Birleşik Metal-İş Bursa Şubesi, örgütlü olduğu Şahinkul Makina fabrikasında TİS görüşmelerinin tıkanması üzerine bugün fabrikaya grev pankartını astı.

DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş'in örgütlü olduğu Şahinkul fabrikasında toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. 240 işçi bugün greve çıktı.

Evrensel’in aktardığına göre, Şahinkul’un Demirtaş Organize Sanayi Bölgesinde bulunan iki fabrikasında greve çıkan metal işçilerine Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Sekreteri Ali Çeltek, Genel-İş, Gıda-İş ve Emek Partisi de destek verdi.

“ŞİRKET YÖNETİMİNİN ANLAŞMAZ TUTUMUYLA KARŞI KARŞIYA KALDIK”

Fabrika önünde işçilere seslenen Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Sekreteri Ali Çeltek, “Bugün umut etmeyi, direnmeyi gelenek haline getirmiş sendikamız, yine aynı umutla Şahinkul fabrikası önünde inançla kavgasını büyütüyor. 2015 yılından beri örgütlü olduğumuz bu fabrikada son dönemde ortaya konulan baskı ve tehditler, üyelerimiz üzerinde yasadışı uygulamalar olmuştur. Toplu sözleşme sürecimiz uyuşmazlıkla sonuçlandı. Şirket yönetiminin anlaşmaz tutumuyla karşı karşıya kaldık. Burada üyelerimize baskılar yapıldı ve temsilcimiz işten çıkarıldı. Bütün girişimlerimize rağmen bir anlaşma olmadığı için bugün grev pankartımızı fabrikaya asıyoruz” dedi.

“İşveren güdümlü sendikalarla üyelerimizi caydırarak onlara baskılarla bu süreci çözmeye çalışanlara buradan bir kez daha seslenmek istiyorum” diyen Çeltek, “Asla başaramayacaksınız. Birleşik Metal-İş Sendikası sonuna kadar üyeleriyle etle tırnak olacak ve bu süreci el birliğiyle götürecek. Bizim amacımız yürüyen işi aksatalım değil. Karşılıklı iyi niyet ve anlayışla her türlü sorunun çözümleneceğine inanıyoruz. İçerideki yöneticilere sesleniyorum işçilere baskı yapmayın. Gelin hep beraber şu görüntüyü ortadan kaldırıp iş barışını sağlayalım” diye konuştu.

Elazığ Eti Krom’da iş bırakma Elazığ Eti Krom’da iş bırakma

Konuşmaların ardından Şahinkul’un Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan iki fabrikasına da “Bu işyerinde grev var” pankartı asan metal işçileri grev halayı çekti.

Editör: Selda Manduz