İlber Ortaylı bir YouTube programında gene Candaş Tolga Işık'ın yönelttiği sorulara yanıt verdi. Evliliğin insan tabiatına aykırı olup olmadığı mevzusunda yöneltilen bir soru üzerine açıklamada bulunan ünlü tarihçinin sözleri sosyal medyada gündem yarattı.

Ortaylı,   "Her halükarda Türk milleti yalnız yaşama kültürüne sahip olmayan bir millet“ dedi.

YALNIZ KALMAK BİR FELAKETTİR

"Evlilik insan doğasına uygun." açıklamasında bulunan İlber Ortaylı nedenlerini peş peşe sıraladı:

"Çünkü insanların çoğu yalnız kalamaz. Hele Türkiye'de! Bu çok açık. Yalnız kalmak bir felakettir insanlar için. Hele boşanmaları öyle görürler. Çünkü hayatlarını kendilerince götürüp, çalışmaya alışmamışlar. Hiç değilse insanların bir kısmında bu yok. Onun için hemen evleniyorlar.

13 yaşındaki kız çocuğunu, 15 yaş büyük biriyle nişanladılar: Görüntüler tepki yarattı 13 yaşındaki kız çocuğunu, 15 yaş büyük biriyle nişanladılar: Görüntüler tepki yarattı

BEN EVLİLİK DIŞI DOĞURURUM

Yalnız kalma korkusu var, mülkiyetin teminatı var. Bu küçümsenecek bir şey değil, çok büyük bir koruyuculuk. İktisadi tarafı var. Yani 'Ben evlilik dışı doğururum' denmez kazanın haricinde. İnsanlar hakikaten teminatlı bir ana - baba istiyorlar."

TÜRKLER YALNIZ YAŞAMAYA UYGUN DEĞİL

Ünlü tarihçi "Türkler açık kalamaz!" dedi ve açıklamasına şöyle devam etti:

"Evlenip üçüncü gün yalnız yaşamaya başlayan var. Ruhen o evde aynı çatının altında yalnız yaşayabilirsin. Tabii bunu kural haline getirmek çok zor. Her halükarda Türk milleti yalnız yaşama kültürüne sahip olmayan bir takım. Bütün Akdeniz gibi. Biz de çok fazlasıyla. O yüzden bireyler ya evlenir ya da evlendirilir.

Bu çok önemli. Bir de ayrıca eski zamanda yalnız yaşamadan ileri gelen tehlikeler söz mevzusudur. Mesela size bir figür vereyim. Umumi harpten evvel tüm büyük ordularda yalnız yaşama söz mevzusuydu. Çünkü subayların terfi edene kadar zor bir hayatları olurdu. Nerede yaşar, nereye tayin olur, nasıl yaşar? Bunlar belli değildi. Dolayısıyla bunlar evlenmezler."

Kaynak: ABC

Editör: Selda Manduz