TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, yeni anayasa görüşmeleri kapsamında CHP'nin ardından bugün DEM Parti, Saadet Partisi ve İYİ Parti'yi ziyaret ediyor.

DEM PARTİ İLE GÖRÜŞTÜ

Numan Kurtulmuş bugün ilk olarak DEM Parti grubuyla görüştü. DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan’ın yanı sıra DEM Parti Grup Başkanvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Sezai Temelli görüşmede yer aldı.

Kurtulmuş görüşmenin ardından yaptığı açıklamada "Sürece ilişkin çerçeveyi kendileri ile paylaştık. Bu süreci açık şeffaf bir şekilde sürdürme talebimizi kendilerine ilettik. Değerli eş genel başkanları ve değerli grup başkanları arkadaşlarla müzakare ettikten sonra kamuoyuyla da paylaşacaktır. Temennimiz TBMM'de çok büyük çoğunlukla siyasi partilerin üzerinde uzlaşabileceği bir anayasa çalışmasının ortaya konulması ve bunun da Meclis'te kabul edilmesidir. Bugüne ilişkin detaylı açıklamayı üç partiyi ziyaret ettikten sonra gerçekleştireceğiz" dedi.

HATİMOĞULLARI: YOL TEMİZLİĞİNE İHTİYAÇ VAR

DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ise şu açıklamayı yaptı:

"DEM Parti olarak bir demokratik anayasa yapım sürecine Türkiye'nin ihtiyacı olduğu kanatindeyiz. Bu konu ile ilgili çeşitli açıklamalarımız olmuştur ve 12 Eylül Anayasasının uygulanmadığı bir dönemden geçerken yazık ki 12 Eylül Anayasasının değişmesi ve demokratik bir Türkiye'nin inşa edilmesi konusunda adımlar atılması ile ilgili görüşmelerimiz kamuoyunca bilinmektedir. Bu dönemde elbette bir yol temizliğine ihtiyaç var. Türkiye'de bir demokratik anayasa yapım sürecini inşa etmek için mevcut olan baskı sürecinin ortadan kalkması, antidemokratik uygulamaların ortadan kalkması, Anayasanın AİHM kararlarının uygulanması bizler açısından çok önemli. Sizlerin de huzurunda dün 1 Mayıs'ta yaşanan şiddet olaylarını burada olumsuz gördüğümüzü ve böylesi bir zeminde anayasa yapım sürecinin zorluklarının olabileceğinin altınız çizdik bugün. Bizim de en büyük temennimiz ciddi bir yol temizliği yapılması, demokratik zeminin oluşturulması, en geniş yelpazedeki bir toplumsal mutabakatla Türkiye'deki bütün farklılıkları, bütün farklı halkları ve inançları, eşit yurttaşlık hakkı temelinde, bütün haklarının anayasal güvence altına alındığı bir zeminde bir anayasa yapım sürecinin açıklaması elbette bizler açısından önemli. Türkiye'nin içinden geçtiği çok derin bir ekonomik kriz ve yoksulluk var. Elbette bu Anayasa tartışmalarının ülkenin en acil ve alarm veren bu sorunun üstünü örtmeyecek şekilde gelişmesi ve bu soruna parlamento zemininde hep birlikte bütün siyasi partiler olarak üzerimize düşen görev ve sorumluluğu yerine getirme konusunda değerli halklarımıza sorumluluğumuz vardır." diye konuştu.

SAAADET VE İYİ PARTİ'Yİ ZİYARET EDECEK

Kurtulmuş saat 13'te Saadet Partisi'ni, saat 14'te ise İYİ Parti'yi ziyaret edecek. Kurtulmuş’un MHP Grubu’nu ne zaman ziyaret edeceği henüz açıklanmadı.

DEM Parti, Türkiye'de yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğunu ancak tartışmaların iktidara "Yenikapı gibi can simidi olmasına" müsaade etmeyeceklerini belirtmişti.

İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu ise "Mevcut sistemin parlamenter demokrasi ile yer değiştirmesi özeleştirisi ile gelinirse meseleye başka bakarız. Tek adamlığı kökleştirecek bir revizyon arayışına izin vermeyiz" demişti.

Ahmet Türk: Mardin kayyımı kendi memleketinin belediyesine 15 milyon TL aktardı Ahmet Türk: Mardin kayyımı kendi memleketinin belediyesine 15 milyon TL aktardı

ÖZEL İLE GÖRÜŞMÜŞTÜ

Numan Kurtulmuş "yeni anayasa" turuna ilk olarak salı günü CHP grubuyla başlamıştı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile görüşen Kurtulmuş, anayasa içeriğiyle ilgili konuşmadıklarını, usul konuştuklarını ve görüşmenin verimli geçtiğini söylemiş, mayıs ayının sonuna kadar grubu bulunan siyasi partilerden usüle ilişkin fikirleri almak istediğini belirtmişti. Kurtulmuş, "Yaz döneminde bütün siyasi partiler görüşlerini, anayasa tekliflerini olgunlaştırır. Önümüzdeki sene Meclis açıldığında müzakere ortamı başlar." demişti. Özgür Özel ise "Biz 31 Mart seçimlerinden Türkiye'nin birinci partisi olarak çıkmış, sorumluluğun farkında olan bir partiyiz. Bugün Türkiye'nin çok farklı sorunları varken yeni anayasa toplumun ihtiyaçlarının neresindedir düşünmek lazım. Grubumuzla değerlendireceğiz" açıklaması yapmıştı.

Kaynak: Evrensel

Editör: Selda Manduz