31 Mart seçimlerine kısa bir süre kalmışken seçim çalışmaların tartışmalı gittiği illerden olan Dersim’de il merkezi ve ilçeler için yerel ittifakın oluştuğu ve ortak adaylar üzerinden seçime gidileceği yapılan açıklama ile kamuoyuna duyuruldu.

'DERSİM'DE YAŞAYANLARIN KENDİLERİNİ YÖNETEBİLMESİ İÇİN BULUŞUYORUZ'

İttifak açıklamasının yapıldığı Grand Şaroğlu Otel’de; Emek Partisi İstanbul Milletvekili ve Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı İskender Bayhan, DEM Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı ve Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, Sosyalist Meclisler Federasyonu temsilcisi ve HDP İstanbul eski Milletvekili Erdal Ataş, Emek ve Özgürlük Cephesi temsilcisi Gökmen Yeşil, Partizan temsilcisi Leyla Elma ve çok sayıda davetli katıldı.

Duvar’dan Duygu Kıt’ın haberine göre, Siyasi parti temsilcileri adına yapılan ortak açıklamada şunlar denildi:

“Bölgemizde ve dünyamızda büyük alt üst oluşların yaşandığı bir konjonktürde demokrasinin neredeyse fiilen lağvedildiği, emekçilerin büyük bir yoksulluğun pençesine itildiği, savaş yanlısı politikaların yoğunlaştığı koşullarda 31 Mart 2024 yerel seçimlerine gidiyoruz.

Emek, barış, özgürlük ve demokrasi değerleri temelinde Dersim halkının söz ve kararının egemen olacağı, tüm kent dinamiklerinin katılım ve katkısına açık kent uzlaşısı zemininde buluşuyoruz.

Kadınların, gençlerin; emekçilerin, üreticilerin sesi olarak, yerel yönetimlerin demokratikleşmesi ve Dersim'de yaşayanların kendilerini yönetebilmesi için buluşuyoruz.

Dersimin il merkezinde, yedi ilçesinde ve bir beldesinde Dersim halkının siyasi tercihlerinin, temsilde adaletin sağlanması amacıyla Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM PARTİ), Emek Partisi (EMEP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Emek Özgürlük Cephesi (EÖC), Partizan olarak 31 Mart 2024 yerel seçimlerde ortak ve birleşik mücadeleye davet ediyoruz.”

‘DERSİM İÇİN ARTIK YENİ BİR SEÇENEK VAR’

Kurumlar adına ilk açıklamayı DEM Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı ve Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki yaptı.

İttifak görüşmelerinin kolay tamamlanmadığı bilgisini veren Tiryaki şunları söyledi:

“Herkes bunu bilsin ki sürecimiz kolay olmadı. Görüşmelerimiz yaklaşık iki ay sürdü. Üç günde gerçekleştirilmiş iki toplantıyla karar verilmiş bir ittifak, bir iş birliği olduğunu düşünmeyin. İki ay boyunca ittifak anlayışla karşınızda duran siyasi partiler, siyasi hareketler, sosyalistler, devrimciler, yurtseverler çok çalıştılar. Bugün Dersim için, bir araya gelmek için, Dersim'de yeni bir seçenek yaratmak için, Dersim'in çıkarlarını temsil etmek ve yeni bir seçenek oluşturmak için bir araya geldik. Bir kez daha söylüyorum, kolay olmadı ama hep birlikte başaracağız. Çünkü Dersim için artık iddialı, yeni bir seçenek var. Dersim Kent Uzlaşısı var, Dersim Güç Birliği var, Dersim İttifakı var.”

‘BU MESAJIN ARKASINDA DURMALIYIZ’

Dersim’i hep birlikte kazanıp birlikte yönetmek iddiasıyla buradayız diyen İskender Bayhan, 31 Mart akşamı Dersim’i kazanacaklarını belirtti. Bayhan konuşmasına şöyle devam etti: “Başımızda üç büyük bela var. Bunların bir tanesi bu ülkeyi yıllardır yöneten saray iktidarının yoğun ve ucuz emek gücü sömürü üzerine kurulu kölelik düzeni. İkincisi birçok mücadele arkadaşımızı cezaevlerinde esir tutan bu gerici, faşist bir rejim iddiası. Bütün kazanılmış demokratik haklarımızı yok sayan onları kendisinin iktidar ve gelecek kavgası açısından inkarı üzerine kurulu bir gerici faşist rejim inşa etme iddiası. Bir üçüncüsü de bu coğrafyanın ve bütün komşu coğrafyalarımızın başta Irak ve Suriye olmak üzere buraların yeniden paylaşımından yeni Osmanlıcı iddialarla, hayallerle bu yağmadan pay kapma adına sürdürdüğü sınır ötesi operasyonlar ve savaş politikaları. Bu üç büyük belayı ancak işçi sınıfımız, ezilen halkımız, Kürt halkımız başta olmak üzere bu ülkenin emekçileri kardeşlikle, barışla bir arada mücadele ederek defedecek gücü ortaya koyabilir. Bunu yaralayacak, bunu zayıflatacak, bunu engelleyecek, bunu eksiltecek hiçbir hiç bir faktör hiçbir nedene, hiçbir gerekçeye müsaade etmemeliyiz. Bu ülkenin işçileri, emekçileri ve ezilen halkı ezilen halk talebi birbirinin külüne muhtaç olduğu bir tarihsel dönemeçten geçiyor. Onun için burada güç birliği yapmak, burada ittifak olmak, burada eşit kardeşçe bir arada yaşanacak bir kent inşa etmek bizim için sadece Dersim'e değil bütün ülkeye, bütün bu coğrafyadaki halklara hicriden sömürülen halklara ve bütün dünya halklarına vermemiz gereken doğru mesajın arkasında durmaktır. Ve inanıyorum ki bunu hep beraber başaracağız. Hep beraber kazanacağız.“

‘KURULAN EN ÖNEMLİ İTTİFAK’

Sosyalist Meclisler Federasyonu temsilcisi ve HDP İstanbul eski Milletvekili Erdal Ataş kurulan ittifakın eksikleri olmasına rağmen çok önemli bir başarı olduğunu belirtti. Ataş konuşmasında şunları dile getirdi:

“Hala önemli eksikliklerimiz olmasına rağmen bütün kurumların ilk defa bir araya geldiği, merkez, belde ve yedi ilçeyi hedef alan, bu başkan benden, diğeri senden biçiminde değil tümünün temsil edildiği işçi ve emekçilerle, kadınlarla, gençlerle, ekoloji, hayvan hakları savunucularıyla birlikte yönettiğimiz anlayışla uzlaşmış durumdayız. Sosyalist Meclisler Federasyonu olarak bizim gördüğümüz en büyük kazanım burasıdır. Bu yüzden de farklılıklarımızı gözeterek, ideolojik mücadelemizi yürüterek, farklılıklarımızı ortaya koyarak yan yana duracağız. Doğa mücadelesinde cinsiyet kimliklerinin eşitliğinde işçi emekçilerinin haklarında savunmuş olduğumuz bütün bu konularda fikirler söyledik, protokoller hazırladık, bunları ifade ettik. Geçmişte sürdürülen kavgalarımızı da bir tarafa bırakmamız lazım. Siyasal mücadele dosta karşı yürütülmez. Dostlar birbirinden hesap sormaz. Dostlar birbirlerini zayıflatmaz. Dostlar birbirinin başarılarını sahiplenir. Kazanımları hepimizin kazanımımıza çeviren bir anlayışla bu meseleyi yürütmemiz gerektiğini de hepimizin bilmesi gerekiyor. Bu noktada Sosyalist Meclisler Federasyonu olarak tüm esnekliğiyle bu mevcut çalışmanın başarıya ulaşması için var gücümüzle çalışacağız. Dersim halkı kazanmadıktan sonra kurumların kazancı bizim açımızdan belirleyici değildir diyorum. Çıktığımız yol önemli bir yoldur. Hepinize başarılar diliyorum. Kazanacağımıza da inanıyorum.“

ŞİMDİYE KADAR KURULAN EN GENİŞ İTTİFAK

Yaklaşık 65 bin seçmeni ile 7 ilçe ve 1 beldesi bulunan Dersim'de, yerel yönetim seçimleri her zaman önemli bir gündem oldu. Ülkenin birçok ilinden farklı olarak devrimci ve sosyalist güçlerin ittifakı seçmen açısından belirleyici bir tercih sebebi. İttifak yerelin tarihinde Dersim’de kurulan en geniş ittifak olma özelliğini taşıyor. Geçmiş seçimlerdeki ittifak görüşmelerinin aksine yerelde ilk kez DEM Parti, SMF ve EMEP yan yana geliyor.

Editör: Selda Manduz