Hakkari'de kayyum atanmasına karşı 13 Haziran’da siyasi parti ve kurumların öncülüğünde “Belediyeler halkındır gaspa izin vermeyeceğiz” şiarıyla düzenlenecek miting öncesi başlatılan “Demokrasi Yürüyüşü” ikinci gününde.

Yüksekova ilçesinde yürüyüşlerine devam eden yürüyüşçüler, sabah saatlerinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İlçe Örgütü önünde bir araya geldi. 

Mardin Mazıdağı ile Diyarbakır Çınar'daki yangın kontrol altına alındı: Ölü sayısı 11'e çıktı Mardin Mazıdağı ile Diyarbakır Çınar'daki yangın kontrol altına alındı: Ölü sayısı 11'e çıktı

Yürüyüşe, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar ve milletvekillerinin yanı sıra yurttaşlar katıldı.

"Jin, jiyan, azadî", "Kayyım defol, belediyeler bizimdir” ve “Bijî berxwedana Colemêrg” sloganlarının atıldığı yürüyüşün ardından konuşan DEM Parti İl Eş Başkanı Hümeyra Armut, halkları dayanışmaya çağırdı.

DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, halkın 8 gündür irade gasbına karşı ayakta olduğunu anımsatarak, "Colemêrg halkının iradesi gasbedildi. Bu gasp Kürtlerin dili, kültürü, seçme ve seçilme hakkına karşıdır. Bu sadece burayı ilgilendiren bir durum değildir. Bu Türkiye’nin demokrasisini ilgilendiriyor. Bu nedenle tüm halkların destek vermesi gerekiyor. Faşizm Colemêrg’te yenilerse her yerde yenilir. Tüm halkımızı ve sivil toplum örgütlerini mitingimize davet ediyoruz. Kayyım politikalarına ancak böyle son verebiliriz. Bu yürüyüş, Kürt halkının iradesi iade edilip, kayyım gasbı sona erene kadar devam edecektir. Her yerde direnişimiz devam edecektir. Halkımızın iradesi kazanacak. Gün bugündür. Kimin elinden ne geliyorsa yapmalıdır” diye belirtti.

Yürüyüşçüler daha sonra Çukurca ilçesine doğru yola çıktı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Editör: Selda Manduz