Cüneyt Özdemir'in hedef gösterdiği Perihan Koca: 'İktidarın tezgahına alet oluyorsunuz!' Cüneyt Özdemir'in hedef gösterdiği Perihan Koca: 'İktidarın tezgahına alet oluyorsunuz!'

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Yerel Yönetimler Kurulu'nun “Örgütlü toplumla demokratik yerel yönetimlere" Demokratik Yerel Yönetimler Konferansı başladı.

Saygı duruşunun ardından, Kürt siyasal hareketinin 1999 yılından bu yana belediyecilik tarihinin anlatıldığı sinevizyon gösterimi yapıldı. Yerlerine kayyım atanan ve şu an tutuklu bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Selçuk Mızraklı ve Gültan Kışanak’ın konuşmaları, salondakiler tarafından alkışlandı.

Ardından HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, konferansın açılış konuşmasını yaptı.

Bakırhan'ın konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

"Bu konferansa başlamadan önce Edip Solmaz’ı, Fikri Sönmez’i, Nadir Temel’i saygıyla anmak istiyorum. Yine ilk belediye meclis üyelerimiz olan kadın arkadaşlarımızdan Dure kaya, Saadet Yavuz ve Emine Hacıoğlu Yusuf’u da bir kez daha anmak istiyorum. Edipler, Fikriler belki bir taneydi. Bugün salonu dolduran yüzlerleyiz. Fatsa Batman’dı, bugün Kürdistan’ın, Türkiye’nin dört bir yanında halkımız kendisini temsil ediyor. Mücadeleyi Edipler’de bugüne getiren sizlere bin selamlar sunuyorum.

Sinevizyonu izleyince duygulanmamak elde değil. Bu tarihi bir burada oturan birçok arkadaşımız defalarca yaşadı, yaşamaya devam ediyor. Evet, bitmedi daha sürüyor mücadelemiz. Bütün baskı ve olumsuzluklara rağmen de sürecek. Bizim yerel yönetimler hikayemiz çok uzun. Çok onurlu bir hikayemiz var. Bu onurlu hikayeyi başarıya ulaştırmak için büyük bir inanca sahibiz.

“EDİPLERİN VE FİKRİLERİN DEVAMCISIYIZ”

Bu sistem cumhuriyet tarihinden beri özellikle muhalif ve Kürdistan’daki yerel yönetimleri bir tehdit ve tehlike olarak görmüştür. Edip ve Fikri’nin katledilmesi bunlara örnektir. Cumhuriyet tarihinden beri Kürtlerin temsil edildiği belediyeleri sistemi dahil etmek, sistemin bir dişlisi haline getirmek için Kürdistan’da özel bir hukuk işlenmiştir.

Defalarca kayyım atanması bunun örneklerinden biridir. Kendileri de bunu itiraf ediyorlar. Yakın zamanda onurunu pazarlayan ve geçmişte bu halkın değerleri ve bedelleri ile bir yere varan bir AKP’li yönetici de bunu itiraf ediyor. Ya AKP’yi seçersiniz ya kayyım atarsınız. Bu itirafı söyleyen onurunu satmış insanlara biz Ediplerin Fikrilerin yolunun devamcısı olduğumuzu bir kere daha hatırlatmak isterim.

'TARİHİMİZDE TOPLUMCU BELEDİYECİLİK VAR'

Bu zihniyeti hep birlikte önümüzdeki dönem sandığa gömeceğimize eminiz. İşimiz çok, yükümüz ağır. Her dönemde aynı zorlukları hep birlikte yaşadık, bunu da biliyorum ama başka da şansımız yok. Bu sistemi boşa çıkarmanın en iyi yolu demokratik yerel yönetimler anlayışımızı her şeye rağmen ayakta tutmaktır. Tarihimizde toplumcu belediyecilik var.

Biz ayırt etmeden, milliyetine, inancına, diline, ırkına bakmadan hizmet üreten bir anlayış ortaya koyduk. Hizmete ihtiyacı olanları önceledik. Demokratik özgürlükçü bir anlayışla yerel yönetimleri yönettik, kadın bakış açısıyla dünyaya örnek olduk ki eşbaşkanlık sistemi bunlardan birisidir. Kadın belediyeciliği, kadın kentleri bunlara bir örnektir. Bütün bu olumsuzluklara rağmen aslında dünyada örnek olabilecek kimi pratikler ortaya koymak, dünya yerel yönetimler deneyiminde model olmak da bir başka onur duyacağımız bir meseledir.

'KÜRT SORUNU DA BU ÜLKENİN BİR SORUNU OLDUĞU İÇİN YEREL YÖNETİMLERİN DE BİR SORUNUDUR​​​​​​'

Değerli arkadaşlar, belediyelerimiz sadece katılımcı, şeffaf, demokratik olmadı, ayrıca kapsayıcı oldu. Kendi yaşadığı bölgelerde, yerellerde, toplumda aynı zamanda halkının özgürlük sorunlarının çözümüne de yerel yönetimler büyük katkılar sundu. En başta, Kürt sorununun demokratik çözümü için yerel yönetimlerimizin ortaya koyduğu çaba takdire şayandır. Kürt sorunu da bu ülkenin bir sorunu olduğu için yerel yönetimlerin de bir sorunudur. Halk, tüm bu olumsuzluklara rağmen bizlere sahip çıktı ve bizlere inanıyor.

Defalarca kayyım atanmasına rağmen halkımızın tekrar bizi tercih etmesinin tek sebebi var. Çünkü onları temsil ediyoruz, beraber yönetiyoruz. Beraber yönetmeye devam ediyoruz. Biz halkın kendisiyiz, halkın eviyiz, halkın taleplerinin yansıdığı ve çözüldüğü bir yerel yönetimler anlayışını da hayata geçirmeye çalışıyoruz. Ne mutlu sizlere, bizlere, geçmişte bu mücadeleyi onurlu bir şekilde devam ettiren, bunun uğrunda şehit düşen, zindanlarda bulunan arkadaşlara çok değerli ve onurlu mücadelenin temsilcileriyiz ve mücadeleyi devam ettireceğiz.

“SÜREKLİ KAYBETTİREN OLMAMALIYIZ”

Bugün burada çok kıymetli tartışmalar yürütülecek, çok önemli kararlar da alınacak. Dün kadın konferansında değerli tartışmalar yürütüldü ve kararlar alındı. Eminim burada ortaya çıkacak kararlar daha güçlü, dirençli, mücadeleci, büyüten bir anlayış ile yerellerimize dönerek bu ceberut sistem karşısında başarılı olacağımıza eminiz. Bu konferansımızı yaparken bir seçim sürecine de yaklaştık. Yeni dönemde ne yapacağımız merak ediliyor. Belki buradaki arkadaşlarımızın da merak ettiği şeyler var. Birkaç hususa değinerek konuşmamı bitirmek istiyorum.

Siz de takip ettiniz yerellerde çok geniş toplantılar yaptık. Bir önceki dönemin eksik ve yetersizliğini ortaya çıkararak onun üzerinden kendimize bir yol ve hat belirledik. Bu yapmış olduğumuz binlerce toplantıda halkımız yerel yönetimler seçimleri için de çok önemli değerlendirmeler ve öneriler sundular. Orada ortaya çıkacak sonuçlar önümüzdeki dönem yol haritamızı da netleştireceğiz dedik. Yerelde sürekli bizler kaybettiren konumda olmamalıyız.

Bu kadar ödenen bedel ve çaba sonrasında bizler bulunduğumuz her yerde irademizin yönetimlere yansımasını istiyoruz. Bizler dolaylı olarak herhangi bir ittifak tarafı olmak zorunda değiliz dediler. Bizler eğer bir ittifak yapılacaksa bu ittifakın açık ve şeffaf bir şekilde kamuoyunun gözü önünde yapılmasını istiyoruz.

“ALDIĞIMIZ HİÇBİR KARAR HABERSİZ OLMAYACAK”

Bizler bölgede kazanan, batıda kaybettiren pozisyon yerine, bölgede de batıda da kazanan bir pozisyonda olmamız gerektiğini söylediler. Biz de aynı şeyi tekrar ediyoruz. Önümüzdeki dönem en başta kayyım atanan belediyeleri özgürleştireceğiz. Yine AKP’nin kötü yönetiminden kaynaklı, yönetmiş olduğu belediyeleri alacağız. Birinci ve ikinci geldiğimiz bütün kentlerde kendi adaylarımızı en geniş konsensusla, en kapsayıcı belediye eş başkan adayları, belediye ve il genel meclisi adaylarıyla birlikte çıkartacağız.

Batıda ise huzurlarınızda kamuoyuyla paylaşmak istiyorum: İttifaklara açık olduğumuzu burada belirtmek istiyorum. İttifak yapacağımız güçlerle yapmış olduğumuz hiçbir konuşma, çalışma, aldığımız bir karar kesinlikle sizden habersiz olmayacaktır, sizinle paylaşacağız. Önümüzdeki dönem hem Kürdistan’da hem batı da halklarımızın yoğun olarak bulunduğu kentlerde halklarımızın iradesinin yönetimlere yansıması için ittifaklara hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum.

Bu herhangi bir ittifakta kesin olarak yer alacağımız anlamına gelmemeli. Halkımızın işine gelmeyen, halklarımızın, emekçilerimizin işine gelmeyen ittifaklar bize dayatılırsa seçeneksiz değiliz. En iyi ve güçlü adaylarımızla 3. Yol siyasetimizi yerel seçimlerde hayata geçirebilecek hazırlıklarımızı tamamlamış bulunmaktayız.

Defalarca söyledik, yeni dönemde seçilecek yerel yönetim adaylarımızı halkımızın onayından geçireceğiz. Sandık kurulu olur, belirlenen delegelerin oy kullanmasıyla olur. Yani bir biçimiyle halkın önerdiği, istediği adaylarla önümüzdeki dönem seçimlere gireceğimizi bir kez daha buradan belirtelim.”

Kaynak: Artı Gerçek

Editör: Selda Manduz