Saadet Partisi, 30 Haziran 2024 tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan 3. Olağanüstü Büyük Kongre'nin iptal edildiğini duyurdu.

Partinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

29 işçinin öldüğü gece kulübü yangını faciası: Dava başladı 29 işçinin öldüğü gece kulübü yangını faciası: Dava başladı

"Saadet Partisi olarak 30 Haziran 2024 tarihinde gerçekleştirecek olduğumuz 3. Olağanüstü Büyük Kongremizin görülen lüzum üzerine olağan kongre tarihinde yapılması uygun görülmüştür. Olağan kongremiz için tarih ilerleyen süreçte kamuoyu ile paylaşılacaktır."

NE OLMUŞTU?

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun genel başkanlığı bırakma kararı almasının ardından sürecin bir an önce tamamlanması planlamış, kasım ayında yapılması planlanan olağan kongre öne çekilmişti. Ancak genel merkez yönetiminin aday gösterdiği Kayseri Milletvekili Mahmut Arıkan'ın karşısına partide etkin isimlerden Sözcü Birol Aydın'ın da aday olacağını açıklaması gerilime neden oldu. İstişarelerin devam etmesi için kurultayın olağan takviminde yapılması kararı alındı.

Saadet Partisi son kongresi 30 Ekim 2022 tarihinde yapıldı. Siyasi partiler 2 yıl sonra yeni kongre yapmak zorunda, bu süreyi bir yıl uzatma hakkına sahip. Bu durumda olağan kongrenin Ekim 2024 ila Ekim 2025 arasında yapılması gerekiyor.

Editör: Selda Manduz