Polat Çiftinin avukatlarından açıklama! Polat Çiftinin avukatlarından açıklama!

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube’de, gözaltına alınan üç kişinin kamera bulunmayan odaya götürülüp polisler tarafından darp edildiği belirtildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, üç kişiye işkence yaptığı belirtilen altı polis hakkında dava açtı.

T24’ten Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre, Gezi eylemlerinin yıldönümü nedeniyle 1 Haziran 2022’de İstanbul’da düzenlenen eylemde gözaltına alınan üç kişinin, götürüldükleri Güvenlik Şube’de polisler tarafından işkenceye maruz bırakıldığı  belirtildi. Cumhuriyet Başsavcılığı'nı tarafından hazırlanan iddianameye göre gözaltına alınan üç kişiyi nezarethaneye götürmeden başka oda da darp eden altı polis hakkında dava açıldı.

İddianamede, polislerin kameraların olmadığı oda ve merdivende üç kişiyi dövdükleri, kafalarına dizleriyle bastıkları, fikir ve eylem birliği içinde darp ettikleri belirtildi.

İddianamede, kendilerini, “Devlet malına zarar verip bize küfrediyorlardı, firar edeceklerini düşündük” diye savunan polislerin sözlerinin doğru olmadığının koridorlardaki kameraların görüntüleri ve tanık ifadeleriyle anlaşıldığı belirtildi.

Polislerin bir kişiyi ters kelepçe ile yere yatırmaları da işkence eylemi sayıldı. Darp edildiği doktor raporuyla da saptanan mağdurlar, işkencenin polis amirinin odaya girmesiyle sonlandığını, amirin, “Bu işleri aşağıda yapın” dediğini söyledi.

İddianamede, müştekilerin bilirkişi raporundaki görüntülerden ve temin edilen fotoğraflardan kendilerine yönelik eylemde bulunan polis memurlarını teşhis ettikleri, bu polislerin kimliklerinin saptandığı belirtildi. Gözaltına alınanlar kamera bulunmayan alanda darp edildiği belirtildi.

Editör: Selda Manduz