Alibeyköy Mahallesi Beste Sokak'taki özel bir lisede önceki gün meydana gelen olayda, okul müdürü İbrahim Oktugan'a (74) silahla ateş ederek öldürdüğü iddia edilen Suça Sürüklenen Çocuk (SÇÇ) Y.K., bugün emniyet işlemlerinin ardından İstanbul Adliyesine sevk edildi.

Cumhuriyet’ten Fahrettin Öztürk’ün haberine göre, savcılıktaki ifadesi alınan Y.K., 'kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak kasten öldürme' suçundan tutuklanması talebiyle Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. Hakimliğe çıkarılan SSÇ Y.K., tutuklandı.

"OLAYDAN SONRA BÖREK ALIP EVE GİTTİM"

SSÇ Y.K., savcılık ifadesinde okul müdürü Oktugan ile geçmişe dayalı husumetlerinin bulunduğunu, olay günü evden çıkarken annesine börek almaya gideceğini söylediğini, amacının İbrahim Oktugan'ı öldürmek değil dövmek olduğunu, odasına girdiğinde Oktugan'ı bacağından vurmak istediğini, Oktugan'ın silahı almak için hamle yaptığını, o sırada koluna ateş etitğini, iki kez de karnıda sıktığını söyledi. Olaydan sonra börek alarak eve gittiğini anlatan Y.K., sonrasında ise tabanca ve telefonunu Alibeyköy Barajı'na attığını ve pişman olduğunu söyledi.

ANNESİ IRAK'TA ÖĞRETMENMİŞ

Oğlu, tutuklanma talebiyle hakimliğe sevk edilkten sonra Cumhuriyet'e konuşan anne N.K., eşinin Türkmen olduğunu, 17 yıl önce Türkiye'ye geldiklerini, burada kozmetik ve emlak işi yaptıklarını, kendisinin Türk vatandaşı olduğunu, Irak'ta yaşadıklarında kendisinin de öğretmen olduğunu, oğlunun olaydan 3 ay önce trafik kazası geçirdiğini, kazadan sonra travma geçirdiğini, evden çıkmadığını ve psikolojik sorunlar yaşamaya başladığını anlattı. N.K., oğlunun arkadaşları tarafından kullanıldığını öne sürerek, oğlunun böyşe bir şeyi yapacak biri olmadığını, eğitim için Amerika'ya gitmek istediğini ve bunun için dil kursuna yazıldığını söyledi.

Ahmet Türk: Mardin kayyımı kendi memleketinin belediyesine 15 milyon TL aktardı Ahmet Türk: Mardin kayyımı kendi memleketinin belediyesine 15 milyon TL aktardı

"ÇEVRESİNDEKİLERİN YÖNLENDİRMESİ"

Ailenin avukatı Duygu Gökçe ise Cumhuriyet'e yaptığı açıklamada, "Yaşanan olayın nedeni müdür beyin müvekkilime ve annesine Arapça konuşuyorlar diye ağır küfürler etmesidir. Müvekkilim yaşanan olaydan dolayı çok pişman. Zaten Şubat ayında geçirdiği bir trafik kazasından dolayı ağır psikolojik tedavi görüyordu. Bu nedenle manipülasyona da çok açık. Çevresindekilerin yönlendirmesiyle böyle bir olaya kalkıştı. Kendisine ve annesine karşı edilmiş bir takım hakaretler karşısında zaten psikolojik rahatsızlığın  da vermiş olduğu sağlıklı düşünememe sonucunda işlemiştir" ifadelerini kullandı.

Editör: Selda Manduz