Roboski İçin Adalet Girişimi, Roboski Katliamı’nın 143’üncü ayı nedeniyle İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube binası önünde açıklama yaptı.

Açıklamada, “Roboski bir daha asla” pankartı açılırken, açıklamayı İHD Ankara Şubesi Eş Başkanı Aslı Saraç yaptı.

"12 YILDIR ADALETİN PEŞİNDEYİZ"

Roboski’de 19’u çocuk 34 sivil insanın katledilmesinin üzerinden 12 yıl geçtiğini hatırlatan Aslı Saraç, "Adalet, hukuk, insanlık yok, cezasızlık açık, sorumlular karşımızda. Geçen 4353 günde meclis, yargı, AYM ve AİHM el ele katliamı örttüler" dedi.

Roboski Katliamının akıl almaz bir vahşet tablosu olduğunu söyleyen Saraç, tek geçim kaynakları sınır ticareti olan 34 insanın katledildiğini söyledi.

12 yılda sağlanmayan adaletin peşinde olacaklarını söyleyen Saraç, sorumluların yargılanmaması halinde katliamların devam edeceğini aktardı.

DEM Parti'den 'Suruç Katliamı' için araştırma önergesi DEM Parti'den 'Suruç Katliamı' için araştırma önergesi

Saraç, son olarak şunları söyledi:

“Biz, adalet arayışının, bir arada ve barış içerisinde yaşamanın tarafıyız. Devlet ve iktidar şiddetine karşı, Roboski ve tüm katliamlar için bir araya gelerek adaleti sağlayacağımız güne kadar, yataklarımızda rahat uyumayacağız, uyutmayacağız da. ‘İnsan olarak ne yapabilirim?’ sorusunu soran herkese her ayın 28. günü Roboski Katliamı’nı hatırlatmaya, haykırmaya, ‘gelin sesimizi birlikte yükseltelim’ demeye devam edeceğiz."

Açıklamada 28 Kasım 2015'te katledilen Tahir Elçi de anıldı.

Editör: Selda Manduz