Emek Partisi, 6 Şubat depreminin yıldönümünde, iktidarın söylediği 6 yalana, deprem bölgesindeki durumu yerinde değerlendirerek 6 gerçekle yanıt veriyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın depremin 1. yılında konut dağıtımı için yaptığı açılışlara gönderme yapan Karaca, konut müjdelerinin arka planında büyük bir talan olduğunu, deprem bölgesindeki kentlerde yapılan ihalelerin AKP ile bağlantılı şirketlere verildiğini belirtti, Gaziantep’te yapılan “adrese teslim ihaleleri” anlattı.

11 ili ve milyonlarca insanın hayatını değiştiren depremlerin, tek adam rejimi altında bir katliama dönüştüğünü belirten Karaca “Sorumluluğunun üstünü asrın felaketi diyerek örtmek isteyen iktidar, bu felaketi de Allah’ın bir lütfuna çevirmekten geri durmadı.” dedi.

İHALELER YANDAŞ ŞİRKETLERE VERİLİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın depremin 1. yılında konut dağıtımı için yaptığı açılışlara gönderme yapan Karaca konut müjdelerinin arka planında büyük bir talan olduğunu, deprem bölgesindeki kentlerde yapılan ihalelerin AKP ile bağlantılı şirketlere verildiğini belirtti.

Milletvekili olduğu Gaziantep’i örnek gösteren Karaca “Kilis ve Antep’te Akgün inşaat, Gold Yapı, May Yapı, YDA İnşaat öne çıkıyor. Bu şirketler AKP ile bağlantılı sermaye gruplarından oluşuyor. Örneğin, Gaziantep Gold Yapı’nın referanslarında AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı, TOKİ ve Tapu Kadastro gibi kurumlar var. Gaziantep’te afet konutları ihalesi alan şirketlerden May İnşaat ve Doğcan İnşaat iki ayrı şirket gibi görünse de aynı aileye aitler. May İnşaat’ın asıl sahibi AKP’li Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka ama belediye başkanı olduktan sonra hisselerini Ahmet Yarka ve Doğukan Yarka’ya devretmiş.” dedi.

Gaziantep’te yapılması planlanan 2 milyar 563 milyon 900 TL’lik 796 adet deprem konutu ve ahır yapım işini de iktidarla açık bağları olan YDA İnşaat’ın aldığını belirten Karaca “Hüseyin Arslan’a ait şirketin 2010 yılından bu yana aldığı kamu ihalelerinin toplam bedeli 28 milyar 99 milyon 535 bin 205 TL. AKP döneminde hızla büyüyen şirketin inşa ettiği yapıların arasında açıldığı günden bu yana su baskınları ve teknik aksaklıklarla gündeme gelen Hatay Defne Devlet Hastanesi de yer alıyor. Sadece konutlar da değil, kamu binaları ihaleleri de adrese teslim yandaş firmalara peşkeş çekiliyor. AKP’ye yakınlığıyla bilinen Pekerler İnşaat’ın iştiraki olan ve Uşak, Kars, Samsun, Manisa başta olmak üzere birçok ilde çok sayıda kamu ihalesi alan Nesma Yapı, 650 milyonluk Gaziantep Nurdağı Acil Durum Hastanesi ihalesini de kazandı. Gaziantep’te geçtiğimiz haziran ayında bir hastane inşaatının ihalesini alan AKP Elazığ İl Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Tetik’in sahibi olduğu TETİŞ Yapı, 500 milyon liralık Oğuzeli Acil Durum Hastanesi ihalesini de aldı.” şeklinde konuştu.

TARIM ARAZİLERİ TALANA AÇILDI

Depremzedelere konut vaadinin ve kamu binalarının yeniden inşası söyleminin ardında bir başka büyük yıkım olduğunu ifade eden Karaca, yeni konut bahanesiyle tarım arazileri gözden çıkarıldığını, Cumhurbaşkanı kararnamesiyle konut inşası için mera ve orman arazilerinin imara açıldığını söyledi. Karaca “Bugüne kadar çevresel tahribata yol açacağı için halkın karşı çıktığı ne kadar proje varsa, ÇED kararları idare mahkemelerinde iptal edilmiş ne kadar petrokimya tesisi, sanayi bölgesi vs. varsa ‘deprem yatırımı’ adı altında önü açıldı. Organize sanayi bölgelerine yeni araziler tahsis edildi. Patronlara yeni teşvikler verildi. Hafriyatlar, ekolojik kıymeti olan yerlere döküldü. Depremden sonra yüzlerce maden ocağı izni çıkarıldı.” dedi.

Tek adam rejiminin sermaye lehine uygulamaya geçirmek istediği ne varsa, yasal prosedürlere bile uyma gereği duyulmadığını aktaran Karaca “Mesele sadece kısa vadede inşaat rantı yaratıp dağıtmak, adrese teslim ihalelerle birilerinin zenginliğine zenginlik katmakla sınırlı da değil. Kentlerimizi, sermayenin politik ve iktisadi ihtiyaçları, arzuları etrafında patronlar için bir cennet bahçesine, emekçiler için cehenneme çevirmek istiyorlar.” ifadelerini kullandı. 

HERKESE EŞİT, SAĞLIKLI, GÜVENLİKLİ YAŞAM

Karaca kurulacak yeni kentler için taleplerini “Rant için değil; sağlıklı ve güvenli barınma hakkına uygun, depreme dirençli yaşanılabilir kentler için şehir planlamaları yapılmalı. Kamuya ait taşınmazların özelleştirilmesi, el konularak emekçi semtlerinin sermaye birikimine açılması ve emekçilerin yaşadıkları bölgelerden şehir dışına itilmesine ilişkin düzenlemeler geri çekilmeli. Bilim insanlarının, meslek odalarının, üniversitelerin, sendikaların ve bilimin dahil olduğu bir uygulamayla herkese eşit, sağlıklı, güvenlikli yaşama koşulları sunulmalı. Bunlar hayal değil. Ama bir şartı var! Sağlıklı ve güvenli çalışmak, yaşamak için örgütlenme ve mücadele.” şeklinde dile getirdi.

Editör: Selda Manduz