Bankacı Seçil Erzan’ın Fatih Terim’in ismini vererek kurduğu sistem ile aralarında tanınmış kişilerin de olduğu birçok ismi dolandırmasıyla ilgili olayın yankıları sürerken Fatih Terim’in avukatlarından konuya ilişkin açıklama geldi.

 ‘Fatih Terim Vurgunu’ ifadesi için “Müvekkilimizi rencide etmekte ve şahsi itibarına leke sürmektedir” denilen açıklamada ifadeye ilişkin hukuki yollara başvurulacağı bildirildi.

Terim’in avukatları Zafer Ertek ve Tufan Karataş’ın yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Real Madrid'den Arda Güler kararı! Real Madrid'den Arda Güler kararı!

“Son günlerde müvekkil ve ailesi ile ilgili yazılı/görsel basın ile sosyal medya da çıkan haber, yorumlara ilişkin kamuoyunu aydınlatma ve açıklama yapma zarureti hasıl olmuştur.

1) Öncelikle belirtmek gerekir ki ; Basında adı geçen Şube müdürünün oluşturduğu iddia edilen fondan “Fatih Terim Fonu” diye söz edilmekte ise de konuyla ilgili Kamu otoriteleri olan BDDK ve SPK incelemelerinde ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından düzenlenen ve İstanbul 41.Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianame de “Fatih Terim Fonu” diye bir tespit , belge bulunmamaktadır.

“HUKUKİ SONUÇLAR DOĞURACAKTIR”

Müvekkilimizle ilgisi olmadığı yasal ve idari kurumlarca tespit edilen ve dava dosyasında hiç bahsi geçmeyen “Fatih Terim Fonu” ifadesinin basın tarafından ısrarla kullanılması, müvekkilimizi rencide etmekte ve şahsi itibarına leke sürmektedir.

Bu dayanıksız ve saldırı niteliğindeki ifadenin kullanılmaya devam etmesinin hukuki sonuçlar doğuracağı izahtan varestedir.

2) Müvekkilin Banka hesaplarında bulunan ya da bulunmayan paraların  kaynağı , kamu denetimine açık kurum (TFF) ve Spor kulüplerinden (Galatasaray) almış olduğu  ve son kuruşuna kadar vergisi ödenmiş kelimenin tam anlamıyla alınteriyle kazanmış olduğu  paralardır. Bununla ilgili olarak karapara imasında bulunmak son derece çirkin ve aynı zamanda suç teşkil eden ifadelerdir.

3)Müvekkil ve ailesi ile sanık arasında sıradışı özel bir yakınlık olduğu yönünde ki iddialar  ise külliyen asılsız olup bu tür magazinsel yaklaşımlar müvekkili ve ailesini son derece rencide etmektedir.

Müvekkilin kişiliğinden ve kariyerinden kaynaklanan geniş bir sosyal çevresi bulunmakta olup bunlarla yemek yemesinde , evlerine misafir olmasında ,düğünlerine davet edilmesinde bir art niyet aranması , imalar da bulunulması basın ve ifade özgürlüğün sınırlarını aşmaktadır.

“BASIN VE SOSYAL MEDYADA BULUNAN İÇERİKLER KALDIRILMAZSA HUKUKİ YOLLARA BAŞVURACAĞIZ”

4)İzah edilen nedenlerle ve özellikle;

• “Fatih Terim Fonu” ifadesi içeren  yazılı/görsel basın ile sosyal medya da bulunan tüm içeriklerin derhal kaldırılmasını bunun kullanılmaya devam edilmesi halinde ise hukuki ve cezai yollara başvurulacağını,

• Bankacılık Kanunun 159. Maddesinde düzenlenen “Bankaya ve Müşterilere ait sırların 3. Kişilerce açıklanmaması hükmü” ile Türk Ceza Kanunu 136. Maddesinde düzenlenen  ” Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına vermeme , yaymama” hükmüne titizlikle uyulmasını, varsa bu tür içeriklerin kaldırılmasını,

• Bu açıklama öncesi ile sonrasında müvekkille ilgili mesnetsiz ve iddianame dışı haber, yorum ve görsel sahipleri hakkında hukuki ve cezai sürecin sonuna kadar kullanılacağını,

• Müvekkilin ve ailesinin özel hayatlarına ve kişilik haklarına saldırı teşkil eden haber ve yorumlara itibar edilmemesini özellikle belirtiriz.”

Editör: Selda Manduz