Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın babası Tahir Demirtaş bu sabah vefat etti.

Tahir Demirtaş'ın cenazesi Yeniköy Mezarlığına getirildi. Demirtaş'ın ailesi ve yakınları, avukatı Mahsuni Karaman, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Ercan Yılmaz, CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ve Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, DEM Parti milletvekilleri Adalet Kaya, Sevilay Çelenk, Saliha Aydeniz, DEM Parti İl Örgütü, Barış Anneleri, DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Sultan Yaray, Diyarbakır Barosu avukatları da mezarlığa geldi.

SELAHATTİN DEMİRTAŞ CENAZEYE KATILMADI

Avukat Mahsuni Karaman, Selahattin Demirtaş'ın cenazeye katılmama kararı aldığını açıkladı.

demırtas-10

'DEMİRTAŞ, SİYASİ REHİNELİK DURUMUNU PROTESTO ETMEK İÇİN İZİN ALMADI'

Artı Gerçek'ten Şirin Bayık’a konuşan avukat Mahsuni Karaman, "Selahattin Demirtaş içinde bulunduğu siyasi rehinelik durumunu protesto etmek için izin almadı ve cenazeye katılmama kararı verdi" dedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin, Demirtaş'ın cenazeye katılmama kararına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

"Yıllar önce yakılan bir köyde dumandan boğularak ölen kadının başını elleri ile dik şekilde tutan kadınlar ‘biz ölümüze bile baş eğdirmeyiz’ demişlerdi. İşte Selahattin’in tavrı da böyle okunmalı."

whatsapp-image-2023-12-31-at-13-32-00

BAŞAK DEMİRTAŞ TAZİYELERİ KABUL ETTİ

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş taziyeleri kabul etti. Selahattin Demirtaş'ın annesi Sadiye Demirtaş cenaze için Yeniköy Mezarlığına getirildi.

Tahir Demirtaş'ın cenazesi saat 16.00'da Mardin Kapı Mezarlığı’nda toprağa verilecek. Demirtaş ailesi taziyeleri Liceliler Yas Evi’nde kabul edecek.

Tahir Demirtaş için Mardin Kapı Mezarlığında düzenlenen cenaze törenine Ahmet Türk de katıldı. Tahir Demirtaş'ın cenazesi Mardin Kapı Mezarlığı'nda toprağa verildi.

whatsapp-image-2023-12-31-at-14-42-37

SELAHATTİN DEMİRTAŞ: MERAK ETME BABA, YÜREĞİMİZ BU HÜCREDEN BÜYÜKTÜR

Selahattin Demirtaş, babasının cenazesine tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi'nden mesaj gönderdi. Demirtaş'ın mesajı şöyle:

"Merak etme baba, yüreğimiz bu hücreden büyüktür. Hakkını helal et, nasırlı emekçi ellerinden bin defa öpüyorum. Mekanın cennet olsun.

Taziyelerini ileten, acımızı paylaşan herkese teşekkür ve selamlarımı iletiyorum."

'BU HAKSIZLIĞIN, HUKUKSUZLUĞUN BİR AN ÖNCE BİTMESİ HEPİMİZİN TALEBİ'

Tahir Demirtaş'ın toprağa verilmesinin ardından açıklama yapan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Selahattin Demirtaş'ın Kobane davasındaki savunmasını anımsattı.

Hatimoğulları, "Şunları söylemişti:

Dilan Polat'ın kardeşi Sıla Doğu'dan ilk paylaşım ve görüntü Dilan Polat'ın kardeşi Sıla Doğu'dan ilk paylaşım ve görüntü

"Biz haksız ve hukuksuz yere burada yargılanırken ailelerimizde yitirip kaybettiklerimizin cenazelerine bile katılamıyoruz'. Figen başkanın, Gültan başkanın kayıplarını hatırlattı bize ve orada neler yaşadığını anımsattı. Sanki içine doğmuştu, sanki hissetmişti. Savunmasına başlarken bunu söylemiş oldu. Bu çok acı bir şey. Bu haksızlığın, hukuksuzluğun bir an önce bitmesi hepimizin en önemli talebi. Ve keşke Selahattin başkan da babasının mezarının başında annesiyle, ailesiyle bu acıyı paylaşabilseydi. Ümit ediyoruz ki bu zulüm bir an önce biter. Tekrar hepimizin başı sağolsun. Ailemizin başı sağolsun. Selahattin başkanın başı sağ olsun."

Ahmet Türk de "Tahir kardeşimiz bugün hakkın rahmetine kavuştu. Kendisinden ve sizden de minnettarız, Selahattin gibi ahlaklı olan, böylesi bir insanı yetiştirdiğiniz için. Ailesi ve sevenlerine de sabır dilerim" diye konuştu.

Editör: Selda Manduz