Agos Gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i 19 Ocak 2007’de gazete binasının önünde düzenlediği silahlı saldırıda katleden Ogün Samast, şubat ayında nakledildiği Bolu F Tipi cezaevinden koşullu salıverilme kapsamında akşam saatlerinde tahliye edildi.

Ümit Özdağ’dan, 'Bahçeli, Erdoğan'ı tehdit etti' İddiası Ümit Özdağ’dan, 'Bahçeli, Erdoğan'ı tehdit etti' İddiası

Samast'ın tahliyesine hak savunucuları, siyasetçiler, gazeteciler ve çok sayıda sosyal medya kullanıcısı tepki gösterdi.

Ogün Samast x Platformunda kısa sürede gündemin ilk sırasına yükseldi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin, Samast'ın tahliyesi için "Ayrımcı infaz kanununun sonuçları" dedi:

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Gezi davası tutuklularını hatırlatarak, "Türkiye’de adalet, AKP iktidarı eliyle temel bir utanç sorununa dönüşmüştür!" dedi:

'SARAY'A DA DANIŞMAN YAPILSIN, ÇOK YAKIŞIR'

Artı Gerçek yazarı Eser Karakaş, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

"Hrant Dink’in katili Ogün Samast tahliye oldu. Bu durum AKP-MHP iktidarına çok yakıştı, yakışmak ne kelime, cuk oturdu. Burada devlet yok, başka bir şey var derken, ne diye sormayın, haksız mıyız? Ogün Samast Saray’a ya da MHP’ye danışman yapılsın, çok yakışır."

Gazeteci İsmail Saymaz, "Can Atalay ve Gezi Parkı tutukluları ile gazeteci Barış Pehlivan içeride, gazeteci Hrant Dink’in katili Ogün Samast dışarıda…" dedi.

RTÜK üyesi İlhan Taşçı da Gezi davasından tutuklu bulunan isimlere ve gazeteci Barış Pehlivan'a dikkat çekerek Samast'ın tahliyesine tepki gösterdi:

1700074989085-6

Editör: Selda Manduz