İzmir’de binlerce işçi ve emekçi 1 Mayıs’ı kutlamak için alanlara çıktı. Sabah saatlerinde ilçelerden başlayan kutlamalarda iş cinayetlerinin son bulması, vergide adalet ve insanca geçinebilecek bir ücret talep edildi.

İzmir'de 1 Mayıs mitingi için sendikalar, meslek örgütleri, siyasi partiler ve kitle örgütleri saat 10.30'dan itibaren dört ana noktada toplandı. DİSK Basmane'de, TÜRK-İŞ Alsancak Liman'ında, KESK Cumhuriyet Meydanı tarafında, TMMOB, TTB ve Baro Kıbrıs Şehitlerinde toplanırken, 11.00 gibi Gündoğdu meydanına yürüyüşler başladı. Kortejlerde sık sık Taksim yasağına ve saldırılara yönelik olarak, "Her yer Taksim, her yer direniş" sloganı atıldı.

Sendikaların büyük oranda Gündoğdu meydanına girmesinin ardından, 1 Mayıs marşı hep bir ağızdan söylendi.

TÜRK-İŞ ana pankartı ardında yer alan sendikalardan TES İŞ, “Vergi diliminde adalet istiyoruz. Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınsın”; TGS, “Habere özgürlük, haberciye insanca yaşam”; Birleşik Kamu İş, “sözleşmeli köleliğe, güvencesizleşme ve taşeronlaşmaya son”; TÜMTİS, “Savaşa değil halka bütçe”, “Katil ABD İsrail Filistin’den Defol”, “Asgari Ücret Güncellensin”; TEKSİF, “Baskılara ve işten çıkarmalara son”; Türk Sağlık İş ise, “Vergide Adalet, Taşeronlaşmaya Son” talep ve sloganlarıyla öne çıktılar. Diğer yandan, işten çıkarılan TEKGIDA-İŞ üyesi IFFCO Turkey işçileri, Basın-İş üyesi Pilenpak işçileri ve TİS’te anlaşma sağlanamayan AMCOR işçileri de sendikaları ile beraber mitinge katıldı.

261398

DİSK, "EMEK, ADALET, HÜRRİYET" PANKARTI İLE KATILDI

DİSK Ege Bölge Temsilciliği'nin "Yaşasın 1 Mayıs emek adalet hürriyet" pankartı arkasında Genel İş Şubeleri, Birleşik Metal-İş, Lastik-İş ve Emekli-Sen Şubeleri yer aldı. Genel-İş üyesi işçiler, insanca yaşam talebini dile getirdi. Birleşik Metal-İş Sendikası üyeleri iş cinayetlerinin son bulmasını istersen belediye işçileri ise gerçek kadro taleplerini dile getirdi. En önemli taleplerinin vergide adalet olduğunu dile getiren işçiler, kadın cinayetlerinin son bulması, eşit işe eşit ücret, şirketler arası ayrımların kaldırılmasını istedi. "Sadaka değil toplu sözleşme" , "çalışma saatleri düşürülsün" , "kadro hakkımız söke söke alırız" , "kadın cinayetleri politiktir, son bulsun" , "kıdem tazminatıma dokunma" , "örgütlenme ifade hak arama özgürlüğü için 1 mayıs alanındayız" DİSK kortejinde taşınan dövizler oldu. DİSK'in ardından alana giren Mülteciler Platformu mülteci işçilerin yaşadığı sorunların çözülmesine ve Filistin'de devam eden savaşa dikkat çekti. Emeklilerin de katıldığı yürüyüşte emekli aylıklarının aylığına dikkat çekilirken hükümete kırmızı kart gösterildi.

SİYASİ İKTİDAR PROTESTO EDİLDİ

KESK İzmir Şubeleri'nin kortejlerindeki emekçiler siyasi iktidarı protesto eden dövizleri taşıdılar.

İstanbul’da 1 Mayıs yürüyüşü sırasında yaşanan gözaltıları duyan kitle sloganlarla tepki gösterdi. Eğitim Sen İzmir Şubeleri'nde "Savaşa Değil Eğitime Bütçe" sloganı öne çıkarken, enflasyonist politikalara yönelik olarak "İnsanca Bir Yaşam İstiyoruz" ve "Vergide Adalet İstiyoruz" taleplerini yükselttiler.

Bir süredir özel sektörde örgütlenme çalışmasını hızlandıran "Taban maaş süresiz sözleşme eğitim işkolu hakkımız olanı alacağız" pankartıyla Özel Sektör Öğretmenleri alandaki yerini aldı. Sağlık emekçileri, "Taşeron Çalışma Yasaklansın", "Uzun çalışma saatleri Yasaklansın" ve "Gece çalışması çift mesai sayılsın" taleplerini dile getirdi.

261399 (1)

EMEP: FİLİSTİN HALKININ YANINDAYIZ

Emek Partisi Alsancak Gar Meydanından Türk-İş kortejinin ardından "Ekmek, adalet, barış ve özgürlük için mücadeleye" pankartı ile mitinge katılırken, "Günde 7 saat, haftada 35 saat, 2 gün izin talebi" de dövizleri yer aldı. Ayrıca taşınan pankart ve dövizlerle İsrail'in Filistin'e yönelik katliamı protesto edildi, Filistin halkının yanında oldukları dile getirildi.

İSİG Meclisi: Son 11 yılda 2 bin 500 genç işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti İSİG Meclisi: Son 11 yılda 2 bin 500 genç işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti

Emek Gençliği, "İş, barış, özgürlük için geleceği birlikte kazanmaya, mücadeleye" pankartıyla katıldı. Ayrıca "Yurt kapasiteleri arttırılsın", "Güvenli yaşam güvenli kampüs", "Çocuk işçiliği yasaklansın, MESEM'ler iptal edilsin" dövizleri taşıdı.

Emek Gençliği'nin kortejinin ardında DEÜ Kadın Çalışmaları topluluğu "Nitelikli eğitim", "Güvenli kampusler" taleplerini dile getirdiler

BEKEV'li kadınlar "İmam değil, 1 öğün ücretsiz yemek", "Eğitimde inanç ve cinsiyet ayrımına son", "Tarikatlar kapatılsın, tecavüzcüler tutuklansın" dövizleri taşıdı.

ALİAĞA

Aliağa’da yürüyüşü Petrol-İş Aliağa Şubesi önünden başladı. Binlerce işçinin katıldığı yürüyüşe TES-İş İzmir 2 No’lu Şube, Liman-İş İzmir Şubesi, Petrol-İş Aliağa Şubesi (PETKİM, Star, TÜPRAŞ, Airliquide, Ravago işçileri), Eğitim-İş, ADD Aliağa temsilciliği, CHP Aliağa İlçe Örgütü ve Emek Partisi Aliağa İlçe Örgütü katıldı.

Emek Partisi Aliağa İlçe Örgütü, “İş cinayetleri son bulsun, sorumlular yargılansın” pankartıyla 1 Mayıs'a katılan işçi aileleriyle birlikte yürüdü.

Demokrasi Meydanı'nda yapılan basın açıklamasında, "İşçiler, emekçiler için artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Kamu ve özel ayrımı yapılmadan, tüm ücret ve aylıklarda düzeltme yapılması şarttır. Derhal yoksulluğa itilen işçileri ve emeklileri koruyacak önlemler alınmalı, reel ücret düzeylerindeki kayıplar giderilmelidir" denildi.

ÇİĞLİ

Çiğli’de Genel-İş üyesi Çiğli emekçileri ve Emek Partisi ilçe örgütü belediye binası önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan Genel-İş İzmir 8 No’lu Şube Yöneticisi Barış Okur, “1 Mayıs’ın önemine vurgu yaparak, Taksim yasağını kınadıklarını söyledi. Ardından çekilen halaylar sonrası işçiler Gündoğdu Meydanı hareket etti.

BUCA

Buca Belediyesi önünde toplanan Genel-İş 5 Nol’u Şube, Eğitim Sen 5 No’lu Şube, Tüm Bel-Sen, BEKEV, EMEP, TİP, SOL Parti, DEM Parti slogan ve halaylarla 1 Mayıs’ı kutladı. Kutlamaya meclis üyeleri ile Buca Belediye Başkanı Görkem Duman'da katıldı. "Yaşasın 1 Mayıs Yaşasın Mücadelemiz", "İşte 1 Mayıs Alanlardayız" sloganları atıldı. İnsanca yaşam, insanca çalışma koşulları, zamlara ve hayat pahalılığına karşı mücadele çağrısının yapıldığı açıklamadan sonra merkezi kutlamaya geçildi.

BORNOVA

Bornova'da 1 Mayıs, Bornova Emek ve Demokrasi Platformu'nun çağrısıyla Cumhuriyet meydanında kutlandı.

Genel-İş 7 No'lu Şube, Emek Partisi İlçe Örgütü, Tüm Emekliler Sendikası Bornova Şubesi, Eğitim Sen 4 No'lu Şube, Bornova Kadın Dayanışma Derneği, Sol Parti İlçe Örgütü, Eğit-Der katıldı.  “Her yer Taksim, her yer 1 Mayıs”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “İşte 1 Mayıs Alanlardayız”, “Yaşasın İş, Ekmek Özgürlük mücadelemiz”, “Krizin yükü patronlara” sloganları atıldı.

Platform adına açıklamayı okuyan Genel-İş 7 No’lu Şube Başkanı Özgür Genç, “İnsan, emek ve doğa düşmanı bu düzene artık yeter demenin vakti çoktan geldi! Her şeye rağmen gelecek güzel günlere olan umudumuzu kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz. Çünkü tüm baskılara, olumsuz koşullara rağmen emeğin, emekçilerin sürdürdüğü mücadele üzerimize çöken karabulutları dağıtıyor. Yepyeni bir gün doğuyor. 31 Mart seçimlerine işçisinden kamu emekçisine, emeklisinden asgari ücretlisine, kadınından gencine bozuk düzenin çarkları ile ezilen milyonlar “Bizi yok sayamazsınız, biz buradayız!” dedi. Şimdi, mücadeleyi, dayanışmayı ve umudu büyütme zamanı! Emeğin sesini daha da yükseltme zamanı!” dedi.

KARŞIYAKA

Genel-İş, KESK, Emek partisi ve SOL Parti Karşıyaka çarşıdan iskeleye yürüyüş düzenledi. “Her yer taksim her yer direniş” sloganları atılan yürüyüşte 1 Mayıs yasaklamalarına tepki gösterildi.

NARLIDERE

Narlıdere’de 1 Mayıs Narlıdere Demokrasi Platformunun çağrısı ile Ahmet Priştina Demokrasi Meydanı’nda kutlandı. Kutlamaya DİSK/Emekli Sen, Eğitim Sen, Tüm Emekli Sen, KESK, CHP, EMEP, SOL Parti, DEM Parti, Narlıdere Belediye Başkanı Erman Uzun ve CHP’li meclis üyeleri katıldı.

“Sermayeye değil emekçiye bütçe”, “İnsanca bir yaşam istiyoruz”, “Yaşasın iş emek özgürlük”, “Yaşasın 1 Mayıs alanlardayız” sloganları eşliğinde Narlıdere itfaiye metro istasyonuna yürüyüş düzenlenerek merkez kutlamaya geçildi.

Kaynak: Evrensel

Editör: Selda Manduz