Rus devlet ajansı Sputnik'in Türkiye ofisinde gazetecilerin grevi yarın 100'üncü gününe giriyor. Gazeteciler, 100'üncü günde (24 Kasım Cuma) kitlesel bir basın açıklaması yapacak

Türkiye Gazeteciler Sendikası'nda (TGS) örgütlendiği için işten çıkarılan 24 gazeteci; işe iade, sendikal haklarının tanınması ve toplu iş sözleşmesi talebiyle grevini sürdürüyor. Sputnik Türkiye ofisinin bulunduğu Süzer Plaza önünde yarın saat 12.30'da kitlesel bir basın açıklaması yapılacak. Akşam saatlerinde ise sosyal medyada bir etiket çalışması yürütülecek.

'YASAL SÜREÇ HIZLANDIRILSIN'

Basın açıklamasına çağrı metninde grev süreci şöyle özetlendi:

"Sputnik Türkiye'de, 2022 yılının ağustos ayında başlayan sendikal örgütlenme sürecinde, 2023'ün ilk günlerinde yeter çoğunluk sağlandı. Sputnik emekçileri, TGS öncülüğünde Çalışma Bakanlığına yetki başvurusunda bulundu. İşveren, yasal süreçte yetkiye itiraz etmeyince topluş iş sözleşmesi (TİS) görüşmeleri başladı. Süreç içinde aylara yayılan 9 görüşme yapıldı. Bazı maddelerde anlaşma sağlandı, bu maddeler tutanak altına alındı. Ancak iş ücret konusuna gelince işveren tarafı müzakere masasını devirdi. Sputnik'teki Türk yöneticileri, üyeleri istifaya ikna etmek için ikna odaları kurdu, gazeteciler üzerinde baskı kurdu.

Bunun üzerine Sputnik emekçileri, 24 Temmuz'da grev kararı aldı. Ne var ki o gün basın açıklamasına katılan gazeteciler, 7 Ağustos'ta Anayasa hiçe sayılarak işten çıkarıldı. Bunun üzerine Sputnik'teki TGS üyeleri 17 Ağustos'ta grev başladı.

EMEP üç ilde miting düzenleyecek: ‘Sırtımızda kaç kişinin yükünü taşıyacağız?’ EMEP üç ilde miting düzenleyecek: ‘Sırtımızda kaç kişinin yükünü taşıyacağız?’

Greve rağmen, Sputnik yönetimi, 11 Eylül'de radyo yayınlarını yeniden başlattı. Grevin devam ettiği iş yerine işe alım yasak olmasına rağmen çok sayıda kişi işe alındı. Sürecin başından bu yana diyalog kanallarının açılmamasına tepki gösteren grevciler, bakanlığın ve yetkili kurumların yasal süreci hızlandırmasını istiyor."

Editör: Selda Manduz