Emek Partisi (EMEP) Diyarbakır'ın Çınar ilçesi ile Mardin’in Mazıdağı ilçesi arasındaki kırsal bölgede çıkan ve 14 kişinin yaşamını yitirdiği yangına dair açıklama yayımladı. AKP'nin her felaketi bir fırsat olarak gördüğünü, iltidarın politikalarının bedelini halkın canı ve malı ile ödediğini belirten Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sedat Başkavak, yangından etkilenen yerlerin afet bölgesi ilan edilmesi çağrısı yaptı.

Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sedat Başkavak, orman ve tarım alanlarında yaşanan yangınların, siyasi iktidarın yaz aylarında artan yangın vakalarına karşı tek önleminin ormanlık alanlara girişin yasaklanması olduğunu gösterdiğini belirterek, iktidarın geçmişte felakete dönüşen deprem, sel, yangın gibi olaylardan da ders çıkarmadığını vurguladı.

Başkavak şunları ifade etti:

"Yapılan göstermelik tatbikatlar gerçek olaylar karşısında amatör film çekimi gibi kalmakta ve her yangın, sel, deprem felakete dönüşmektedir. Sonrasında ise ne oldu, ne yaşandı, eksik neredeydi, nasıl tamamlanır soruları bile isteye unutturulmaktadır. Çünkü darbe girişimini OHAL’e çeviren OHAL’den aldığı güçle işçi grevlerini yasaklayan, pandemide sokağa bile çıkılamazken bir seferde 766 maden sahasını ihaleyle satan, depremi fırsata dönüştürerek acele kamulaştırma ve rezerv alan düzenlemesi yaparak kentsel dönüşüm adı altında rantsal dönüşüm yapan bir iktidar olarak her felaketi bir fırsat olarak gören AKP aynı zamanda felaket fırsatçısı bir iktidardır. Uçağından, helikopterine, makine ekipmanından personeline kadar böylesi yangınlara müdahale edecek yeterlilikten yoksun olunduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. İtibardan tasarruf olmaz diyerek har vurup harman savuranlar asıl itibarın böylesi felaketlere müdahalenin hızı ve kayıpların azaltılması olduğunu bilmesine bilirler ama halkın canı ve malını güvenceye almak yerine kendileri, eş, dost, akraba ve yandaşlarının çıkarlarını güvenceye almayı tercih etmektedirler. Sarayın harcamalarından tasarruf etmeyenler halkın felaketlere karşı korunmasından tasarruf etmekte ve sonucunu da halk canı ve malıyla ödemektedir. Yangında ölenlerin çoğunun çobanından köylüsüne yangını söndürmek üzere çabalarken ölmeleri de yangına müdahalede yetersiz kalındığının başka bir göstergesidir."

"AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ"

Başkavak başta Diyarbakır ve Mardin olmak üzere yangınlarda evini, ahırını, hayvanlarını, tarım alet ve makineleri kaybeden köylerin öncelikle afet bölgesi ilan edilmelisi çağrısı yaptı ve alınması gereken önlemleri sıraladı:

"Hızla geçici barınma yerleri oluşturulmalıdır.

Soylu: Dokunulmazlığımın kalkması için TBMM’ye müracaat edeceğim Soylu: Dokunulmazlığımın kalkması için TBMM’ye müracaat edeceğim

Yangından zarar gören geçimlik tarım üretimi yapan köylüler başta olmak üzere, tüm aileleri ve hayvanlarının tedavisinde sunulacak tüm sağlık hizmetlerinde katılım payı, katkı payı vb adlarla ücret alınmamalı ilaçlar bedelsiz verilmeli, tedavi süreci tamamen ücretsiz olmalıdır. Hayvanları için Veterinerlik hizmetleri devlet tarafından karşılanmalıdır.

Köylerde ortak kullanıma sunulmak üzere ihtiyaç kadar tarım alet ve makineleri tarım bakanlığı tarafından ücretsiz  verilmelidir.

Hayvanları telef olan köylülere bedelsiz hayvan verilmelidir.

Tarım üretimine devam edebilecek köylülere yem, tohumluk, gübre bedelsiz olarak verilmelidir.

Köylülerin başta DEDAŞ olmak üzere üzere sulamada kullandığı elektrik, tarım kredi ve bankalara olan borçları silinmelidir."

Editör: Selda Manduz