Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), yılın son faiz kararını bugün açıkladı. Politika faizi yılı yüzde 42,5 seviyesinden kapattı.

Açıklamada, "Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarını en kısa zamanda tamamlamayı öngörmektedir" denilmekle birlikte, sıkılaşmanın gerekli görüldüğü sürece devam ettirileceği de ifade edildi. Bu doğrultuda, ocak ayında da 250 baz puanlık faiz artışına gidilebileceği beklentisi gündeme geldi.

Ekonomistler, bankanın bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 250 baz puan artırarak yüzde 42,50'ye çıkaracağı tahmininde bulunmuştu.

İçki ve sigaraya zam geldi, yeni fiyatlar netleşti İçki ve sigaraya zam geldi, yeni fiyatlar netleşti

FAİZ 250 BAZ PUAN ARTIRILDI

Merkez Bankası PPK toplantısı sonrası yapılan yazılı açıklama şöyle:

"Para Politikası Kurulu (Kurul) politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 40’tan yüzde 42,5 düzeyine yükseltilmesine karar vermiştir.

Kasım ayında sınırlı bir artış kaydeden manşet enflasyon son Enflasyon Raporu'nda sunulan görünümle uyumlu seyretmektedir. Yurt içi talebin mevcut seviyesi, hizmet fiyatlarındaki katılık ve jeopolitik riskler enflasyon baskılarını canlı tutmaktadır. Öte yandan, yakın döneme ilişkin göstergeler, parasal sıkılaştırmanın finansal koşullara yansımasıyla yurt içi talepteki dengelenmenin devam ettiğine işaret etmektedir. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarında sınırlı bir iyileşmenin başladığını da değerlendirmektedir. Dış finansman koşullarındaki belirgin iyileşme, rezervlerde süregelen artış, talepteki dengelenmenin cari işlemler hesabına desteği ve Türk lirası varlıklara yurt içi ve yurt dışı talebin güçlenerek artması, döviz kuru istikrarı ve para politikasının etkinliğine güçlü katkıda bulunmaktadır. Bu çerçevede, aylık enflasyonun ana eğilimindeki düşüş sürmektedir.

'PARASAL SIKILI DÜZEYİNE ÖNEMLİ ÖLÇÜLDE YAKLAŞILDI'

Kurul, dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığını değerlendirerek parasal sıkılaştırma hızını yavaşlatmıştır. Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarını en kısa zamanda tamamlamayı öngörmektedir. Fiyat istikrarının kalıcı tesisi için gerekli parasal sıkılığın ise gerektiği müddetçe sürdürüleceği değerlendirilmiştir.

Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmasının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmektedir. Kredi faizlerinin hedeflenen finansal sıkılık düzeyiyle uyumlu olduğu değerlendirilirken, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik düzenlemelerin, parasal sıkılaşma eşliğinde aktarım mekanizmasını güçlendirmeye ve bankacılık sisteminin fonlama kompozisyonunu iyileştirmeye devam edeceği öngörülmektedir. Kurul, faiz kararlarının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleme amacıyla, kullandığı sterilizasyon araçlarının çeşitliliğini artırarak miktarsal sıkılaştırmaya devam edecektir.

'ENFLASYON ANA EĞİLİMİ YAKINDAN TAKİP EDİLECEK'

Kurul, politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın birikimli ve gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirlemeye devam edecektir.

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir."

FAİZ SEÇİMİN YAPILDIĞI MAYISTA YÜZDE 8,5'Tİ

Milletvekili ve cumhurbaşkanı seçiminin yapıldığı mayıs ayında yüzde 8,5 olan politika faizi, seçim sonrası Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 'nas' diretmesinden vazgeçmesiyle büyük bir hızla yükseltilmeye başlandı. Merkez Bankası, 27 ay aradan sonra haziranda politika faizini 650 baz puan artırarak, yüzde 15'e çekmişti. Politika faizi yılı ise yüzde 42,5'ten kapattı.

Editör: Selda Manduz