Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, 31 Mart yerel seçimlerinin geride bırakıldığı 1 Nisan günü, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kesin sonuçları açıklamamışken Şırnak, Kars ve Bitlis için çağrıda bulundu.

Bakırhan, DEM Parti'nin az farkla kaybettiği ve taşımalı seçmenlerle gündeme egelen Şırnak, Bitlis ve Kars için yaptığı paylaşımda, "Açık şekilde ifade edelim; başta Şırnak, Bitlis ve Kars olmak üzere onlarca kentte kaçak seçmenle kazandığını düşünen yönetimler meşru değildir. Herkesi halk iradesine saygı göstermeye davet ediyoruz!" dedi.

Tutanakların incelendiğini ve sonuçlara itiraz ettiklerini açıklayan Bakırhan, "Kaçak seçmenle kazandığını düşünen yönetimler meşru değildir. Herkesi halk iradesine saygı göstermeye davet ediyoruz" dedi.

'HER TUTANAK TEKER TEKER İNCELENİYOR'

Bakırhan'ın paylaşımı şu şekilde:

"Değerli Şırnak, Bitlis, Kars halkı, Değerli yol arkadaşlarım, Büyük emek ve mücadele ile kazandığınız belediyeleri kaçak seçmenle gasp etmek istiyorlar.

Mücadelemizin yüzü akı Şırnak halkı sonuç ne olursa olsun her daim sizinle gurur duyuyoruz. Şırnak’ta 6541 kaçak seçmene karşı kazanan direngen Şırnak kentidir. Şırnak halkı iradesine sahip çıktı. Kimse resmi yalanlara kanmasın. 'Sen nerelisin?' diye sorduğumuzda bize cevap bile veremeyenlerin oylarıyla kentimizin gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. 'Sen nerelisin' sorusu sömürgeci anlayışa vurulan bir tokattır. Her tutanak teker teker inceleniyor, Şırnak halkı kazanmıştır. Dünden beri ayakta olan Şırnak halkına selam ve sevgilerimi gönderiyorum .Her biji Şirnex.

'OYLARIMIZIN İPTAL EDİLMESİ HALK İRADESİNE DARBEDİR'

Adaletin, irfanın, kültürün kalbi Bitlis’te büyük bir zafer kazandık. Kaçak seçmen hilesi ve oylarımızın iptal edilmesi halk iradesine darbedir. Bu darbeyi ret ediyoruz. Yasal itirazlarımız sürüyor ve Bitlis’i asla irade gaspçılarına bırakmayacağız.

Ve Kars. Taşınan 3.842 kaçak seçmenle kazandıklarını düşünenler Kars halklarının vicdanında mahkum edilmiş, mağlup edilmiştirler. Kars’ta oranın seçmeni olmayan haram seçmenleri bir tarafa bırakıldığında 1386 oyla kazanmış oluyoruz. Kars sonucu ne olursa olsun bizimdir. Kars ya me ye. Kimse bize yenilgiyi dayatamaz. Her türlü hukuki ve siyasi mücadelemizi sürdürüyoruz.

'KAÇAK SEÇMENLE KAZANDIĞINI DÜŞÜNEN YÖNETİMLER MEŞRU DEĞİLDİR'

Büyük emekler verdik; bu kentlerde alın terimiz, hafızamız, mücadele geleneğimiz var. Her bir arkadaşımızı kazandıkları zaferden ötürü ayrı ayrı tebrik ediyorum.

Serdar Sertçelik'in kaçmasına kimler yardımcı oldu? Serdar Sertçelik'in kaçmasına kimler yardımcı oldu?

Demokratik kamuoyu ve muhalefeti kaçak seçmenle gasp edilmek istenen halk iradesine sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Açık şekilde ifade edelim; başta Şırnak, Bitlis ve Kars olmak üzere onlarca kentte kaçak seçmenle kazandığını düşünen yönetimler meşru değildir. Herkesi halk iradesine saygı göstermeye davet ediyoruz!"

Editör: Selda Manduz