Suikast sonucu öldürülen eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş, Yeni Akit yazarı Ali Karahasanoğlu'na bugünkü yazısındaki ifadeleri nedeniyle tepki gösterdi.

Yaptığı yazılı açıklamada Karahasanoğlu'na hitaben "Keşke bu alçak suikastin öncesine ve sonrasına ilişkin biraz daha bilgi toplayıp yazınızı öyle kaleme alsaydınız" ifadelerine yer veren Ateş, "Size bu ısmarlama yazıyı her kim kaleme aldırdıysa siz de ona bir ayva ısmarlayın. Damağı tadına alışsın" dedi, Karahasanoğlu'na "Sinan’ın ömrünü verdiği davayı güden medya kuruluşları neden bu alçak suikastin aydınlanması için çaba harcamıyor?" diye sordu.

Ankara’da düzenlenen suikast sonucu hayatını kaybeden eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan dahil birçok siyasi parti lideriyle görüşerek Sinan Ateş "siyasi cinayetinin üzerindeki karanlık elin bulunması" için destek talep etmiş, genel başkanları makamında ziyaret ederek 1 Temmuz günü yapılacak olan ilk duruşmaya davet etmişti.

Karahasanoğlu, bugün yayınlanan "Sinan Ateş’in eşi, HDP ile hatta Kandil ile ne zaman görüşecek!" başlıklı yazısında, "Solcular vurup, suçu başkalarına atıyor olmasınlar? Bu CHP, bu Cumhuriyet gazetesi, bu Birgün gazetesi… Sinan Ateş’in acılı eşinin sözlerini manşete taşıyorlarsa acılı eş kendisine sormalı, 'Ben nerede hata yapıyorum'" ifadelerini kullanmıştı.

"BELKİ DE BU DETAYI SİZE SÖYLEMEMİŞLERDİR"

Ateş, bugün sosyal medya platformu üzerinden yaptığı paylaşımla kendisinin genel başkan ziyaretlerini hedef alan Karahasanoğlu'na şu sözlerle tepki gösterdi:

"Sayın Ali İhsan Karahasanoğlu, pek hâkim olmadığınız dosya hakkında size birkaç bilgi verip yazınızdaki eksikleri gidermek isterim.

İsmail Saymaz'dan iki bakanın daha görevden alınacağı iddiası İsmail Saymaz'dan iki bakanın daha görevden alınacağı iddiası

Öncelikle, “Tetikçiyi Ankara’ya getirene kadar, hatta İstanbul’a geri götürene kadar hepsi içeride.” demişsiniz. Fakat tetikçinin taşındığı 06 AT 5021 plakalı tahsisli araçtan bahsetmemişsiniz. Belki de bu detayı size söylememişlerdir.

"CİNAYETİN AZMETTİRİCİLERİNİN KİMLER OLDUĞUNU PAYLAŞTIM, SİZ DUYMAMIŞSINIZ"

Sonra şöyle devam etmişsiniz: 'Kim bilir belki de cinayetin gerçek azmettiricileri, bu olay üzerinden oluşturacakları algı operasyonlarını yürütmek için, bugün yaşadığımız gelişmeleri de önceden planlamışlar, yazmışlardır.' Ancak hemen ardından -kendi kendinizi yalanlamak pahasına- azmettiricinin belli olduğunu bizim hayalî bir azmettirici ürettiğimizi söylemişsiniz. Ben kocama karşı gerçekleştirilen bu menfur cinayetin azmettiricilerinin kimler olduğunu savcılıkla da kamuoyuyla da paylaştım. Siz duymamışsınız. Dosyası ayrılan 17 kişiye bakın. İsimlerini orada bulabilirsiniz.

"TOLGAHAN DEMİRBAŞ NASIL BİR AZMETTİRİCİDİR Kİ..."

Soruyorum size Ali İhsan Karahasanoğlu: Tolgahan Demirbaş nasıl bir azmettiricidir ki -yine iddianamedeki delillere dayanarak konuşuyorum- Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım’dan bu alçak suikastin hazırlık aşamasında Sinan Ateş hakkında bilgi toplaması için sürekli talimat alıyor.

"ÇOKTAN ÇÖZÜLMÜŞ BİR CİNAYET SÜRÜNCEMEDE BIRAKILARAK ZAMAN KAZANILMAYA ÇALIŞILIYOR"

Yazınızın devamında elimizde bir belge olmadığını ima etmiş, eğer elimizde bir belge varsa neden savcılığa vermediğimizi sorgulamışsınız. Burada da bilgisizliğiniz ön plana çıkmış. Çünkü biz dosyadaki delillerin, ifadelerin neden iddianameye girmediğini, 17 kişinin soruşturmasının hangi sebeple bu iddianameden ayrıldığını, bütün delillerin niçin tek bir çatı altında toplanmadığını, bütün şüphelilerin hangi maksatla aynı iddianamede ele alınmadığını sorguluyoruz. Yani deliller zaten savcılıkta var. Anlayacağınız o ki çoktan çözülmüş bir cinayet, bir karanlık el tarafından sürüncemede bırakılarak zaman kazanılmaya çalışılıyor.

"BİR BAŞ SAĞLIĞI DİLEMEYENLERİN, KOCAMI KATLEDENLERİN KAPISINA MI GİDEYİM?"

'Ardından acılı eş, Ülkücü düşmanlarına ziyaretlerde bulunuyor onlarla görüşmeler yapıyor' sözlerinizin Sayın Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef almadığını varsayıyor, buna ilişkin bir yorum yapmıyorum. Ama size şunu sormadan da geçemiyorum: Ne yapayım. Bir baş sağlığı dilemeyenlerin, kocamı katledenlerin kapısına mı gideyim. Ki siz de yazınızda, şu anda tutuklu bulunan Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcılarının, MHP yöneticisinin, MHP milletvekili adayının hükmünü “bu suça karışanların hepsi içeride” diyerek vermişsiniz.

"KEŞKE BİRAZ DAHA BİLGİ TOPLAYIP YAZINIZI ÖYLE KALEME alsaydınız"

Kaleme aldığınız yazıda kendinizle sürekli çelişmiş, bir satır önce söylediğinizi bir satır sonra yalanlamışsınız. Bunun sebebinin olay hakkında bilgi sahibi olmamanız olduğunu düşünüyorum. Keşke bu alçak suikastin öncesine ve sonrasına ilişkin biraz daha bilgi toplayıp yazınızı öyle kaleme alsaydınız. Bu sizin için daha doğru, daha hakkaniyetli olurdu.

"SİNAN’IN ÖMRÜNÜ VERDİĞİ DAVAYI GÜDEN MEDYA KURULUŞLARI NEDEN BU ALÇAK SUİKASTİN AYDINLANMASI İÇİN ÇABA HARCAMIYOR?"

Yazınızı da şu şekilde noktalamışsınız: Bu CHP, bu Cumhuriyet gazetesi, bu Birgün gazetesi… Sinan Ateş’in acılı eşinin sözlerini manşete taşıyorlarsa. Acılı eş kendisine sormalı: 'Ben nerede hata yapıyorum'

Hayır, ben şunu soruyorum: Sinan’ın ömrünü verdiği davayı güden medya kuruluşları neden bu alçak suikastin aydınlanması için çaba harcamıyor. Neden Sinan, hiç öldürülmemiş gibi davranıyor.

Yazdıklarımı okumayı bitirdiyseniz size bu ısmarlama yazıyı her kim kaleme aldırdıysa siz de ona bir ayva ısmarlayın. Damağı tadına alışsın."

Editör: Selda Manduz