Suç örgütü lideri olmak iddiasıyla tutuklanan Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında örgüt yöneticisi" olduğu öne sürülen Kanber Keskin tutuklandı.

Soruşturma kapsamında tutuklananların sayısı 31'e yükseldi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından, Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne yönelik soruşturma kapsamında, "örgüt üyelerine suç eylemleri ile ilgili talimat verdiği ve örgütün işlediği suçları gizlemeye yönelik eylemde bulunduğu" belirtilen Kanber Keskin gözaltına alındı.

Beşiktaş'ta 29 kişinin öldüğü yangınla ilgili 2 sanık tahliye edildi Beşiktaş'ta 29 kişinin öldüğü yangınla ilgili 2 sanık tahliye edildi

İşlemlerin ardından adliyeye sevk edilen Keskin, "çıkar amaçlı suç örgütü kurma, kasten öldürme ve bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme" suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

NE OLMUŞTU?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Tatar cinayetinin "Ayhan Bora Kaplan'ın talimatıyla örgüt suçu kapsamında işlendiği" gerekçesiyle geçen ay 23 kişi hakkında gözaltı kararı vermişti. Bu kapsamda 15 kişi gözaltına alınmıştı. Sulh Ceza Hakimliğine çıkarılan şüphelilerden arasında Kaplan'ın yakın adamlarından Tansel Aktan'ın da bulunduğu dört kişi tutuklanmıştı.

FAİL ŞÜPHELİ ŞEKİLDE ÖLMÜŞTÜ

Mahfuz Tatar cinayetinin faili Semih Arslan, olaydan bir gün sonra bir binanın dokuzuncu katından şüpheli halde düşerek ölmüştü. Bu ölüm vakası savcılık kayıtlarına intihar olarak geçmişti.

ESKİ İYİ PARTİLİ BAŞKANIN DA ADI GEÇİYOR

Ayhan Bora Kaplan soruşturmasına ilişkin yeni bir şikâyet dosyayı girdi. T24'ten Asuman Aranca'nın haberine göre, madencilik sektöründe çalışan Ünal T. adlı iş insanı, Kaplan'ın adamı oldukları ve kendisini borçlandırarak evini elinden aldıkları iddiasıyla iki kişi hakkında şikâyetçi oldu.

POLİS MÜDÜRLERİNE KAPLAN SORUŞTURMASI

Ayhan Bora Kaplan ile ilişkili olduğu ve Kaplan'ın faaliyetlerine göz yumduğu iddia edilen bazı polis şefleri hakkında yürütülen soruşturma kapsamında ise şüpheliler arasında en dikkat çeken isim eski Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Alp Aslan.

Kaplan ifadesinde Aslan'ın Ankara Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü olduğu dönemde 250 bin dolar rüşvet istediğini öne sürmüştü. Kaplan'ın tutuklanmasının ardından Alp Aslan'ın arasında bulunduğu dokuz polis açığa alınmıştı. Bu polislerin de önümüzdeki dönemde sorgulanabileceği belirtiliyor.

SOYLU ÇAĞIRMIŞTI

Türkiye, Ayhan Bora Kaplan ismini 15 Temmuz darbe girişiminin ardından duydu. Darbe gecesi dönemin Çalışma Bakanı Süleyman Soylu'nun telefonla çağırması üzerine Kaplan ve adamları, silahlarıyla TRT Genel Müdürlüğü'nün önüne geldi. O tarihten sonra Kaplan, Ankara'da adından söz ettirmeye başladı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndaki kasten yaralama gibi dosyaları bulunan Kaplan'ın soruşturmaları da bu dönemde kapandı.

Ancak Soylu'nun yerine Ali Yerlikaya'nın İçişleri Bakanlığına gelmesi üzerine yurt dışına gitmeye çalışan Kaplan, 8 Eylül'de Esenboğa Havalimanında gözaltına alındı. Bu kapsamda 29 kişinin gözaltına alındığı ilk operasyonda, Kaplan ve 12 adamı tutuklanmış, daha sonra tutuklu sayısı 19'ı çıkmıştı. Kaplan; örgüt kurma, yağma, yaralama, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma gibi iddialarla suçlanıyordu.

Kaynak: Artı Gerçek

Editör: Selda Manduz