Urfa’da hakları için direnen Özak Tekstil işçileriyle birlikte jandarmanın tazyikli suyla müdahale ettiği EMEP Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, yaşananları Meclis gündemine taşıdı.

Müdahale sırasında gazlanan ve çamurlanan paltosunu gösteren Karaca “Özak işçilerine reva gördüğünüz barbarlığı gösteriyor bu palto” dedi. Karaca, halk düşmanı bütçeye hayatları ipotek altına alınan milyonlarca emekçiye seslenerek, bütçeye karşı örgütlü tepki göstermesi gerektiğini belirtti.

Emek Partisi (EMEP) Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca 2024 bütçesine ilişkin Meclis Genel Kurulu’nda konuşma yaptı.

“Cumhur ittifakının hiç de gizli olmayan ikiyüzlülüğü, patron seviciliği, sermaye bekçiliği, halk düşmanlığı bu bütçede bir kere daha zuhur etti” diyen Karaca şunları söyledi:

'JOPLA, TAZYİKLİ SUYLA BASTIRILSIN DİYE YAPILAN BİR BÜTÇE'

“Şu sıralarda oturanlar da gayet iyi biliyor ki bu, bir avuç sermayedarın bütçesidir… Seçim ekonomisi kasayı boşalttı. Bütçe açığı arşa vardı. İç ve dış borç büyüyor. Bu açıkları kapatmak için halkın son hak kırıntılarını da tümüyle ortadan kaldıran bir bütçeyi konuşuyoruz burada. Yoksul eti yiyip kan içiyorsunuz… Bu sofrada “vergi indirimi, muafiyeti, kaynak aktarımı, garanti ödemeleri” ile semirttiğiniz patronlarla birlikte oturuyorsunuz, doymuyorsunuz. Burada; küçük bir azınlık zenginliğini katlarken, yoksul halk cehennemi bu dünyada yaşasın, tevekkül etsin, sesini çıkarmasın, çıkarırsa da gazla, jopla, tazyikli suyla bastırılsın diye yapılan bir bütçeden bahsediyoruz.”

Urfa’da direnen Özak Tekstil işçilerinin mücadelesine değinen Karaca, “Bu bütçe; sırtını iktidarınıza yaslayıp işçilerin kanına girenlerin, emekçiler hiçbir hakları olmadan köle gibi çalıştırılabilsin diye valiyle, jandarmayla, müftüyle, belediyeyle, sarı sendikacılarla kalkan olduğunuz Özak patronunun, Özakgillerin bütçesidir…” dedi.

Özak işçilerinin 27 gündün insanca yaşamak için direndiğine vurgu yapan Karaca, “Özak işçilerine reva gördüğünüz barbarlığı gösteriyor bu palto. İşçiler ekmeğinin, anayasal sendika değiştirme hakkının peşindeyken, onlara destek olan milletvekillerinin yerlerde sürüklenmesinin nişanesi olarak, size utanç vesikası olarak getirdim. “Haklar, özgürlükler, demokrasi” diye nutuk atacağınız konuşmalarda sırtınıza geçirirsiniz artık. Üstünde Meclis bahçesinde tüttürdüğünüz mangalın kokusu yok AKP vekilleri, valilik emriyle sıktırdığınız biber gazı kokusu var. Siz bilmezsiniz…” diye konuştu.

'BARBARLAŞTIRMA BÜTÇESİ'

“Ha bire “Hepimiz aynı gemideyiz” yalanı söylüyorsunuz” diyen Karaca konuşmasına şöyle devam etti:

“Ama eli halkın cebinden, devletin kasasından hiç çıkmayan patronların karşısında el pençe divan duruyorsunuz. Bakın buraya, o ellerin karşısında “ne pahasına olursa olsun dönecek” denilen çarklara kurban edilmiş işçi elleri var. Sizin barbar sömürü düzeniniz var. Bu bütçe, çolak işçilerin sayısını, işçi katliamlarını arttırma bütçesidir. Halkı derin yoksulluğa iten sermaye politikalarını daha da barbarlaştırma bütçesidir”

Elazığ’da elektrik akımına kapılan 'çocuk işçi' öldü Elazığ’da elektrik akımına kapılan 'çocuk işçi' öldü

Kaynak: Evrensel

Editör: Selda Manduz