve Çekya’daki aşırı sağcı partiler var.

Belediye DEM Parti'ye geçti, devlet personelini geri çekti Belediye DEM Parti'ye geçti, devlet personelini geri çekti

Macaristan Başbakanı Orban, Avusturya’da aşırı sağcı Özgürlük Partisi’nin (FPÖ) lideri Herbert Kickl ve Çekya’nın eski başbakanı ve ANO 2011’in genel başkanı Andrej Babis ile birlikte pazar sabahı yeni bir aşırı sağcı ittifakın kuruluşu için Viyana’da, “Vatansever Manifesto” adındaki metni imzaladı.

Euronews’un haberine göre, FPÖ’nün sosyal medya hesapları için değerlendirmede bulunan Macaristan Başbakanı, oluşturdukları yeni ittifakın Avrupa Parlamentosu’ndaki benzer partiler için çatı konumunda olacağını söyledi. FPÖ’nün genel başkanı Herbert Kickl ise, üç ülkeden siyasetçinin katılımıyla kurulan yeni ittifak için, “Bu tarihi bir gün. Avrupa yeni bir döneme girdi. Metinde de yer aldığı gibi bu ittifak ‘vatanseverlik’ üzerine inşa edildi. Amacımız Avrupa’ya daha iyi bir gelecek sağlamak” dedi.

UKRAYNA SAVAŞI AYRINTISI

Bu girişimden sadece bir gün önce Macaristan’da yayın yapan Magyar Nemzet gazetesi, Viktor Orban’ın “İhanet ve yeniden dizayn” başlıklı makalesini paylaştı. Makalede Avrupa Halk Partisi’ni, sosyalistleri ve liberalleri Ukrayna’ya yaptıkları yardımlardan ötürü “savaş yanlısı olmakla” itham eden Orban, “Hayatımızın manası olan Hristiyanlık medeniyeti yok oluyor. Avrupa büyük bir gerilemenin içerisinde. Avrupa krizde. Terörizmin sürekli tehdidi, kamu güvenliğinin azalması; barış, düzen ve istikrar yerine savaş, göç ve kriz kavramlarının benimsenmesinden ötürü buharlaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Avrupa’da sağcı partiler arasında iş birliği kurmaya sıcak baktığını bu makalede kaleme alan Orban, ‘savaş yanlısı’ dediği bürokratların izlemiş olduğu politikalar nedeniyle “Avrupa’daki işletmelerin felç olduğunu, enflasyonun yükseldiğini, vatandaşın zor duruma düştüğünü” yazdı. “Avrupalı seçmenlerin iradesine sahip çıkacaklarını” söyleyen Macaristan Başbakanı, “Eğer her şey yolunda giderse, vatanseverler, Tanrı’nın yardımıyla 2024’ün sonuna kadar çoğunluğu elde edecek” dedi.

TRUMP’IN SÖYLEMİNİ TAKLİT EDİYOR

Macaristan, eski ABD başkanı Donald Trump’ın ünlü seçim kampanyası sloganını benimseyerek 1 Temmuz’dan itibaren başlayacak Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını “Avrupa’yı yeniden harika yap” sloganıyla yürütecek.

Macaristan’ın AB Bakanı Janos Boka, 18 Haziran’da düzenlediği basın toplantısında, “Sloganımız aktif ve uygulamalı bir başkanlık, birlikteyken ayrı olduğumuzdan daha güçlü olduğumuz ve hep birlikte olduğumuz gibi kalabileceğimiz beklentisi anlamına geliyor.” diye konuştu.

Editör: Selda Manduz