Gazeteci Barış Pehlivan, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’ın imzalarının suç işleyen polisler tarafından taklit edildiğini bugünkü yazısında gündeme getirmesinin ardından konuyla ilgili soruşturma başlatıldı.

Yapılan operasyonda 12 kişi gözaltına alınırken şüphelilerden ikisi tutuklandı.

Demirtaş: Kürt siyasetçi olarak eleştiri hakkım nedeniyle yargılanıyorum Demirtaş: Kürt siyasetçi olarak eleştiri hakkım nedeniyle yargılanıyorum

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Silah ve Patlayıcı Maddeler Şube Müdürü, silah ruhsatı verilen bazı kişilerin dosyalarını incelerken 10 kişiye ait dosyada İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş'ın imzasında bir tuhaflık sezdi.

İmzaların diğer dosyadaki imzalara benzemediğini fark eden şube müdürü, söz konusu dosyalardaki imzayı Aktaş'a gösterdi.

12 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İmzaların kendisine ait olmadığını gören Aktaş, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'ya bilgi verdi ve konuyla ilgili müfettiş görevlendirildi.

Müfettişler tarafından yapılan ilk incelemede söz konusu 10 dosyayı hazırlayan kişinin aynı memur olduğu belirlendi. Dosyalar üzerinde yapılan kriminal incelemede de imzaların ve parafların sahte olduğu belirlendi. Bunun üzerine ekipler çalışmalarını derinleştirerek dosyaları hazırlayan polis memuru, silah ruhsatı alan 10 kişi ve polis memuru ile ruhsat alacak kişileri tanıştıran av bayi sahibi bir kişiye yönelik operasyon düzenledi. Operasyonda 12 şüpheli gözaltına alındı.

İKİ KİŞİ TUTUKLANDI

Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda 10 tabanca, 12 şarjör, 8 bin 285 mermi ile sahte 10 silah taşıma ruhsatı ele geçirildi. Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden polis memuru ile av bayisi sahibi tutuklanırken 10 kişi adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı.

Kaynak: Artı Gerçek

Editör: Selda Manduz