Gazeteci Topaloğlu’nun gözaltı süresi ikinci kez uzatıldı Gazeteci Topaloğlu’nun gözaltı süresi ikinci kez uzatıldı

İYİ Parti kurucularından ve eski GİK Üyesi İsmet Koçak, cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde yaşananlara ilişkin anlatımlarda bulundu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in seçimden önce, "Devletten yüksek abiler geldi, 'Mansur Yavaş'ı ikna edin, aday yapın'" dediklerini söylediğini aktardı.

Koçak, "Tüm bunlardan, maalesef Türkiye'de siyasetin nasıl yapıldığını da anlamış oluyoruz" dedi.

'AKŞENER'İN MASADAN BU KADAR SERT KALKMASININ NEDENİ BU OLABİLİR'

TV5 yayınına konuk olan Koçak, İYİ Parti Akşener'in seçim öncesinde kendisiyle şu konuşmayı yaptığını anlattı:

"Genel Başkan Akşener, 'Devletten yüksek abiler geldi. İki tane yüksek abi geldi. Ekrem Bey devleti bilmez. Mansur Yavaş'ı ikna edin, Mansur'u aday yapın' dedi. Ben de (Akşener) kendilerine dedim ki, 'Her işi ben mi yapmalıyım? Siz gidin ikna edin, aday yapalım' dediğini söyledi. Ve Mansur Bey o süreçte aday olmaya niyetlendi, yumuşadı gibi. Akşener'in Altılı Masa'dan bu kadar sert kalkmasının bir nedeni de bu olabilir. Mansur'un aday olması için olabilir.

'O ZAMAN BIRAKALIM DEVLETTEKİ 'ABİLER' İDARE ETSİN'

(Program moderatörü Mustafa Yılmaz'ın 'İsim verdi mi?' sorusu üzerine) Devletten yüksek abiler. Devletten yüksek abiler kim olabilir? Biz sormadık, sorgulamadık. Şimdi bakın, bizim geldiğimiz gelenekte, biz devleti kutsarız. Geçmişte de kutsardık. Ben şimdi o düşüncede değilim. Kutsal olan, insanlardır, insan haklarıdır. Devletin şeffaf ve kurumsal olması gereklidir. Bugün Avrupa'da böyledir ve insanlar mutludur. Meral Hanım'ın bu tavrını biz eski refleksimizle, milliyetçi refleksimizle sorgulamadık. Ama, esasında biz iktidar olursak devlet biz olmuş oluyoruz. O zaman biz iktidar olmalıyız, adil ve şeffaf bir devlet ortaya koymalıyız. Madem ki devletten abiler, o zaman bırakalım, siyaset yapmanın bir manası yok, devletteki abiler idare etsinler. Mansur’u mu aday gösterecekler, Ekrem Bey'i mi aday gösterecekler kimi göstereceklerse göstersinler o zaman. Tüm bunlardan, maalesef Türkiye'de siyasetin nasıl yapıldığını da anlamış oluyoruz."

Editör: Selda Manduz