Seçil Erzan’ın, bankanın operasyon müdürüyle kurum içi yaptığı telefon görüşmesini kapattığını sanıp, konuşmaya devem devam ettiği konuşma ortaya çıktı.

Telefonun açık kaldığından habersiz olan Seçil Erzan görüşmede cep telefonundan “Moji” lakaplı Mojtaba Haghani’ye “Sen bagaja koy. Anahtarı çaktırmadan bana bırak” dediği ifade edildi.

Sabah’ta yer alan habere göre, Futbolda don dolandırıcılığı davasından tutuklu bulunan Seçil Erzan’ın yeni görüşme kayıtları ortaya çıkıyor. Seçil Erzan’ın bankanın Florya’daki şubesinde çalışırken banka içi yaptığı telefon görüşmesinin kayıtları dava dosyasında yer aldı. Kayıtlar, bankanın geriye dönük yaptığı incelemeyle ortaya çıktı. Bankanın Teftiş Kurulu Raporu’na yansıyan olayda, bankanın Florya Şubesi Operasyon Yönetmeni Ayşe E. ile Seçil Erzan arasında 25 Şubat 2022’de bir telefon görüşmesi gerçekleşiyor. Bankanın Teftiş Kurulu Raporuna göre, 25 Şubat 2022 saat 15.14’te gerçekleşen Ayşe E. ve Seçil Erzan arasındaki görüşme 1.10 dakika sürdü. Erzan, görüşme sonrası telefonun kapandığını sandı. Kapandığını sandı ancak telefon kayıt altına alıyordu.

“SEN BAGAJA KOY”

Karşısında ise Erzan’a zorla borcu olmadığını söylettirdiğine ilişkin arabada video kaydı çektirdiği ortaya çıkan “Moji” lakaplı Mojtaba Haghani vardı. Erzan’ın “Moji sen bagaja koy, sonra bana anahtarı bırakırsın çaktırmadan. Ben hemen senin arkandan çıkarım” şeklinde ifadeler kullandığı bankanın teftiş kurulu raporunda yer aldı.

 “PARAN BANKADA ERİYOR FONA YATIRALIM”

Ailesinden miras kalan iş hanını satarak Seçil Erzan’ın “özel fon var” vaadine kanan  62 yaşındaki Nuray Şengüler ifadesinde Erzan’ı 10 yıldır tanıdığını söyledi. Erzan’ın kendisine, “Hastane masrafın çok oluyor. Paran hesabında eriyor. Gel paranı bankanın özel ve gizli fonuna yatıralım. Bu fona sadece özel müşteriler giriyor. Giriş için 100-150 milyon lira gerekli ancak ben müdür olduğum için seni bu fona sokmaya çalışacağım” diyerek ikna ettiğini söyleyen Şengüler, toplamda 12 milyon liraya yakın para kaptırdı.

“ŞU ANDA SÖYLEYEMİYORUM GİZLİ”

Şengüler’in ifadesinde en dikkat çekici iki nokta bulunuyor. Bankanın şubesinden çektiği paraları Erzan’a teslim eden Şengüler’in ifadesindeki dikkat çekici noktalardan ilkinin tarihi Ağustos 2022. Paraya sıkışan Şengüler soluğu, bankanın Florya’daki Şubesi’nde aldı. Parasının durumunu öğrenmek için şubede çalışanlara parasını sorduğunda iddiasına göre banka çalışanları, “Abla sen paranı nereye yatırdın. Kime?” diye sorular yöneltti. Şengüler ise bu sorulara “Şuan da söyleyemiyorum gizli” cevabını verdi. Şengüler ifadesinde, “Onlar da bana yardımcı olamıyordu. Kimse paranın akıbetini sorgulamıyordu. O tarihlerde banka paramın akıbeti hakkında herhangi bir denetim yapmıyordu” ifadelerini kullandı.

GENEL MÜDÜRLÜKTEN  TELEFON

Şengüler’in ifadesindeki ikinci önemli noktanın tarihi ise vurgunun ortaya çıkmasından bir gün sonra 8 Nisan tarihiydi. İfadesine göre saat 13.00 sularında, Seçil Erzan’ı sormak için bankanın genel müdürlüğünü arayan Şengüler’e banka çalışanı Giray isimli şahıs tarafından, “Siz de mi banka dışında işlem yaptınız?” sorusuyla karşılaştı.

Şengüler bu soruya, “Ne dediğinizi anlamadım. Avukatım olmadan cevap veremem” cevabını vererek telefonu kapattı.

“HEP SORDUĞUMUZ PARAYI SEN DE Mİ SEÇİL’E VERDİN”

İfadenin üçüncü kritik noktası da bu telefon görüşmesinden hemen sonra, yıllardır oturduğu paraları çekip Erzan’a teslim ettiği bankanın Florya Şubesi’nden aranmasıyla yaşandı. Şubeden gelen telefonda, “Nuray abla, hep gelip sorduğumuz ama anlatmadığın parayı sen de mi Seçil’e verdin?” sorusuyla karşılaştığı öğrenildi.

2 GÜNDE 8 SAATLİK SORGU

Milyon dolarlık özel fon vurgununun 7 Nisan tarihinde ortaya çıkmasıyla banka yetkilileri tarafından sorguya alınan Seçil Erzan’ın 9-10 Nisan’da bankanın Şişli Esentepe’deki genel merkezinin 18. katında toplamda molalarla birlikte yaklaşık 20 saat sorgulandığı anlara ilişkin görüntülere GÜNAYDIN ulaştı.

Dava dosyasında yer alan bilgilere göre Erzan, 9 Nisan Pazar günü sabah 9.36’da bankanın genel müdürlüğüne geldi.

SORGUYA 500 BİN DOLAR KAPTIRAN ZABIRA AMİRİ GÖTÜRDÜ

Erzan’ı genel merkeze, kendisine hem 500 bin dolar para kaptıran hem de kuryelik yaptığı ortaya çıkan zabıta amiri Hüseyin Eligül götürdü. Ana kapıdan binaya giriş yapan Erzan, görüntülere göre doğrudan banka yöneticilerinin kendisini sorgulayacağı 18’inci kattaki toplantı odasına yönlendirildi.

Ve ilk gün yaklaşık 12 saat sürecek olan görüşme trafiği başladı. Görüşmeye kimsenin telefonlarını açmayan ancak Arda Turan vasıtasıyla kendisine ulaşan sicil amiri Avrupa 1. Bölge Müdürü Sermin Tekin’in de arasında olduğu 6 üst düzey banka yöneticisi katıldı.

Sinan Ateş sanığı, emniyetten flört için de bilgi almış Sinan Ateş sanığı, emniyetten flört için de bilgi almış

İLK GÜN 12 SAAT

Yaklaşık 12 saat süren görüşmelerin yapıldığı 18’inci katın kamera görüntülerinde, yöneticilerin sık sık toplantının yapıldığı odaya giriş çıkış yaptıkları görülüyor. İlk günkü görüşmede Erzan, yöneticilere kurmuş olduğu sistemi, kimlerden ne kadar parayı nasıl alıp, nasıl ödeme yaptığını, paraları nerelerde teslim aldığı ve ettiğine ilişkin bilgiler verdi. Elindeki ajanda ve defterinin üzerindeki notları da verdi ancak banka yönetimi bu notlardan anlamlı bilgiler elde edemedi. Bunun üzerine yönetici Sermin Tekin, Erzan’ın Göktürk’teki evine giderek notlarını alması için yönlendirildi.

BANKA CEO’SU DA SORGUDA

Bankadan saat 13.20’de çıkış yapan Erzan ve Tekin, Erzan’ın evine uğradı ancak evdeki notlardan da anlattığı hususları destekleyecek bilgi ve belge bulamadığını 15.27’de döndüğü bankanın yetkililerine söyledi. Erzan, tekrar 18’inci kattaki sorgu odasına giriş yaptı. Görüşmenin yaklaşık 10’uncu saatlerinde ise bankanın CEO’su Hakan Ateş da sorguya katılmak üzere bankaya giriş yaptığı ve direkt olarak 18’inci kattaki sorgu salonuna girdiği görüldü. Banka CEO’su Ateş, kayıtlara göre sorgu odasına 18.57’de girdi. 40 dakika boyunca Erzan’ın söz konusu fon vurgununu nasıl yaptığını dinledi. Saat 19.37’de ise görüşmeden çıkarak bankadan ayrıldı. İlk gün saat 21.32’de biten görüşmeler sonucunda Erzan tekrar kendisini bekleyen Hüseyin Eligül isimli kişiyle evinin yolunu tuttu.

2’İNCİ GÜN 8 SAAT

Görüşmelerin ikinci günü 10 Nisan Pazartesi de Erzan saat 10.55’te tekrar bankanın genel müdürlüğüne Hüseyin Eligül ve eşi Sermin Eligül’ün eşliğinde giriş yaptı. Erzan, tekrar sorguya alındı ve yaklaşık 8 saat sürecek olan sorgu başladı ancak Erzan’ın özellikle sorgunun 2’inci gününde yorgun ve bitkin gözükmesi dikkat çekti.

HEMŞİRE ELİNDE SERUMLA GELDİ

Saat 13.11’de Erzan kendisini yorgun ve bitkin hissettiğini söyledi. Bunun üzerine bankanın sağlık görevlisi 18’inci kata çağırıldı. Erzan’a vitamin takviyeli serum verildi. Ayrıca Erzan’ın talebi doğrultusunda suda eriyen vitamin tableti de verildi.

Kamera görüntülerinde hemşirenin elinde serumla kata giriş ve çıkış görüntüleri de yer aldı. Görüntülere göre hemşire Erzan’ın yanında yaklaşık 40 dakika kaldı.

BANKADAN CEP TELEFONU ALDI

Görüşme sırasında Erzan’ın cep telefonunu aldığı tehditler yüzünden kapatması nedeniyle banka görevlilerinden telefon talep etti. Bankanın verdiği telefon ve hatla birlikte 10 Nisan akşamı saat 19.12’de Erzan, bankaya geldiği Eligül çiftiyle genel merkezden ayrıldı.

İŞTE ERZAN’A YAPILAN SERUMUN İÇERİĞİ

Dava dosyasında, Erzan’a hangi ilacın verildiğine ilişkin bankanın sağlık ekibinin tuttuğu “Protokol Kayıt Defteri” kayıtları da yer aldı. Buna göre Erzan’a hemşire tarafından “Arveles” isimli ağrı kesici ve Redox-C olarak bilinen vitamin takviyesini içeren bir serum yapıldı.

Editör: Selda Manduz