31 Mart 2024 yerel seçimlerinde AKP ikinci parti konumuna gerilerken yeniden seçim olsa seçmen yönelimlerinin ne yönde değişim göstereceği merak konusu oldu. Metropoll araştırma şirketi bu konuda bir anket yaptı.

Metropoll Araştırma'nın Yönetim Kurulu Başkanı Özer Sencar, yerel seçimlerden sonra yapılan yeni araştırmanın sonuçlarını paylaştı.

Anket 17-24 Nisan tarihleri arasında 28 ilde toplam 2 bin 235 kişiyle gerçekleştirildi.

Sencar'ın sosyal medya hesabından paylaşıma göre, son araştırmada seçmenlere "Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusu yöneltildi.

Yalnızca AKP seçmenine dair istatistiklerin yer aldığı grafikte, AKP seçmeninin %59’u AKP yeniden AKP derken, yüzde 20'lik dilim kararsız olduğunu belirtiyor.

MHP'den CHP'ye Sinan Ateş cinayeti tepkisi: Partimizle alakası bulunmayan bir menfur cinayet MHP'den CHP'ye Sinan Ateş cinayeti tepkisi: Partimizle alakası bulunmayan bir menfur cinayet

CHP'ye oy veririm diyen AKP'lilerin oranı ise yüzde 5,5'te kalıyor.

Gnjv3Xkxwam Ky3

'BUNCA SIKINTIYA RAĞMEN AKP'LİLERİN YÜZDE 59'U AKP DİYOR'

Sencar, araştırmadan ilgili grafiği şu notla paylaştı:

"Nisan 2024 araştırmasına göre 14 Mayıs 2023’te AKP’ye oy verenlerin sadece %5.5’i bu pazar seçim olsa CHP’ye oy veririm demiş. Bunca sıkıntıya rağmen AKP’lilerin %59’u AKP diyor, %27’si de gri alanda beklemede."

Editör: Selda Manduz