Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Diyarbakır'da partisinin il ve ilçe yöneticileriyle Demir Otel'de bir araya geldi.

Toplantıya HEDEP İstanbul Milletvekili Çiçek Otlu ve Celal Fırat, Van Milletvekili Sinan Çiftyürek ile parti yöneticileri katıldı. 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerin değerlendirildiği toplantı öncesinde Bakırkan, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Bakırhan, Hrant Dşnk'in katili Ogün Samast'ın tahliyesini değerlendiren, "Demirtaş içeride, Kışanak içeride, Dink'in katili dışarıda" diyerek tepki gösterdi.

'ÖRGÜTLÜLÜĞÜMÜZÜ KORUMALIYIZ'

Örgütlü mücadelenin önemine dikkat çeken Bakırhan, "Yaşadığımız coğrafyanın her dakikası, her saniyesi çok önemlidir. Emperyalist ülkelerin, bölgesel güçlerin, sömürgeci ülkelerin ilgisini çeken, politikaların uygulandığı bir laboratuvar gibi. Böylesi bir coğrafyada biz Kürtler de bizi yok sayan bu sistemlere karşı örgütlülüğümüzü korumakla karşı karşıyayız. Bazen sayısal olarak çok olmak, haklı olmak, kazanmak anlamına gelmiyor. Öyle olsaydı dünyada yaşayan milyonlarca Kürt’ün statüsü olması gerekiyordu. Demek ki öyle olmuyor. Demek ki bizler örgütlü olabilmeliyiz" dedi.

'FİLİSTİN'E TİMSAH GÖZYAŞLARI, KÜRTLERE YÖNELİK FAŞİZAN ANLAYIŞ'

İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına değinen Bakırhan, şunları söyledi:

"Filistin için timsah gözyaşları dökenler söz konusu Kürtler olunca ceberut faşizan anlayışlarından vazgeçmiyorlar. Gazze’de yaşamını yitiren çocuklar hepimizin çocuklarıdır. Filistin halkıyla dayanışma içerisindeyiz. Ezilen halklar dünyanın neresindeyse Kürtler her zaman büyük yüreklilik ve cesaretle onların yanında durmuş ve onları savunmuştur. İktidarın bu iki yüzlü politikası, Filistin halkı için döktüğü timsah gözyaşları, Kürtlere bomba yağdıran, onların yaşam alanlarını tahrip eden bu sistem, bu toprakları temsil etmiyor. Bu sistem Kürt karşıtıdır, Kürt düşmanıdır. Bu sistemin ne insanlıkla ne de dinle bir alakası olmadığını belirtmek istiyorum."

'DEMİRTAŞ, MIZRAKLI, KIŞANAK İÇERİDE DİNK'İN KATİLİ DIŞARIDA'

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i katleden Ogün Samast’ın tahliye edilmesini eleştiren Bakırhan, "Ermeniler sadece soykırıma uğramadı. Geriye kalan bir avuç, temiz yürekli barışsever insan da bir biçimiyle sürülmeye, katledilmeye çalışıldı. Hrant Dink katledildi. Onu katleden katil dün akşam serbest bırakıldı. Selahattin Demirtaş konuşmalarından dolayı içeride. Selçuk Mızraklı kayyım sisteminin yolsuzluklarını deşifre ettiği için içeride. Ömrünü zindanlarda geçirmiş, barış ve demokrasi dışında bir arayışı olmayan Gültan Kışanak içeride ama Hrant Dink’i katleden katil dışarıda. Bu kararı verenleri kınıyorum. Bu çifte hukuk devam ettiği müddetçe de bunun karşısında direnerek duracağız. Demokratik gerçek bir hukukun bu topraklarda vücut bulması için de çalışmalarımıza devam edeceğiz."

CHP'Lİ ÖZEL'E TEPKİ: KENDİ İÇ İŞLERİNE BAKSINLAR

Bakırhan, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in "Abdullah Öcalan’dan medet umacağıma Selahattin Demirtaş’a yapılan hukuksuzluğu eleştirmek çok daha izah edilebilir bir şeydir" sözlerine de tepki gösterdi.

Bakırhan, "CHP’de bir kongre oldu ancak devletçi kodlar ile yüzleşmedikçe, isimlerin değişmesinin bir anlamı olmayacaktır. CHP Genel Başkanının Kürt halkının iradesini, milyonlarca insanın irade olarak gördüğü Sayın Öcalan hakkındaki ifadeleri kabul etmiyoruz. Bu meseleyi çözmek iddiasında olan bir partinin genel başkanının Kürtleri karşı karşıya getirerek, karşılaştırma yapması ne etiktir ne ahlakidir ne de siyasete bir katkı sunar. Kendi iç işlerine baksınlar, adaletsizliği dile getirsinler. Bu ceberut sistem karşısında sokaklara çıksınlar, dirensinler. Bu ayrıştırıcı dili terk etsinler. Bir kez daha bu konuşmayı eleştiriyoruz, Kürtler üzerinden bir kavga yürütülmesini, Kürt aktörlerin karşılaştırılmasını doğru bulmadığımızı belirtmek istiyoruz" diye konuştu.

PARAMİLİTER GÜÇLER UYARISI

Demokrasi zemininin güçlenmesi karşısında "paramiliter güçlerin" örgütlendiğine dikkat çeken Bakırhan, parti yöneticilerini bu konuda duyarlı olmaya çağırdı:

Cüneyt Özdemir'in hedef gösterdiği Perihan Koca: 'İktidarın tezgahına alet oluyorsunuz!' Cüneyt Özdemir'in hedef gösterdiği Perihan Koca: 'İktidarın tezgahına alet oluyorsunuz!'

"Katlederek sistem kazanamadı, ‘şahin–güvercin’ ile ayrıştırarak kazanamadı. Şimdi daha kirli yöntemlerle bu demokratik, hak arayan, barış arayan zemini, geçmişteki paramiliter güçleri kullanarak kazanmak istiyor. Keşke dediğimiz anlayış yurtsever olsaydı, tamamen coğrafyamızda bu topraklarla uyumlu olmayan, halkımızın talepleriyle uyumlu olmayan, onları savunmayan, Kürtler için, Kürtlük için, Kürdistan için tek laf etmeyen, Rojava’daki katliamlara dur demeyen, Filistin’i de ağzından düşürmeyen bu paramiliter, devlet odaklı güçler karşısında da siz arkadaşlarımızı bir kez daha uyarmak istiyorum."

'KAYYIM ATANAN BELEDİYELERİ ALACAĞIZ'

Bakırhan, 31 Mart yerel seçimlerinde belediyeleri kayyımlardan geri alacaklarını söyledi.

Bakırkan, "Bizim olan kentler kayyımlarla yönetiliyor. Buna da bir son vermek gerekiyor. Bazı siyasi tacirler, tekrar bir kayyım tehlikesinin olduğunu toplum içerisinde, halk içinde yayarak bu seçim sürecinin bir işe yaramayacağı üzerine propaganda yapıyorlar. Kesinlikle kayyım atanan belediyeleri alacağız. Daha fazlasıyla alacağız. Buradan iktidara, onun küçük ortağına, diğer küçücük ortaklarına da sesleniyoruz: Bu halkın kanıyla, canıyla, alın teriyle elde etmiş olduğu bu mevzileri asla terk etmeyeceğiz. Direneceğiz. Gerekirse canımızı siper ederek kayyımların Kürt halkının iradesine atanmasına izin vermeyeceğiz. Buradan kayyım sevicileri uyarıyoruz" diye konuştu.

AHMET KAYA VE SEYİT RIZA'YI ANDI

Bakırhan, ölüm yıl dönümlerinde Ahmet Kaya ve Seyit Rıza'yı da andı.

Bakırhan, "Ahmet Kaya’nın ölüm yıl dönümü, onu da anmak istiyorum. Kürtlere bu topraklarda ya ölümü ya sürgünü ya cezaevini gösteren sistemi kınıyorum. Bu sistemi mücadelemizle bir gün kıracağımızı belirtmek istiyorum. Seyit Rıza’nın da ölüm yıldönümüydü onu da anıyorum. Seyit Rıza Pir’in dediği gibi asla pes etmeyeceğiz" dedi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Editör: Selda Manduz