Özgür Özel, 1974 yılında Manisa'da doğdu. 1997 yılında Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden mezun oldu.

2011'den beri TBMM'de Manisa milletvekilliği görevini sürdürmektedir. Cumhuriyet Halk Partisi'nin 24 Haziran 2015 tarihinden 3 Haziran 2023 tarihine kadar grup başkanvekilliği görevini sürdürdü. 3 Haziran 2023 tarihinde parti grubu tarafından Cumhuriyet Halk Partisi TBMM grup başkanı olarak seçildi.

MESLEKİ KARİYERİ

1999 yılında serbest eczacılığa başladı. Manisa Eczacı Odası'nda 2001-2007 yılları arasında bir dönem genel sekreterlik ve iki dönem oda başkanlığı görevlerinde bulundu.

Bu dönemde Manisa Akademik Odalar Birliği'nde dönem sözcülüğü ve başkanlığı görevlerini üstlendi. Ayrıca, Uluslararası Eczacılık Federasyonu, Avrupa Birliği Eczacılık Grubu ve Avrupa Eczacılık Forumu gibi uluslararası örgütlere üyeliği bulunmaktadır.

2007-2011 yılları arasında Türk Eczacıları Birliği'nde bir dönem saymanlık, iki dönem genel sekreterlik görevlerini yürüttü. Aynı dönemde Manisa'yı temsilen TBMM'ye milletvekili seçildi. TBMM'de görev yaptığı dönemlerde Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, CHP Cezaevleri İzleme ve İnceleme Komisyonu, CHP Üniversitelerin ve Öğrencilerin Sorunlarını Araştırma Komisyonu ve TBMM Soma Maden Araştırma Komisyonu üyeliği gibi önemli görevler üstlendi.

25., 26. ve 27. dönemlerde Cumhuriyet Halk Partisi grup başkanvekili olarak CHP'nin TBMM'deki çalışmalarını yönlendirdi.

ÖZGÜR ÖZEL'İN TBMM'DEKİ ÇALIŞMALARI

Eski AKP’li vekilden çağrı: Cemaatimize operasyon yapın Eski AKP’li vekilden çağrı: Cemaatimize operasyon yapın

TBMM'de görev yaptığı dönemlerde Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, CHP Cezaevleri İzleme ve İnceleme Komisyonu, CHP Üniversitelerin ve Öğrencilerin Sorunlarını Araştırma Komisyonu ve TBMM Soma Maden Araştırma Komisyonu üyeliği gibi önemli görevler üstlendi.

2015-2023 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi grup başkanvekili olarak CHP'nin TBMM'deki çalışmalarını yönlendirdi. Şu anda CHP TBMM grup başkanı olarak görev yapmaktadır.

ÖZGÜR ÖZEL'İN GENEL BAŞKANLIK ADAYLIĞI

Özgür Özel, 2023 yılında yapılacak 38. Cumhuriyet Halk Partisi Olağan Kurultayı'nda genel başkanlık için aday oldu. Adaylık açıklamasında, "CHP'yi iktidara taşıyacak tek isim benim" dedi. Özel, kurultay sürecinde yaptığı konuşmalarda CHP'nin iktidara gelmesi için değişime ihtiyaç olduğunu vurguladı.

KURULTAY SÜRECİ

CHP 37. Olağan Kurultay'ında genel başkanlığa aday olan Özgür Özel, "CHP'yi iktidara taşıyacak tek isim benim" dedi. Özel, kurultay sürecinde yaptığı konuşmalarda CHP'nin iktidara gelmesi için değişime ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Özgür Özel'in adaylığı, CHP'nin iktidara gelmesi için yeni bir umut yarattı. Özel'in kurultaydaki performansı, partinin geleceği açısından belirleyici olacak.

Editör: Selda Manduz