Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e başlattığı saldırıların ardından İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik bombardımanı devam ediyor.

ABD kanalı FoxTV'ye bir demeç veren İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu Hamas'la olası bir ateşkesi bir kez daha reddetti.

Netanyahu, "Hamas ile ateşkes teslim olmak demek, teröre teslim olmak demek, İran'ın teröre teslim olmak demek, İran'ın terör saldırılarının karşılanması demek, yani İsraillilerin rehineler teslim edilmekten ateşkes edilmemesi anlamına geliyor" ifadesini kullandı.

Hamas'ın kontrolündeki Gazze Sağlık Bakanlığı'na göre 7 Ekim'de Hamas'ın saldırılarından sonra başlayan İsrail saldırılarında 11 kişi hayatını kaybetti.

İSRAİL'İN OPERASYONUNA GÜNDE 4 SAAT ARA

İsrail'in Filistinlilerin kaçmasına izin verecek şekilde ara vermeleri tepkileriyle desteklerini belirten ABD Başkanı Joe Biden da ateşkes için "hiçbir olasılık" olmadığını söyledi.

ABD, İsrail'in Perşembe günü yükselişe geçerek Gazze'nin bölgedeki operasyonlarına günde 4 saat ara vermeyi kabul ettiğini açıklamıştı. Beyaz Saray görüşmesinde İsrail'in perşembe gününden itibaren dört saat ara vereceği belirtildi.

İsrail ordu yetkilisi Richard Hecht tarafından yapılan açıklamada, ateşkes yapılmadığında ısrar edilirken, insani yardımlar için "dört saatlik bir pencere" sağlandığı belirtildi.

Askeri taarruz ile ilgili bir takvimlerin hazırlandığını kaydeden İsrail Başbakanı "Ne kadar sürerse sürsün bunu yapın" dedi.

Biden'dan siyasette tansiyonun düşürülmesi çağrısı Biden'dan siyasette tansiyonun düşürülmesi çağrısı

Netanyahu İsrail partisine "olağanüstü iyi" performans gösterdiğini söyledi.

NETANYAHU: İSRAİL GAZZE'DE KALMAYACAK

Netanyahu İsrail'in planının uzun vadede Gazze'de kalmak olmadığını savundu.

"Gazze'yi yönetmeye çalışmıyoruz. İşgal etmeye çalışmıyoruz, biz oraya ve kendimize daha iyi bir gelecek sağlamak için çalışıyoruz" diyen Netanyahu, İsrail'in kimseyi yersiz bırakmaya çalışmadığını öne sürdü.

Gazze'nin geleceği ile ilgili sorulara istinaden Netanyahu yoksullaştırılmış ve abluka altındaki bölge "askerden, radikalizmden arındırılmalı ve yeniden inşa edilmeli" ifadelerini kullandı.

İsrail Başbakanı "Orada sivil bir hükümet bulmalıyız" dedi ancak böyle bir hükümeti kimin kuracağı konusunda detay vermedi.

Netanyahu İsrail birliklerinin Gazze'ye girmeye ve "Katilleri öldürmeye" hazır olmaya devam etmek zorunda olduğunu kaydederek, "Bu, Hamas gibi bir yapılanmayı tekrar ortaya çıkmasını engelleyecektir" dedi.

Hamas’ın saldırıları öncesi İsrail ve Suudi Arabistan arasında başlayan ilişkilerde normalleşme sürecine dair de değerlendirmelerde bulunan Netanyahu, Hamas ile yaşananların bu diplomatik ivmelenmeyi baltalamayacağını söyledi. Netanyahu koşulların İsrail Hamas’ı yok ettikten sonra "olgunlaşacağını" aktardı.

HAMAS: İSRAİL HASTANELERİ VURUYOR

Öte yandan İsrail'in bombardımanı devam ediyor. Radikal İslamcı Hamas tarafından kontrol edilen Gazze'de yetkililer İsrail'in Cuma günü hastane yakınlarına en az üç hava saldırısı düzenlediğini açıkladı.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı yetkilisi Esref El Kidra yaptığı açıklamada İsrail'in birçok hastaneye aynı anda saldırı düzenlediğini, Gazze'nin en büyük hastanesi olan El-Şifa Hastanesi’nin de hedef alındığını aktardı. İsrail tarafından henüz bir açıklama yapılmadı.

Gazzeli yetkililer El-Şifa hastanesine tahminen 60 bin kişinin sığındığını belirtirken, Rantisi çocuk hastanesi ve Endonezya hastanesinin de gece boyunca ateş altında kaldığını söyledi. Bombardımanda yaralılar olduğu can kaybı bulunmadığı belirtildi. Endonezyalı yetkililer hastanenin hedef alınmasını kınadı.

Kaynak: Dw Türkçe

Editör: Selda Manduz