CHP Genel Başkanı Özgür Özel, dördüncü kez aday gösterilmeyince istifa eden Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin “CHP kurultayında eski başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyenlerin tasfiye edildiği ve partide Kürtlere ve Alevilere kıyım yapıldığı” iddiasıyla ilgili konuştu.

Özel, “Ne Alevi'nin ne Kürt’ün tasfiye olduğu yok. Kendisi 'Ben aday gösterilmedim' deyip bunun üzerinden değerlendirme yapmış. Birkaç gün sonra o değerlendirmelerden pişmanlık duyacağını düşünüyorum. Üzüntüsüne veriyoruz” dedi.

CHP lideri Özel, Sözcü yazarı İsmail Saymaz’a konuştu.

Özel, İlgezdi’nin iddiasına şöyle yanıt verdi:

'ÇOK SAYIDA ALEVİ ADAY GÖSTERDİK'

“Battal Başkan, uzun süredir yaptığı göreve aday gösterilmemesinin verdiği üzüntüyle - ki bunu anlıyorum - meseleyi nesnel ve tarafsız değil, öznel bir yerden değerlendirmiş. 900 aday açıkladık. Çok sayıda Alevi aday gösterdik. Alevi adaylara bakması lazım. Hangi Kürt’ün tasfiye edildiğini görmüş? Böyle bir şey yok. Aksine kaygı ve endişeye sebebiyet vermeyecek listeler var. Ne Alevi'nin ne Kürt’ün tasfiye olduğu yok. Kendisi “Ben aday gösterilmedim” deyip bunun üzerinden değerlendirme yapmış. Birkaç gün sonra o değerlendirmelerden pişmanlık duyacağını düşünüyorum. Üzüntüsüne veriyoruz. Sonuçta değişim olması lazım.”

'KEMAL BEY’İ EN ÇOK DESTEKLEYEN İKİ ARKADAŞIMIZI BURSA VE BALIKESİR’DE ADAY GÖSTERDİK; BİR TASFİYE SÖZ KONUSU DEĞİL'

Özel, Kılıçdaroğlu yanlılarının tasfiyesiyle ilgili iddiaya yanıt olarak da şunları söyledi:

Saldırıya uğrayan CHP'li Şerafettin Bahadır'ın hayati tehlikesi sürüyor: 5 gün uyutulacak Saldırıya uğrayan CHP'li Şerafettin Bahadır'ın hayati tehlikesi sürüyor: 5 gün uyutulacak

“Kemal Bey’i en çok destekleyen iki arkadaşımızı Bursa ve Balıkesir’de aday gösterdik. Nereye koyacağız o zaman bu isimleri? İstanbul’da Kemal Bey’i destekleyen Bora Balcıoğlu, ankette önde çıktığı için aday gösterildi. Gülizar Emecan, Bahçelievler’in adayı, kongrede karşımızdaydı. Battal Bey’in aday gösterilmediği gün aday gösterilen 10 kişiden dördü kurultayda karşımızdaki isimdi. Bir tasfiye söz konusu değil. Bu iddiaları, yayınlanan aday listeleri yalanlıyor.

Hatta bana şöyle eleştiriler geliyor:

‘Siyaset bu kadar objektifliği kaldırmaz. Kendine yakın isimleri koymalıydın bazı yerlere. Kılıçdaroğlu’na yakın ve kongrede yanında durmayanları görevlendiriyorsun’ diyorlar. Böyle eleştiriler alıyorum. Battal Başkan da tam tersini iddia ediyor.”

Editör: Selda Manduz