Aralarında futbol dünyasının ünlü isimlerinin de olduğu kişileri dolandırdığı iddia edilen Denizbank eski müdürü Seçil Erzan’ın merkezinde olduğu ‘yüksek kârlı gizli fon' dolandırıcılığı davasının dördüncü duruşması görülüyor. Bugünkü duruşmada, ilk kez Denizbank yöneticileri tanık olarak dinleniyor

Artı Gerçek’ten Ezgi Yıldız’ın haberine göre, İstanbul Adliyesi, 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek davanın başlaması için Seçil Erzan'ın duruşma salonuna getirilmesi beklendi. Erzan getirilirken bulunduğu aracın ön camının patladığı ve bu sebepten duruşmanın gecikmeli başlayacağı bildirildi.

Seçil Erzan'ın mahkeme salonuna getirilmesiyle, duruşma yaklaşık iki buçuk saat gecikmeyle başladı.

'AY AY ANLATABİLİRİM'

Mahkeme başkanı Erzan’a birleşen dosyalar kapsamında hazırlanan iddianame tebliğ edilmediğinden savunma yapıp yapmayacağını sordu. Ezan, “Kasım 2021 ve 2023 Nisan’a kadar olan zamanlarda ay ay kime ne alındı ne verildi bunları anlatabilirim. Orada yer alan açığın neyden kaynaklandığını ortaya çıkıyor zaten” dedi.

Mahkeme başkanı Erzan’a bu söylediklerini yazılı hale getirerek tekrar mahkemeye iletmesini talep etti.

‘ERZAN AÇIKLAMAYA TARLA BEDELİ YAZMAMI İSTEDİ’

Mahkeme müştekileri dinlemeye başladı. İlk müşteki söz aldı. Erzan’ın kendisini bir mevduat için bir sisteme davet ettiğini ifade etti ve yaşadıklarını anlattı. Mahkeme heyeti ve müşteki arasında geçen konuşma şöyle:

Müşteki: 125 bin dolar bir gönderim yaptım sanık Nazlacan’a. Çünkü Seçil hanım bunun kendisine yollanması halinde yasal sorun olacağını söylemişti bana. Benim hikayem de bu.

Mahkeme Başkanı: Peki size bunun bir fon olduğunu söylenirken başka bir isim verildi mi? Şu kişilerle fonu yönetiyoruz diye?

Müşteki bu soruya “hayır” yanıtı verdi.

Savcı: Size belli bir faiz vaat edildi mi? Gönderirken ne yazdınız açıklamaya?

Müşteki: Hayır net bir faiz belirtilmedi. Seçil bana parayı yoklarken açıklamaya ‘tarla bedeli’ yaz demişti. Ben de öyle yaptım.

Mahkeme başkanı tanık sıfatıyla banka görevlilerini dinlemeye başladı.

'FATİH TERİM, ‘SEÇİL BENİM KIZIM GİBİDİR’ DEDİ'

İlk dinlenen tanık Denizbank Avrupa 1’inci Bölge Müdürü Sermin Tekin oldu. Mahkeme başkanı ve Tekin arasında geçen diyalog şu şekilde:

Sermin Tekin: İnci Çeliker’in ilk olarak bize gelişiyle haberimiz oldu olaylardan. Seçil’in onlardan para aldığını fakat geri vermediğini söyledi. 7 Nisan günü Cumartesi sabahı Fatih Terim ve beraberinde birkaç futbolcunun geleceği söylendi. Arda Turan ve Emre Belözoğlu geldi. Onlar da Seçil’e para verdiklerini fakat bir kısmını alıp bir kısmı alıp bir kısmını alamadıklarını söyledi. Arda Turan’ın Seçil’i Fatih Terim’e sorduklarını Terim’in ‘Seçil benim kızım gibidir’ dediğini söyledi.

‘SEÇİL’İN FARKLI NUMARALARININ OLDUĞUNU ARDA TURAN’DAN ÖĞRENDİM’

Sermin Tekin: Seçil’in farklı numaralarının olduğunu Arda Turan’dan öğrendik. Sonra Seçil beni aradı. Çok korktuğunu ve utandığını söyledi. Her şeyi anlatmak istiyorum ve mümkünse görüşelim dedi. Ben de gelebilirsin dedi. O da ben gelemem dedi siz gelebilirsiniz dedi. Konum Çorlu’daydı. Kapıya gittim. Seçil perişan bir halde çıktı. İçeriye girdim. Ardından da Seçil çok zor zamanlar geçirdiğini tehdit edildiğini bir takım futbolcuların onu rahatsız ettiğini söyledi. Üç saat boyunca oradaydım

Mahkeme Başkanı: Üç saat boyunca ne konuştunuz? Anlattı mı ne yaptığını?

‘KAYITLARDA BİR ŞEY YOKTU’

Sermin Tekin: Seçil, bir hisse senedinden zarar ettiğini söyledi. Bir hayal sattığını ve herkesin bunu almak için ısrar ettiğini söyledi. Ben her şeyi anlatmak istiyorum. Bankaya gelip anlatacağım dedi. Hatta İnsan Kaynakları Başkanı Tanju bey de olsun istedi. Arda’nın bana ilettiği ‘Abla Çorlu’ diye kayıtlı olan numarasından yazdı. Yarın görüşeceğini söyledi. 9 Nisan sabahı Hüseyin Eligül ile geldi. Kayıtlara baktığımızda bir şey yoktu. Ne anlatmak isterse anlat dedik. Göktürk’teki evine gittik. Orada belli kayıtlarının olduğunu ve onlara bakınca bir şeylerin daha net olacağını söyledi. Saatlerce aradığı şeyi bulamadı. Çorlu’dan Nilgün hanım geldi. Yatak çarşaflarının arasındaydı ajanda ve o buldu onu. 9 Nisan’da ifadesini imzaladı Seçil. Ama bir türlü kendini toparlayamadı. Çorlu’ya döndü. 10 Nisan Pazartesi günü geldi tekrar. Ajandaya yazdıklarını bilgisayar ortamına müfettiş yardımcıları geçirdi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına, duruşmanın tanıkların dinlenmesine devam edecek şekilde 29 Mayıs Çarşamba gününe ertelenmesine karar verdi.

NE OLMUŞTU?

Futbol camiasının ünlü isimleri Arda Turan, Emre Belözoğlu, Fernando Muslera, Selçuk İnan, Fatih Terim’in kızı Buse Terim ve eşi Volkan Bahçekapılı, tercüman Musa Mert Çetin, Semih Kaya, Emre Çolak ve kardeşinin de aralarında olduğu toplam 21 kişi tarafından şikâyet edilen Seçil Erzan’la birlikte 7 kişi tutuklanmıştı.

Hakkında hazırlanan iddianamede Erzan, ‘özel belgede sahtecilik’, ‘tacir veya şirket yöneticisi olan ya da şirket adına hareket eden kişilerin ticari faaliyetleri sırasında dolandırıcılık’ suçlarıyla itham edilmişti.

Davanın ilk duruşması İstanbul 41’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 20 Kasım 2023’te görüldü. Seçil Erzan ve beraberindeki altı kişi daha savunma yaptı. Erzan tarafından dolandırıldığı söyleyen aralarında futbol dünyasından ünlü isimlerin de bulunduğu 11 kişi dosyada müşteki sıfatıyla ifade verdi.

Ayşe Ateş'ten 'MHP' açıklaması: Yargılananların hepsi MHP mensubu, davaya gelip korumaya devam etsinler Ayşe Ateş'ten 'MHP' açıklaması: Yargılananların hepsi MHP mensubu, davaya gelip korumaya devam etsinler

Mahkeme, ilk duruşmada tutuklu bulunan iki isme yurtdışına çıkış yasağı getirilerek tahliye kararı verirken Seçil Erzan ve Ali Yörük’ün tutukluluğuna devam kararı verdi. Erzan hakkında hazırlanan iddianamede, 252 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

Diğer sanıklar Ali Yörük, Kerem Can, Hüseyin Eligül, Nazlı Can, Atilla Yörük ve Asiye Öztürk'ün ise aynı suçlardan 3 yıl ile 85 yıl arasında değişen oranlarda hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

Editör: Selda Manduz