Hatay'a yönelik çalışmalarıyla bilinen eski futbolcu Gökhan Zan, mevcut başkan olan ve tekrar adaylığının açıklaması kamuoyu tarafından tepkiyle karşılanan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın kendisine yönelik hedef gösteren sözlerine yanıt verdi.

Savaş'a sosyal medya hesabında yaptığı açıklama ile yanıt veren Zan "Siz daha depremin ilk günlerinde, binlerce insanın vebaline girmiş idealist müteahhitlerinizi ak-lamadınız mı?" tepkisini gösterdi.

Adaylıktan çekilmeyeceğini duyurduğu açıklamasında Savaş, depremlerin birinci yılında kendisine yönelik protestocuları kastederek "Onları harekete geçiren bir Gökhan Zan vardı" demişti.

'MAAŞLI ELEMANIM' TEPKİSİ

Savaş'ın "Gökhan Zan futbolu bıraktığında ben ona kucak açtım. Onu maaşlı elemanın gibi futbol takımımda çalıştırdım" sözlerine yanıt veren Zan, " Yanınızda çalışmış biri olarak, emeğimin karşılığını almamın nesi sizi bu kadar rahatsız etti anlayabilmiş değilim" tepkisini gösterdi.

'SUÇLAMALARINA ÇOK ÜZÜLDÜM'

Artı Gerçek’in aktardığına göre, Zan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Değerli büyüğüm Sayın Lütfü Savaş Başkanıma cevaben; Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, şahsıma karşı atfettiğiniz suçlamaları şaşkınlıkla izledim ve bu toprakların bir evladı olarak Hataylılar adına daha çok üzüldüm. Bir devlet büyüğüm olarak bana katkılarınızı inkar etmeyeceğim gibi, yanınızda çalışmış biri olarak, emeğimin karşılığını almamın nesi sizi bu kadar rahatsız etti anlayabilmiş değilim.

Sizin depremin birinci yılında, Hataylılar tarafından böylesine bir protestoya maruz kalmanız herkesten çok beni üzmüştür. Ancak, bu protestoların nedeni BEN değil, kendi seçmeninizle bu denli iddialaşmanız, en zor zamanlarımızda yanımızda olmamanız ve kalpten kalbe giden yolda bizlerle bağınızı koparıp, SAVAŞ-mak yerine YALNIZ bırakmanızdır.

'VOLKAN DEMİREL'İ BAHANE ETMENİZ...'

Kaldı ki, farklı kültürlerin sembolü olan Hatay'da, birlik ve beraberliğimizi yakanda, kül edende, yanlış kararlara imza atanda, bize sırtını dönen de SİZSİNİZ! Ayrıca şahsınıza karşı yapılan bu protestolar yeni değil, daha adaylığınızın açıklandığında ilk gün başlamıştır. Yani benimle alakalı DEĞİLDİR!

Öyle ki, olayla hiç alakası olmayan, depremde gece gündüz çalışan, Hatay için elini taşın altına koyan kıymetli hocam kardeşim Volkan Demirel'i bahane etmeniz ise, hem kendisine, hem halkın gönlündeki yerine HAKARETTİR. Zaten, geldiğiniz yerin diliyle topluma karşı siyasi söylem üretmekten asla vazgeçmemeniz, ahde vefayı yüreğine kötülük uğramamış HATAYLILARLA değil, gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde olduklarınızla, yol arkadaşlığı etmenizdir.

'ALTIN MAKASLI AÇILIŞLAR...'

Üstelik, protesto edilmenizle benim bir alakamın olmadığını, İDEALİST UĞRULARLA, ALTIN MAKASLI açılışları benim yapmadığımı en iyi SİZ biliyorsunuz! Hiçbir anmada bir Hataylının elini tuttunuz mu? Elinizi omzumuza koydunuz mu? İçtenlikle samimi bir şekilde sarıldınız mı?

Siz SEÇİLMİŞ biri olarak, hemşehrilerimizin enerjisini polemiklerle tüketip, ihanet ideolojisi içerisinde Hatay ve Hataylılar'a en büyük kötülüğü yapmıyor musunuz? Siz kendi mensubu olduğunuz siyaset arenasında bile, MECBURİ bir aday olarak karşımıza çıkartılmadınız mı?

Siyasi şaibelerinizle hakkınızda yapılan anketler yeterli görülmediğinden, yenilerini yaptıranlar bizzat SİYASET EVİNİZİN mensupları değil mi!

'MÜTEAHHİTLERİNİZİ AK-LAMADINIZ MI?'

Siz daha depremin ilk günlerinde, binlerce insanın vebaline girmiş İDEALİST müteahhitlerinizi AK-lamadınız mı? Bizim tek isteğimiz, kaybettiklerimiz için saatler tam 04:17'yi gösterdiğinde sessizce YAS tutmaktı. Ne yazık ki, bu mümkün olmadığı gibi sizde yanımızda da durmadınız.

Bizim sizden beklentimiz, ağır yıkım yaşamış yaralı yüreklere birazda olsa DOKUNABİLMENİZDEN ibaretti. İhtiyaç duyduğumuz tam da buydu ama olmadı, yapmadınız. Siz suçunu bilen siyasetçi kimliğinizle bahaneler üretip, bizleri provokatörlükle suçlamak yerine, kişisel hırslarınız, tercihleriniz ve heveslerinizin bir gün MİLLİ İRADENİN kalkanına çarparak darmadağın olacağınızı bilmeliydiniz.

KEŞKE siz, "Kırk yıl önce düşman eline bırakılmayan TÜRK yurdu Hatay'ı, eski görkemli günlerine kavuşturup İHYA ve İNŞA etmek için hep birlikte mücadele edelim, Hatay hepimizin ŞAHSi MESELESİ olsun" diyebilseydiniz. Bilmenizi isterim ki, Son söz elbette HATAY HALKININ olacaktır."

Edötürn Notu: Gökhan Zan'ın ifadeleri aynen verilmiştir. Anlam ve anlatım bozuklukları ile imla hataları kendisine aittir

DEMİREL VE ZAN'I HEDEF ALMIŞTI

CHP'nin, Maraş depremlerinin en çok yıkıma uğrattığı şehirlerden olan Hatay'da Lütfü Savaş'ı yeniden aday göstermesine depremzedeler ve siyasilerden tepkiler sürerken, Lütfü Savaş adaylıktan çekilmeyeceğini açıklayarak kendisine yönelik protestolar üzerinden eski milli futbolcu Gökhan Zan ve Hatayspor Teknik Direktörü Volkan Demirel'i de hedef almıştı.

Adaylıktan çekilmesi çağrıları karşısında 'kumpas' diyen, kendisini protesto edenler için de "Kim olduklarını biliyoruz" ifadelerini kullanan Lütfü Savaş, Zan'ı kastederek "Protestocuları harekete geçiren oydu" iddiasında bulunmuştu.

Lütfü Savaş, "Gökhan Zan sporu bıraktığında ben ona kucak açtım, yardımcı oldum, takıma aldım, belediyeden maaş alıyordu. Yüzüğünü ben taktım onun. " ifadelerine yer vermişti.

Savaş, şu sözleri sarf etmişti:

'ZAN'A NE OLDUYSA DEMİREL GELDİKTEN SONRA OLDU' DEMİŞTİ

"Gökhan Zan sporu bıraktığında ben ona kucak açtım, yardımcı oldum, takıma aldım, belediyeden maaş alıyordu. Yüzüğünü ben taktım onun. ‘Ben Avrupa’ya gidip ders alacağım’ dedi, ‘Tamam’ dedim, vedalaştı, gitti. Aramızda hiçbir kırgınlık yok. Ama ne olduysa Volkan Demirel’in Hatayspor’a geldikten sonra oldu."

Editör: Selda Manduz